foto: EPA/Scanpix
Igaunijas ministri: Gāzesvada "Balticconnector" bojājums ir cilvēka izraisīts
Gāzesvads "Balticconnector".
Pasaulē
2023. gada 10. oktobris, 20:34

Igaunijas ministri: Gāzesvada "Balticconnector" bojājums ir cilvēka izraisīts

Jauns.lv/LETA

Igaunijas un Somijas gāzesvada "Balticconnector" bojājums ir cilvēka izraisīts, bojājums atrodas Somijas ekonomiskajā zonā, un Somija ir uzsākusi kriminālizmeklēšanu par šo incidentu, otrdienas vakarā preses konferencē apliecināja Igaunijas ārlietu ministrs, aizsardzības ministrs un klimata ministrs.

Papildus gāzesvada bojājumiem, kas atrodas 60 metrus zem ūdens Somu līcī, ir bojāts arī telekomunikāciju uzņēmuma "Elisa" telekomunikāciju kabelis un bojājuma vieta ir 70 metru dziļumā Igaunijas ekonomiskajā zonā.

Igaunijas aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs ieteica nedarīt pārsteidzīgus secinājumus par incidentu, norādot, ka lieta tiek izmeklēta un ka vainu par notikušo vēl nevar noteikt.

"Mūsu redzētais cauruļvada attēls apliecina, ka šos bojājumus ir radījis kāds spēks, kas nav ūdenslīdējs vai mazs zemūdens robots, bojājumi ir daudz nopietnāki," sacīja Pevkurs. "Sprādziena nav bijis, to ir apstiprinājuši arī seismologi."

Ārlietu ministrs Margus Cahkna piebilda, ka šis incidents aktualizē jautājumu, kas vēl būtu jādara, lai apsargātu un aizsargātu kritisko infrastruktūru, un šis temats ir jāapspriež Eiropas Savienības un NATO līmenī. Igaunija ir informējusi savus NATO sabiedrotos par šo incidentu.

Ministri apliecināja, ka gāzes piegāde Igaunijai un Somijai ir nodrošināta. Igaunija saņems nepieciešamo gāzi no Latvijas un Lietuvas. Turklāt gala patērētāji sakaru kabeļa traucējumus nepamanīs, jo ir pieejami vairāki.

Pēc aizsardzības ministra teiktā, ir izpētītas un joprojām tiek pētītas iespējas, kā apsargāt un aizsargāt zemūdens infrastruktūru.

"Ir vairāki varianti, jautājums ir par naudu," viņš norādīja.

Uz jautājumu, vai Somu līcī varētu pārvietoties zemūdene, par to nezinot ne Igaunijai, ne Somijai, Igaunijas Jūras spēku komandieris Jūri Saska atbildēja, ka nevar.

Igaunijas pārvades sistēmu operators "Elering" un Somijas sistēmas operators "Gasgrid Finland" slēdza "Balticconnector" naktī uz svētdienu, jo tika novērota spiediena krišanās cauruļvadā, kas liecina par iespējamu gāzes noplūdi. Saskaņā ar aplēsēm gāzesvada darbība ir apturēta uz vairākiem mēnešiem.

"Balticconnector" starp Paldiskiem un Inko ir 77 kilometru garš. Ekspluatācijā to nodeva 2020.gada sākumā. Tā kā cauruļvads stiepjas cauri visam Somu līcim, intensīvā kuģu satiksme apgrūtina iespējamās noplūdes cēloņa izmeklēšanu, norādīja robežsardze.