Pasaulē
2023. gada 25. oktobris, 10:33

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā: ASV palīdzība Ukrainai var būtiski ietekmēt kara gaitu

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Iepriekšējās teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit un šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

pēc 2 minūtēm
Blinkens brīdina Ķīnu

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens nākamnedēļ vizītes laikā Ķīnā plāno brīdināt, ka Vašingtona noteiks sankcijas, ja Pekina nepārtrauks piegādāt Krievijai militārās un divējāda lietojuma tehnoloģijas, ziņo laikraksts "Financial Times" (FT) un aģentūra "Bloomberg".

Vašingtonai un tās sabiedrotajiem ir arvien neiecietīgāka attieksme pret Ķīnas atteikšanos pārtraukt piegādāt Krievijai tehnoloģijas, kas palīdz atjaunot tās rūpniecisko bāzi, - sākot no mikroshēmām un beidzot ar spārnoto raķešu dzinējiem, raksta FT.

Citas G7 dalībvalstis ir paziņojušas Vašingtonai, ka arī tās vai nu plāno šo jautājumu izvirzīt sarunās ar Ķīnas amatpersonām, vai arī to jau izdarījušas, avīzei sacīja kāda ASV amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma. Pēc G7 ārlietu ministru sanāksmes Kapri šonedēļ Blinkens sacīja, ka Ķīna dod galveno ieguldījumu Krievijas aizsardzības rūpniecības bāzes atbalstīšanā.

pirms 16 minūtēm
Neitralizēti okupantu kaujinieki
pirms 34 minūtēm
Okupantu tanks liesmās Zaporižjes apkārtnē
pirms stundas
Suvalku koridorā sākušās NATO militārās mācības
pirms stundas
Ukraina pateicas par ASV Pārstāvju palātas lēmumu

Ukrainas parlamenta deputāti ir pateicīgi par vakar ASV Pārstāvju palātas pieņemto militārās palīdzības paketi.

Ir svarīgi, ka, kamēr mēs sūtām ieročus, ukraiņi par savu un mūsu brīvību maksā ar asinīm.

pirms 2 stundām
ASV mudina Eiropas Savienību samazināt nodokli peļņai no iesaldētajiem Krievijas aktīviem

ASV ir aicinājušas Eiropas Savienību samazināt nodokli peļņai no Eiropas bankās iesaldētajiem Krievijas aktīviem. Tādējādi būtu jāiegūst vairāk līdzekļu, lai palīdzētu Ukrainai.

pirms 2 stundām
Pusdienu gatavošana 151. mehanizētajā brigādē
pirms 2 stundām
Moldova pilnībā atteikusies no Krievijas gāzes

Moldovas ārlietu ministrs Mihajs Popšoi pavēstījis, ka valsts kļuvusi pilnībā neatkarīga no Krievijas gāzes.

pirms 2 stundām
ASV Kara izpētes institūts prognozē Krievijas ofensīvu

ASV Kara izpētes institūts paredz, ka drīzumā Ukrainā sāksies pastiprināta Krievijas ofensīva.

Viņi prognozē, ka Ukrainas spēki frontes līnijās cietīs turpmākas neveiksmes, līdz ieradīsies ASV palīdzība. Tomēr savlaicīgs ASV atbalsts varētu palīdzēt viņiem atvairīt ofensīvu.

pirms 3 stundām
Medvedevs komentējis ASV militāro palīdzību Ukrainai

Bijušais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevspiešķirto ASV militāro palīdzību Ukrainai komentē sekojoši:

"Ņemot vērā viņu rusofobisko lēmumu, es nevaru neaicināt ASV no visas sirds novēlē pēc iespējas ātrāk pašiem ienirt jaunā pilsoņu karā. Tas, es ceru, ļoti atšķirsies no Ziemeļu un Dienvidu kara 19. gadsimtā un tiks risināts, izmantojot lidmašīnas, tankus, artilēriju, MLRS, visa veida raķetes un citus ieročus. Un kas beidzot novedīs pie 21. gadsimta zemiskās ļaunuma impērijas - Amerikas Savienoto Valstu - pilnā sabrukuma."

Rādīt vairāk

Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".