Pasaulē
2024. gada 8. janvāris, 13:56

Varbūt drīzumā atgriezīsies arī cilvēki? Pēc pusgadsimta pārtraukuma uz Mēness nolaidīsies amerikāņu kosmosa ierīce

Jauns.lv/LETA

Pirmdien uz Mēnesi veiksmīgi palaists vairāk nekā pusgadsimtā pirmais ASV kosmosa kuģis ar nolaišanās ierīci. 

Privātās kompānijas "United Launch Alliance" (ULA) jaunā raķete "Vulcan Centaur" plkst.2.18 (plkst.9.18 pēc Latvijas laika) no kosmodroma Kanaveralas zemesragā Floridā. Savā pirmajā lidojumā raķete nes privātās kompānijas "Astrobotic" Mēness nolaišanās ierīci "Peregrine".

Apmēram 48 minūtes vēlāk bez sarežģījumiem nolaišanās ierīce veiksmīgi atdalījās no raķetes.

Plānots, ka "Peregrine" vidējo platuma grādu Mēness apgabalu, ko sauc par "Sinus Viscositatis" jeb Lipīguma līci, sasniegs 23.februārī.

Kontrolēta piezemēšanās uz Mēness ir izaicinājums, un tikai puse mēģinājumu ir bijuši veiksmīgi.

Izraēlas un Japānas privāto kompāniju misijas, kā arī Krievijas Kosmosa aģentūras nesenais mēģinājums nolaisties uz Mēness cieta neveiksmi, bet septembrī palaistās Japānas Kosmosa aģentūras ierīces SLIM nolaišanās tiek gaidīta janvāra vidū.

Uz kuģa "Peregrine" ir zinātnisku instrumentu komplekts, kas uz Mēness zondēs starojumu un virsmas sastāvu, palīdzot bruģēt ceļu astronautu atgriešanai. Uz tā ir arī, piemēram, kurpju kastes izmēra izpētes transportlīdzeklis, kas izstrādāts Kārnegija Melona Universitātē, fizisks "Bitcoin" un kremētas atliekas un DNA paraugi no, piemēram, "Zvaigžņu ceļa" ("Star Trek") autora Džīna Rodenberija, zinātniskās fantastikas autora Artura Klārka un suņa.

Līdz šim uz Mēness nolaidušās četru valstu misijas. 1966.gadā pirmā to paveica Padomju Savienība, kam sekoja ASV, pēc tam to izdarīja arī Ķīna un Indija, kuras izpētes robots Zemes pavadoni sasniedza pērn. Pa Mēnesi līdz šim ir staigājuši tikai 12 cilvēki, kas visi bija amerikāņi. Zemes pavadoni neviens cilvēks nav apciemojis kopš 1972.gada, kad NASA apturēja "Apollo" misijas.

ASV, kas sākusi izmantot privāto sektoru kosmosa industrijas attīstībai, Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) "Astrobotic" samaksāja vairāk nekā 100 miljonus ASV dolāru (91,6 miljoni eiro).

Mēness nolaišanas ierīces pakalpojumus NASA iepirkusi arī no Hjūstonā bāzētās kompānijas "Intuitive Machines", kuras ierīces palaišana plānota februārī ar piezemēšanos tuvāk Mēness dienvidu polam.

NASA vada arī programmu "Artemis", kuras mērķis ir vēl šajā desmitgadē ļaut uz Mēness atkal izkāpt cilvēkam un gatavoties misijai uz Marsu.