foto: AFP/Scanpix
Īlona Maska "Tesla" kritusi nežēlastībā arī Dānijā
Īlons Masks jaunās "Tesla" rūpnīcas būvniecības vietā pie Berlīnes
Pasaulē
2023. gada 5. decembris, 17:30

Īlona Maska "Tesla" kritusi nežēlastībā arī Dānijā

Jauns.lv/LETA

Dānijas lielākā arodbiedrība 3F otrdien paziņoja, ka transporta nozarē strādājošie 18.decembrī rīkos streiku, lai solidarizētos ar "Tesla" darbiniekiem Zviedrijā, ja ASV elektromobiļu ražošanas uzņēmums atteiksies Zviedrijā parakstīt darba koplīgumu.

"Solidaritātes kustība attiecas uz visiem "3F Transport" biedriem. Tas nozīmē, ka dokeri un pārvadātāji neizkraus "Tesla" automobiļus un netransportēs tos uz Zviedriju," norāda 3F.

"Pat ja esat viens no bagātākajiem uzņēmumiem pasaulē, jūs nevarat uzspiest savus noteikumus. Mums Ziemeļvalstīs ir darba tirgus nolīgumi, un, ja vēlaties šeit nodarboties ar uzņēmējdarbību, jums tie ir jāievēro," sacīja "3F Transport" priekšsēdētājs Jans Villadsens.

Sākotnēji aptuveni 130 mehāniķi desmit "Tesla" remontdarbnīcās septiņās Zviedrijas pilsētās streikot sāka 27.oktobrī. Kopš tā laika šis streiks ticis paplašināts, aptverot arī remontdarbnīcas, kas apkalpo dažādu zīmolu automobiļus, un šīs remontdarbnīcas pārtraukušas remontēt "Tesla" automašīnas.

Vienlaikus visās Zviedrijas ostās apturēta automašīnu "Tesla" izkraušana.

Arodbiedrība "IF Metall" skaidro, ka "Tesla" mehāniķi streikot sākuši, lai protestētu pret autoražotāja nevēlēšanos parakstīt darba koplīgumu.

Arodbiedrība norāda, ka "Tesla" darbiniekiem ir zemākas algas, viņiem atšķiras apdrošināšanas nosacījumi un ir zemākas pensijas nekā citiem nozares darbiniekiem.

Darba koplīgumi, par kuriem vienošanās tiek panāktas katrā nozarē atsevišķi, ir Zviedrijas darba tirgus modeļa pamatā, aptverot gandrīz 90% Zviedrijā nodarbināto un garantējot standarta algas un darba apstākļus.

"IF Metall" arī uzsver, ka darba koplīgumi ļauj uzņēmumiem darboties vienādos apstākļos, likvidējot risku, ka kāds darba devējs varētu kropļot konkurenci nozarē, saviem darbiniekiem nosakot sliktus darba apstākļus.

"Tesla" esot informējusi arodbiedrību, ka neparakstīs darba koplīgumu, jo uzņēmums darba koplīgumus neslēdzot nekur pasaulē.