ASV iekšzemes drošības ministres amatā apstiprināta kucēnu demonstratīvi nošāvusī Dienviddakotas gubernatore Kristi Noema
foto: CNP/AdMedia/SIPA
Jaunā ASV iekšzemes drošības ministre Kristi Noema
Pasaulē

ASV iekšzemes drošības ministres amatā apstiprināta kucēnu demonstratīvi nošāvusī Dienviddakotas gubernatore Kristi Noema

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

ASV Senāts Iekšzemes drošības ministra amatā sestdien apstiprinājis prezidenta Donalda Trampa izraudzīto līdzšinējo Dienviddakotas gubernatori Kristi Noemu. Amatā viņa tika apstiprināta ar 59 balsīm, pret balsojot 34 senatoriem. Starp senatoriem, kas atbalstīja Noemas kandidatūru, bija arī septiņi demokrāti.

ASV iekšzemes drošības ministres amatā apstiprināt...

Republikāņi, kuriem arī bez demokrātu atbalsta pietika balsu viņas apstiprināšanai, pauda pārliecību, ka Noema spēs gādāt par ASV robežas drošību un apturēt nelegālo imigrāciju. Viņa pati sociālās saziņas vietnēs pateicās Trampam par uzticību un paziņoja, ka "strādās, lai padarītu Ameriku atkal drošu".

Kā ziņots, pirmdien Senāts valsts sekretāra amatā apstiprināja Marko Rubio, ceturtdien Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) direktora amatā - Džonu Retklifu, bet piektdien aizsardzības ministra amatā - bijušo telekanāla "Fox News" raidījumu vadītāju un armijas veterānu Pītu Hegsetu.

Pirmdien paredzēts balsojums par Skota Besenta apstiprināšanu finanšu ministra amatā.

53 gadus vecā Noema, kuru 2018. gadā ievēlēja, bet 2022. gadā pārvēlēja par Dienviddakotas gubernatori, tika uzskatīta par vienu no favorītēm uz Trampa viceprezidenta kandidāta izvēlē, taču viņas izredzes strauji samazinājās pēc tam, kad medijos tika publicēti fragmenti no viņas grāmatas “No Going Back: The Truth on What’s Wrong with Politics and How We Move America Forward”, kur bija gana daudz neviennozīmīgi vērtētu epizožu, bet vislielāko skandālu izraisīja viņas atzīšanās par savas 14 mēnešus vecā kucēna Kriketas nošaušanu. Kucīte, kuru viņa “esot ienīdusi” uzbrukusi vistām un, kā Noema apgalvojusi, esot bijusi nevaldāma. Viņa izdomājusi, ka varbūt kucītei varēs iemācīt pareizi uzvesties, viņu paņemot fazānu medības ar pieredzējušākiem suņiem, taču Kriketa esot izjaukusi medības, “no priekiem bija bez prāta, dzenājot visus šos putnus un izklaidējoties, kā vēl nekad dzīvē”.

Un tad, braucot mājās, viņa nolēma Kriketu nošaut. “Kad es iekāpu savā pikapā, Kriketa sēdēja pasažiera sēdeklī un izskatījās, it kā būtu vinnējusi loterijā. Neviltots prieks. Es ienīdu šo suni. Braucot mājās, es sapratu, ka man nav izvēles. Kriketa bija neapmācāma un, pēc tam, kad mēģināja man iekost, bīstama visiem, ar kuriem nonāca saskarē. Suns, kurš kož, ir bīstams un neprognozējams (vai tu klausies, Džo Baiden?)” teikts viņas grāmatas audio versijā.

Tad viņa pastāsta, kā iebrauca pagalmā, paķēra suni aiz siksnas, aizveda līdz karjeram un nošāva. “Tas nebija patīkams darbs, bet to vajadzēja izdarīt.”

Savā grāmatā Noema pat iekļāvusi no skolas atbraukušās meitas reakciju. “Kenedija apjukusi skatījās apkārt un jautāja: “Klau, kur palikusi Kriketa?”.

Ar kucīti viņai nepietika. “Un pēc tam, kad viss bija cauri, es sapratu, ka jāizdara vēl viens nepatīkams darbs.” Izrādās, saimniecībā bija “ļauns un smirdošs” āzis, kuram patika badīties un smērēt Noemas bērnu drēbes. Un viņa nolēma āzi nošaut tieši turpat, kur Kriketu, taču šoreiz ar vienu lodi nepietika, jo šāviena brīdī āzis paspēja lēkt. Tādēļ viņa atgriezās pie automašīnas, paņēma vēl vienu lodi un piebeidza ievainoto āzi.

Situācijai papildu asumu piešķīris fakts, ka abu dzīvnieku slepkavībai bijuši liecinieki, kuri bijuši šokā. Celtnieki, kuri būvējuši viņas māju, redzējuši, kā viņa vispirms aiziet ar suni, dzird šāvienu, redz viņu atgriežamies bez suņa, tad redz viņu aizejam ar āzi, dzird šāvienu, redz viņu atgriežamies un paņemam lodi, pēc tam vēl vienu šāvienu, un redz viņu atgriežamies bez āža, un tad nobijušies celtnieki esot padomājuši, ka viņi būs nākamie.

Un vispār, vairs nevajadzīgu saimniecības dzīvnieku likvidēšana Noemai ir ierasta lieta. “Mēs mīlam dzīvniekus, taču skarbi lēmumi gluži kā šis fermā tiek pieņemti pastāvīgi. Diemžēl mums pirms dažām nedēļām nācās likvidēt trīs zirgus, kas mūsu ģimenē bija 25 gadus”.

Bijušais republikāņu Pārstāvju palātas spīkers Ņūts Gingričs izdevumam “Politico” izteicās, ka “suņa nogalināšana un tā aprakstīšana izslēdza jebkādu viņas izvēles iespēju” kļūt par Trampa viceprezidenti.

Kriketas nošaušana nebūt nav vienīgais skandāls, kurā Noema ir pamanījusies iekulties. Pērn viņai tika aizliegts apmeklēt visas deviņas Dienviddakotas oficiālās Amerikas pamatiedzīvotāju cilšu teritorijas pēc viņa apgalvojuma, ka dažās no tām ir darbojas narkotirgoņu kartelis.

Viņa arī apgalvoja, ka tikusies ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čenunu un “nolikusi mazo tirānu pie vietas”. Kad pēc šo fragmentu publicēšanas mediji viņas stāstīto sāka apšaubīt, Noemas pārstāvis apgalvojis, ka šim apgalvojumam nevajadzēja būt grāmatā un tas tiks izņemts pirms publicēšanas, vēsta “Newsweek”. Intervijās dažādiem telekanāliem Noema tikai stāstījusi, ka tikusies ar daudziem pasaules līderiem un neko konkrētu par to neteiks, bet grāmatā tika veikti grozījumi.

Savā grāmatā Noema arī apgalvoja, ka viņai bija paredzēta tikšanās ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu, taču viņa nolēma to atcelt pēc tam, kad Makrons presē izteicies pret Izraēlu un par labu “Hamas”. Francijas prezidenta preses dienests paziņoja, ka Makronam nebija plānota nekāda tikšanās ar Noemu.