
Ukraiņu neatkārtojami krāšņās Lieldienu olas
Visā pasaulē ir izslavētas krāšņās ukraiņu svētku krāsotās olas, kas pelnījušas ierakstu pasaules nemateriālā kultūras mantojuma šedervu sarakstā. Ukraiņi ir ...





Ukraiņu neatkārtojami krāšņās Lieldienu olas. FOTO. VIDEO

Ukraiņi visā pasaulē ir slaveni ir ar savu neatkārtojamo meistarību īpašā tehnikā izgreznot Lieldienu olas. Tikai šogad jau trešo gadu pēc kārtas Ukrainā Lieldienas paies nežēlīga kara ēnā, kuru izprovocējuši nekristīgie Krievijas sātanisti. Bet tas vēl vairāk mūs aicina iepazīt šo unikālo Lieldienu tradīciju ukraiņu zemē, par kuru sajūsminās cilvēki visā pasaulē – par īpašo olu krāsošanas tradīciju “pysanky” (Писанка).
Diemžēl pašreiz ukraiņi nespēj visā krāšņumā parādīt šo savu meistarību, bet viņos valda pārliecība, ka Ukraina tiks atbrīvota, tur valdīs miers un atkal varēs nodoties meistarībai klāt un krāsot krāšņu svētku galdu. Ne viens vien latvietis bijis sajūsmināts par šo ukraiņu meistarību. Piemēram, latviešu rakstniece Irma Grebzde (1912-2000), kura savu lielāko radošā mūža nogriezni pavadījusi trimdā, savā romānā “Tu nepateici ardievas” par to raksta: “…ukraiņu Lieldienu svinēšana bija kaut kas lielisks! Tādus galdus un ēdienus Ildze nekur citur nebija redzējusi. Bez tam cilvēku laipnība bija jauka.”
Cilvēces kultūras mantojums

Visā pasaulē izslavētās krāšņās ukraiņu svētku krāsotās olas pērn tika iekļautas UNESCO (Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas) cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā. To ierosināja Igaunijas Tautas kultūras centrs, kurš raksta:
Ukraiņu brīnišķīgā meistarība svētku olu krāsošanā:
“Olu dekorēšanas māksla ir gadsimtiem sena ukraiņu tradīcija. Tradicionālie raksti un simboli tiek uzklāti uz olas, izmantojot vasku. Procesu atkārto, lai iegūtu vēlamo rakstu un krāsas. Izmantotajos simbolos ir iemūžinātas personīgās vēlmes un vēstījumi. Lai gan tradīcija aizsākās pirmskristietības laikos, laika gaitā tā ir kļuvusi par kristīgo Lieldienu tradīciju. Tomēr izrotāto olu jeb “pysanka” (šis vārds atvasināts no darbības vārda “rakstīt” ukraiņu valodā) apmaiņa pret dāvanām ukraiņiem ir ļoti nozīmīga neatkarīgi no reliģijas. Olu dekorēšana ir dziļi sakņota ukraiņu identitātē un joprojām ir tradicionāls rituāls visā Ukrainā, kā arī Igaunijā dzīvojošajiem ukraiņiem. Olas ir ģimenes lepnuma avots, jo ģimenes cenšas iegūt pēc iespējas labākas olas. (..) Piemēram, pēc Lieldienām svētīgās “pysankas” tiek glabātas mājās kā aizsardzības avots.”
Arhaiskās idejas par Visumu
Lai arī ukraiņi ir vieni no prasmīgākajiem un virtuozākajiem svētku olu meistariem pasaulē, viņi it nebūt nepretendē uz olu krāsošanas un dekorēšanas monopolu, to drīzāk piešķir citi, kuri sajūsminās par viņu meistarību un ukraiņu svētku olas ierindo savu mākslas šedevru plauktos. “Pysanka” ir Lieldienu ola ar ornamentu-zīmējumu slāvu tradicionālajos rakstos. Vēsturnieki un etnogrāfi norāda, ka “pysanky” atspoguļo ne tikai kristīgās, bet arī pagānu arhaiskās idejas par Visumu, un, iespējams, ukraiņi olas pavasara svētkos krāsoja vēl pirms kristietības ienākšanas Ukrainā. Tomēr pamatotu pierādījumu, kas to apstiprinātu, nav.
“Pysanka” ukraiņu folklorā:
“Pysanky” olu pagatavošanas veidi ir dažādi, tie katrā ģimenē ir atšķirīgi, bet pamats visam šim procesam ir viens: olas novāra, pievienojot nelielu daudzumu sodas, tad olas liek vājā etiķa šķīdumā, un pēc to nožūšanas sākas krāsošanas process. Uz olām uzklātajiem rakstiem ir sava nozīme, ko izdomājis pats olu krāsotājs.
Vispirms uz olas ar vienkāršu zīmuli tiek uzzīmēta raksta skice. Tad sākas sarežģītākais: ar speciāla instrumenta palīdzību olas virsma, kas nav paredzēta krāsošanai, tiek pārklāta ar karstu vasku, tad olu nolaiž traukā ar krāsu. Kad ola ir nokrāsota, to izņem un nosusina. Pēc tam olu atkal pārklāj ar otru vaska kārtu, un atkal olu krāso, un tā ne vienu reizi vien. Beigās olu “apstrādā” ar sveces liesmu un nosusina ar salveti.
“Pysanky” tehnika:
Vārdu sakot, ukraiņu Lieldienu olu krāsošana ir ne tikai filigrāna meistarība, bet mūsdienu terminoloģijā to var uzskatīt arī par veselu industrijas nozari, kuru diemžēl nekristīgie Krievijas sātanisti šobrīd nīcina ārā.