Arī Lielbritānijā aizliedz vienreizlietojamos plastmasas traukus
Lielbritānijas valdība, cenšoties risināt valstī un pasaulē pieaugošo plastmasas atkritumu problēmu, no oktobra valstī aizliedz vienreizlietojamos plastmasas traukus, kurus aizstās ar bioloģiski noārdāmiem priekšmetiem.
Apvienotā Karaliste jau ir aizliegusi dažus vienreizlietojamos plastmasas priekšmetus, tostarp salmiņus un vates kociņus. Vides, pārtikas un lauku lietu departamenta pārstāvis CNN sacīja, ka valdība ir apņēmusies domāt jaunus risinājumus, lai mazinātu plastmasas piesārņojumu.
Aizligums attieksies arī uz veinreiz lietojamām paplātēm, dažādu veidu poliestera krūzēm un pārtikas traukiem. No oktrobra cilvēki nevarēs iegādāties šos produktus no restorāniem, mazumtirgotājiem vai pārtikas pārdevējiem.
Pārstāvis sacīja, ka departaments rīkoja sabiedrisku diskusiju par jauniem plastmasas ierobežojumiem valstī. Līdzīgs aizliegums jau ir pieņemts Skotijā, un nākamgad ir paredzēts, ka stāsies spēkā arī Velsā.
Katru gadu Anglijā tiek izmantots 1,1 miljards vienreizlietojamo šķīvju un 4,25 miljardi vienreizlietojamo galda piederumu, kas atbilst 20 šķīvjiem un 75 galda piederumiem uz vienu cilvēku. Tikai 10% no šī milzīgā plastmasas kalna tiek pārstrādāti, norādīja Lielbritānijas valdība.
Pētījumi liecina, ka plastmasas lietošanas ierobežojumi ir efektīvi. Pēc bezmaksas plastmasas maisiņu aizlieguma Apvienotajā Karalistē, 2018. gada pētījuma dati liecina par ievērojamu plastmasas maisiņu skaita samazināšanos Lielbritānijas ūdeņu gultnē. Apvienotā Karaliste ir apņēmusies līdz 2042. gadam likvidēt visus plastmasas atkritumus, no kuriem iespējams izvairīties.
Eiropas Savienība pagājušajā vasarā aizliedza vienreizlietojamos plastmasas traukus. Indija, pasaules otra apdzīvotākā valsts, noteica aizliegumu vienreizlietojamiem plastmasas priekšmetiem ar šī gada jūliju. Šomēnes arī Kanādā kļūs nelikumīga plastmasas maisiņu, galda piederumu un salmiņu ražošana un importēšana.
Kalifornija jūnijā ieviesa plašus ierobežojumus vienreizlietojamai plastmasai, pieprasot, lai līdz 2032. gadam visi plastmasas iepakojumi un trauki būtu pārstrādājami vai kompostējami.
Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) ir brīdinājusi, ka pasaule saskaras ar milzīgu plastmasas piesārņojumu. Pagājušajā gadā publicētais ANO Vides programmas ziņojums atklāja, ka plastmasas atkritumu daudzums, kas nonāk ūdens ekosistēmās, līdz 2040. gadam varētu trīskāršoties līdz pat pat 37 miljoniem tonnu gadā.
Vienreizējās lietošanas plastmasa arī paātrina klimata pārmaiņas, jo lielākā daļa ir iegūta no fosīlā kurināmā un rada emisijas katrā to dzīves cikla posmā. Pie pašreizējiem ražošanas tempiem, plastmasas emisijas apdraud pasaules spēju noturēt globālās temperatūras pieaugumu 1,5 grādu robežās.