foto: AFP/Scanpix
Holokausta memoriāla apgānītāji aizbēg no Parīzes; tiek pārbaudīta iespējamā saistība ar Krieviju
Pasaulē
2024. gada 22. maijs, 20:13

Holokausta memoriāla apgānītāji aizbēg no Parīzes; tiek pārbaudīta iespējamā saistība ar Krieviju

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

Francijas policija izsekojusi trīs aizdomās turamos saistībā ar Parīzes holokausta memoriāla apgānīšanu pagājušajā nedēļā un secinājusi, ka viņi aizbēguši uz Beļģiju, trešdien paziņojusi prokuratūra.


Policija arī izmeklē, vai šis vandālisma gadījums nav saistīts ar Krieviju. Francijas mediji, atsaucoties uz avotiem policijā, šodien ziņoja, ka Krievija ar šo pagājušajā nedēļā notikušo uzbrukumu vēlējās destabilizēt situāciju Francijā.

Naktī uz 14.maiju Francijas holokausta memoriāla ārsiena tika apķēpāta ar plaukstu nospiedumiem sarkanā krāsā. Apķēpāta tika memoriāla Taisnīgo siena, uz kuras uzrakstīti to cilvēku vārdi, kas glāba ebrejus no vajāšanas nacistu okupācijas laikā Francijā.

Mediji ziņo, ka policija, izanalizējot novērošanas kameru video un mobilo telefonu datus, identificējusi divus bulgārus kā aizdomās turamos.

Novērošanas kameru video liecina, ka aizdomās turamie devās uz Beļģiju no autoostas Parīzes dienvidaustrumos. Biļetes tika rezervētas no Bulgārijas, paziņoja prokuratūra.

Prokuratūra veic izmeklēšanu par aizsargātas vēsturiskas ēkas bojāšanu nacionālu, etnisku, rasistisku vai reliģisku motīvu dēļ.

Parīzes Marē rajonā, kur dzīvo daudzi ebreji, līdzīgi tika apķēpātas vēl aptuveni desmit vietas, tai skaitā skolas un bērnudārzi.

Francijā ir lielākā ebreju kopiena ārpus Izraēlas un ASV, kā arī Eiropā lielākā musulmaņu kopiena. Kopš 7.oktobra, kad sākās karš starp Izraēlu un palestīniešu kaujinieku grupējumu "Hamās", Francija pievērsusi pastiprinātu uzmanību cīņai ar antisemītismu.

Šī mēneša sākumā studenti uz īsu brīdi okupēja vairākas prestižas universitātes, protestējot pret karu Gazas joslā. Vairāki studenti nokrāsoja rokas sarkanā krāsā, aicinot pārtraukt uguni Gazas joslā.

Francijas policija pieļauj, ka vairāki grafiti varētu būt saistīti ar Krieviju. Marta beigās uz vairākām ēkām tika uzkrāsots uzraksts: "Brīdinājums, balkons var sabrukt!". Tādējādi tika vairotas bažas, ka Parīzes ēku balkoni, kas, visticamāk, tiks izmantoti, lai vērotu olimpisko spēļu atklāšanas ceremoniju, var sabrukt.

Francija arī uzskata Krieviju par atbildīgu par Dāvida zvaigžņu grafiti uz Parīzes ēkām novembrī. Incidenta fotogrāfijas tika izplatītas sociālajos tīklos ar Krievijas propagandas tīkla starpniecību.

Francijas izdevums "Le Canard enchaine" ziņoja, ka Šarla de Golla lidostā tikusi traucēta satelītnavigācija, un arī šajos gadījumos aizdomās tiek turēta Krievija.