foto: EPA/Scanpix
Zviedrijas valdība: ārējais spēks sabojāja Zviedrijas un Igaunijas sakaru kabeli
Gāzes vada rekonstrukcijas darbi piestātnē pie Paldiski, Igaunijā, 2022. gada 19. septembrī.
Pasaulē
2023. gada 23. oktobris, 20:09

Zviedrijas valdība: ārējais spēks sabojāja Zviedrijas un Igaunijas sakaru kabeli

Jauns.lv/LETA

Zviedrijas un Igaunijas telekomunikāciju kabeļa bojājumu oktobra sākumā izraisīja "ārējs spēks", pirmdien paziņoja Zviedrijas valdība.

"Ir apstiprināts, ka kabelis ir bojāts ārēja spēka vai manipulācijas rezultātā," teikts valdības paziņojumā.

Zviedrijas valdība 17.oktobrī paziņoja, ka ir saņēmusi informāciju par to, ka telekomunikāciju kabelis, kas savieno abas valstis, ir bojāts, taču nevarēja noteikt bojājuma cēloni.

Tiek uzskatīts, ka kabelis bojāts vienlaikus ar gāzes cauruļvadu "Balticconnector", kas savieno Igauniju un Somiju, un arī iestādes uzskata, ka tas ir noticis ārēju darbību rezultātā.

Pagājušajā nedēļā NATO paziņoja, ka, reaģējot uz zemūdens infrastruktūras bojājumiem, tā pastiprina patrulēšanu Baltijas jūrā, tostarp veic papildu novērošanas un izlūkošanas lidojumus.

Somijas policija piektdien pavēstīja, ka izmeklēšanā par bojājumu nodarīšanu gāzesvadam "Balticconnector" uzmanības fokusā ir Ķīnas kuģis.

Kad 8.oktobrī pēc noplūdes tika slēgts gāzesvads "Balticconnector", Somijas varasiestādes apliecināja, ka sākta izmeklēšana bojājumu lietā, kas, kā norādīja Somijas puses pārstāvji, radušies "ārējas" aktivitātes rezultātā.

"Kuģa "Newnew Polar Bear", kas reģistrēts zem Honkongas karoga, pārvietošanās atbilst gāzesvada bojājumu rašanās laikam un vietai," teikts Nacionālā Izmeklēšanas biroja paziņojumā.

"Mēs sadarbosimies ar Ķīnas varasiestādēm, lai noskaidrotu minētā kuģa lomu," paziņojumā citēts detektīva superintendanta Risto Lohi teiktais.

Policija arī apstiprināja, ka bojājumus nodarījis "ārējs mehānisks spēks" un ka policija atradusi "smagu priekšmetu" netālu no bojātā cauruļvada.

Policija mēģinās izcelt šo priekšmetu no dzelmes, lai veiktu tālāku izmeklēšanu saistībā ar sabojāto cauruļvadu.