Rīgas konferencē Latviju min kā piemēru ekonomiskās krīzes pārvarēšanai
Rīgas konferences noslēdzošajā diskusijā šodien tika uzsvērtas Austrumeiropas valstu priekšrocības attiecībā pret vecās Eiropas valstīm.
Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis uzsvēra, ka Austrumeiropas valstis nereti tiek novērtētas par zemu, taču gan Rietumeiropas valstis, gan arī ASV var daudz mācīties no šīm valstīm. Kā labu piemēru viņš minēja Latviju, kuru skāra ekonomiskā krīze, bet pateicoties drosmei un premjera spējām tā tika pārvarēta. Viņaprāt, ja arī vecās Eiropas valstīs būtu tāds premjers, krīze Eiropā sen būtu garām. "Mums ir daudz vairāk, ko mēs varam iemācīt citām demokrātijām," sacīja Sikorskis.
Arī Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess uzsvēra, ka Latvija ir ļoti labs veiksmes piemērs.
Ilvess diskusijas laikā uzsvēra arī nepieciešamību pēc kopējas stratēģijas visai Eiropas Savienībai. Viņaprāt, nekas no iecerētā nenotiks, ja valstis nerīkosies saskaņā ar iepriekš definētiem noteikumiem. "Mēs ticam cita veida Eiropai, kur rīkosimies saskaņā ar iepriekš definētiem noteikumiem," teica Ilvess. Ja vieni sekos noteikumiem, bet citi nē, tas var novest pie nopietnām problēmām, viņš piebilda. Arī Polijas ārlietu ministrs atzina, ka Eiropa būtu daudz stiprāka, ja iemācītos lietas darīt kopā, nevis katrs par sevi.
Tikmēr ārpolitikas eksperte no ASV Seleste Valendere uzsvēra, ka nav jēgas runāt par dažādām stratēģijām un perspektīvām, ja nav noteikti mērķi. Viņa piedāvāja Eiropas Savienībai vairākus mērķus, tostarp drošības stiprināšanu kā arī veiksmīgu un aktīvu sadarbību ar ASV. Viņasprāt, Eiropa ir spējīga paveikt lielas lietas, taču ir jābūt noteiktiem konkrētiem mērķiem.
Jau ziņots, ka Rīgā notiek ikgadējā Rīgas konference. Konferencē notiek diskusijas par ārpolitikā un drošības politikā ilgstoši aktuāliem jautājumiem ES un NATO ekonomiskajiem un drošības izaicinājumiem, ES Austrumu partnerības attīstības scenārijiem, kā arī par Krievijas iekšpolitiskās evolūcijas un attīstības ietekmi uz starptautisko politiku. Papildus jau ierastiem tematiem konferencē tiks diskutēts arī par pārbaudījumiem, ko rada jaunu, pasaules ekonomikā un politikā ietekmīgu spēlētāju, piemēram, Ķīnas un Indijas, attīstība un kādā virzienā būtu jāattīstās Eiropai un ASV, lai nezaudētu savas līdzšinējās pozīcijas starptautiskajā sistēmā.
LETA