Pasaulē
2024. gada 20. jūnijs, 18:20

Klimata vandaļi ķērušies pie pasaules vēstures lepnuma — ap 4500 gadu senajiem Stounhendžas akmeņiem

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

Vides "aktīvisti" trešdien ar krāsu noķēzījuši pasaulslavenos Stounhendžas akmeņus, taču, par laimi, krāsa nav tos bojājusi, akmeņi ir notīrīti, un šis arheoloģiskais piemineklis ir gatavs uzņemt saulgriežu sagaidītājus, ceturtdien paziņojusi organizācija "English Heritage" ("Angļu mantojums").

Darbinieki notīrīja akmeņus, un aptuveni 4500 gadu senajam piemineklim nav acīmredzamu bojājumu, paziņoja "English Heritage", kas pārvalda vēstures pieminekli.

"To ir grūti saprast, un mēs esam dziļi sarūgtināti. Tas ir vandālisms pret vienu no pasaules slavenākajiem senatnes pieminekļiem," intervijā radiostacijai "BBC Radio 4" sacīja "English Heritage" izpilddirektors Niks Merīmans.

UNESCO Pasaules mantojuma piemineklis atkal ir atvērts un sagaidāms, ka piektdien tur sapulcēsies tūkstošiem cilvēku, kas svinēs vasaras saulgriežus.

Jau ziņots, ka divi vides aktīvisti trešdien apķēpāja Stounhendžas akmeņus ar oranžu vielu. Aizdomās par šo vandālismu tika aizturēts 73 gadus vecs vīrietis un 21 gadu veca sieviete.

Atbildību par protestu uzņēmās protesta grupa "Just Stop Oil", kas vēlas, lai nākamā Lielbritānijas valdība apņemas līdz 2030.gadam pakāpeniski atteikties no fosilā kurināmā. "Just Stop Oil" paziņoja, ka aktīvisti izmantoja oranžus kukurūzas miltus, kurus nomazgās lietus.

Merīmans sacīja, ka eksperti notīrīja no akmeņiem oranžo pulveri, jo pastāvēja bažas par to, kā tas varētu reaģēt ar ūdeni.

"Just Stop Oil" aktīvisti ir veikuši vairākas protesta akcijas, kas robežojas ar vandālismu, tostarp izjaukuši sporta pasākumus, sabojājuši slavenus mākslas darbus un izraisījuši satiksmes sastrēgumus.