Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Atklāts baltkrieva stāsts par piedzīvoto propagandu Krievijas plašsaziņas līdzekļos, mītiem un patiesību
AFP/Scanpix

Atklāts baltkrieva stāsts par piedzīvoto propagandu Krievijas plašsaziņas līdzekļos, mītiem un patiesību 2

Pasaulē
11. septembrī 17:42 2020. gada 11. septembrī 17:42
  Jauns.lv
Kopš aizvadītajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā pagājis jau vairāk nekā mēnesis, bet joprojām katru dienu notiek protesti. Opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka rezultāti, kuros ar 80,1 % uzvarējis līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko, ir viltoti. Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis. Lukašenko ir meklējis palīdzību Maskavā, kas pēdējā laikā arī izrādījusi pastiprinātu atbalstu viņa režīmam. Savu viedokli par notiekošo sociālajā vietnē "Facebook" paudis Baltkrievijā dzimušais Mihails Dernakovskis, kurš pēc pamatizglītības ir ārsts - psihiatrs, bet šobrīd vada praktiskās psiholoģijas un pašizaugsmes centru. Viņa bizness izgājis arī ārpus Baltkrievijas robežām, viņš bieži uzturas Krievijā, kur pasniedz kursus.

“Es nopietni aizdomājos par daudzu savu krievu paziņu uzvedību internetā, par cēloņiem, kas liek viņiem attaisnot Minskā notiekošo, jo spīdzināšanu attaisnot man šķiet absolūti amorāli,” raksta pasniedzējs.

“Turklāt es mierīgi pieņemu atšķirības politiskajos uzskatos. Man ir negatīva attieksme pret lielāko daļu visdažādākā spektra politiķiem – mūsu dzīves ceļi ir krustojušies un man ir nācies strādāt ar daudziem no viņiem. Es pat varētu attaisnot nepareizo balsu saskaitīšanu vēlēšanās, bet attaisnot nošaušanu un spīdzināšanu – tas jau iziet ārpus manas saprašanas robežām!

Pēc sarunām ar cilvēkiem gan interneta forumos, gan dzīvajā saskarsmē es sapratu, ka būtība ir informācijas pasniegšanā Krievijas plašsaziņas līdzekļos. Tur viss tiek pasniegts nevis kā šaušana uz civiliedzīvotājiem un totāla miermīlīgu cilvēku nežēlīga piekaušana, bet gan kā likumsargu reakcija uz nemieriem. Turklāt šo versiju rādīja visos valsts TV kanālos un pat daudzos "YouTube" kanālos. Jāatzīst montāžas speciālistu meistarība.

Tomēr mēs esam Baltkrievijā notiekošā tiešie aculiecinieki. Mums ir sakropļoti un piekauti draugi, radinieki un kolēģi, tāpēc mūs nav iespējams maldināt ar visām šīm viltus ziņām un bildēm. Bet tur izplata viedokli, ka mēs paši esam sazombēti ar viltus ziņām, ko mums it kā pasnieguši ārzemju manipulāciju meistari. Un cilvēks ir paredzams radījums. Viņš reti mēģina pārbaudīt to, ko viņam rāda.

Dažas no manis sastaptajām propagandas interpretācijām.

1. mīts: “Baltkrievi vēlas dzīvot tāpat kā Eiropā, un tāpēc viņi ir aiz pārlieku labas dzīves satrakojušies, viņiem ir sapūderētas smadzenes un tāpēc viņi gāž Lukašenko.”

Patiesība: Baltkrievu mītiņos galvenā prasība ir “Pārtraukt vardarbību”, nevis prasības pēc labākas dzīves. Turklāt visi saprot, ka, ja vardarbība netiek pārtraukta tagad, tad vispār var sākties kaut kas briesmīgs. No 9. līdz 12. augustam jebkurš cilvēks, kurš vienkārši stāvēja ārā vai pārvietojās pa ielām, parkiem un pagalmiem, pēc pulksten 18 varēja saņemt cauršautu plēstu brūci ar gumijas lodi, jebkurš, neatkarīgi no vecuma, politiskās pārliecības un dalības protestos varēja tikt nežēlīgā veidā sagūstīts un sists vispirms autozakā (specializētā autobusā – pārvietojamā cietuma kamerā), bet pēc tam iepriekšējās aizturēšanas izlolatorā (IAI) Okrestinas ielā vai citā IAI.

Vārds "sist" šeit nav izmantots kā mērenu sitienu ar gumijas nūju pa sēžamvietu, bet nepārtraukta nežēlīga sitienu krusa daudzu stundu garumā ar tam sekojošiem lūzumiem, iekšējo orgānu nopietniem bojājumiem.

Tikai dokumentēto šādu gadījumu skaits ir vairāk nekā seši tūkstoši, apmēram 400 piekauti un sakropļoti ļoti smagi un viņiem bija nepieciešama neatliekama hospitalizācija – ir arī nāves gadījumi, bet daudzi aizturētie pazuduši bez vēsts – iespējams skarbās piekaušanas un spīdzināšanas dēļ miruši. Diemžēl, neskatoties uz iesniegtajām sūdzībām par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, valsts institūcijas nav ierosinājušas nevienu lietu.

Tā rezultātā līdz 13. augustam baltkrievi saprata, ka kaut kas ir jādara, un protestētājiem pievienojās simtiem tūkstošu rūpnīcu darbinieki, kuri iznāca ielās visās pilsētās. Tad nežēlīgā mierīgo iedzīvotāju sišana uz mirkli piestāja, bet tagad atsākas no jauna (šķiet varas iestādes gatavojas Lukašenko inaugurācijas ceremonijai).

2. mīts. “Kāpēc mainīt Lukašenko pret Tihanovsku - cilvēku, kura neko nezina par valsts pārvaldīšanu un vispār ir kaut kāda šaubīga figūra!”

Patiesība: neviens neaizstāv Tihanovsku. Cilvēki balsoja par viņu, jo tā bija vienīgā alternatīva Lukašenko, viņas programmas galvenie punkti ir konstitūcijas izmaiņas un pirmstermiņa vēlēšanas pēc sešiem mēnešiem, pamatojoties uz prezidenta priekšlaicīgu atkāpšanos. Protestu pamatprasības ir vardarbības pārtraukšana un godīgas atkārtotas vēlēšanas. To pieprasa pilnīgi atšķirīgas politiskās grupas.

3. mīts: “Īpašo uzdevumu vienības OMON reakcija bija absolūti adekvāta, reaģējot uz nemieriem, ja spēka struktūras nereaģētu, tad valstī iestātos haoss.”

Patiesība: patiesībā 9. augustā visā valstī vienkāršie cilvēki, daudzi pat ar bērniem atnāca pie vēlēšanu iecirkņiem, lai sagaidītu vēlēšanu rezultātus. Tie nebija kareivji, daudzi bija tērpti vien T-kreklos un šortos.

Viņi iznāca saskaņā ar Baltkrievijas Republikas Konstitūcijā paredzētajām tiesībām mierīgi paust savu attieksmi. Viņi neko nelauza, neiznīcināja, neko nebojāja. Un viņus sagaidīja OMON, kas daudzus gadus bija gatavots apspiest nekārtības ar ieročiem un gumijas lodēm, gaismas-trokšņa granātām, ūdens lielgabaliem un asaru gāzi.

Cilvēkus bez izšķirības ķēra, sasaistīja, guldīja vairākās kārtās autozakos un nogādāja uz iepriekšējās aizturēšanas izolatoriem, kuros tika pakļauti nežēlīgai spīdzināšanai. Ja kāds mēģināja pretoties – tā ir tikai normāla cilvēka reakcija, kad viņi, omonieši, mēģina jūs iznīcināt. Šī pretošanās bija neilga, pirms vairāki omonieši sasēja protestētāju rokas un iemeta autozakā.

“Likumsargi”, varas un nesodāmības apreibināti, ķerstīja cilvēkus arī tirdzniecības centros un nežēlīgi gan ar gumijas stekiem sita, gan spārdīja jau gulošos visu acu priekšā, arī bērnu priekšā, ielauzās dzīvojamās ēkās, izsita durvis, piekāva un autozakos sapakoja kārtējos upurus.

Ja cilvēki mēģināja aizbraukt ar automašīnām, automašīnas sadauzīja, tāpat cieta arī taksometri un automašīnas, kuras vienkārši brauca pa ceļiem. Tā tas turpinājās katru vakaru līdz 12. augustam. Cilvēki, kas dzīvo netālu no Okrestina ielas iepriekšējās aizturēšanas izolatora, naktīs nevarēja aizmigt, jo no izolatora nepārtraukti skanēja spīdzināto un dauzīto sirdi plosoši kliedzieni.

Asiņainais asfalts uz Surganova ielas, kuru komunālajiem dienestiem dienas laikā nebija laika nomazgāt, joprojām stāv manu acu priekšā. Es šeit nedaudz mīkstinu situāciju. Kopš tā laika, kad baltkrievi saskārās ar realitāti, daudzi vienkārši vairs nevarēja naktīs gulēt. Tas viss notiek uz pilnībā atvienota interneta fona (lai šausmu fotogrāfijas netiktu izplatītas tīklā), dažviet izslēgts ielu un pagalmu apgaismojums.

Tāpēc otrā protestētāju prasība: noziegumu izmeklēšana un vainīgo sodīšana, kurus Baltkrievijas cilvēki jau iesaukuši par policajiem un fašistiem. Ir vērts zināt, ka Baltkrievijā, kur Otrā pasaules kara laikā katrs trešais tika vācu fašistu zvērīgi nogalināts, vārds “fašists” nav tikai vārds, bet kaut kas līdzvērtīgs lāstam.

4. mīts: “Protestētāji ir nacionālisti, kuri cīnās zem balti-sarkan-balta karoga un vēlas iznīcināt Baltkrievijas attiecības ar Krieviju tāpat kā Ukrainā.”

Patiesība: balti-sarkan-baltais karogs bija Baltkrievijas valsts simbols gan pirms Lukašenko, gan vairākus gadus viņa valdīšanas laikā. Kad Lukašenko to atcēla, tas kļuva par karogu cīņai pret Lukašenko, kuru tajā laikā galvenokārt veica nacionālisti. Tagad karogs ir ieguvis plašāku nozīmi. Bet būtībā visi šo karogu uztver kā simbolu cīņai ar Lukašenko.

Foto: Valery Sharifulin/TASS

Protestētāju vidū ir ļoti atšķirīgu uzskatu cilvēki, bet tagad viņi vienkārši neapspriež ģeopolitiku, tagad viņiem ir nopietnākas problēmas, jo OMON nekur nav aizgājis. Aizturēšana un piekaušana turpinās līdz pat šai dienai, kaut arī mazākā mērogā. Lielākā daļa protestētāju mīl krievus un neredz iespēju atteikties sadarboties ar Krieviju, ieskaitot mani. Lukašenko vienkārši pastāvīgi izmanto vai nu pretkrievisku (kā tas ir vāgneriešu gadījumā) vai prokrievisku retoriku, lai vismaz kaut kur gūtu atbalstu.

5. mīts: “Visi šie jūsu mītiņi ir bezjēdzīgi, tie tikai traucē valstij attīstīties, nomierinieties un atsāciet strādāt.”

Patiesība: mītiņi ir vienkārši mierīga attieksmes izrādīšana no cilvēkiem, kuri negrasās aizmirst spīdzināšanas šausmas un baidās, ka tas var atkārtoties. Gandrīz visās Baltkrievijas pilsētās svētdienās, kas ir brīvdiena, tradicionāli notiek lieli mītiņi. Cilvēki, kas dodas uz tiem, pieprasa izmeklēt spīdzināšanu un galvenā incidenta vaininieka Lukašenko atkāpšanos.

Lukašenko, paļaujoties uz spēka struktūrām, vienkārši nezina, ko vēl apcietināt, pastāvīgi apvaino un pazemo protestētājus. Protams, viņa pakļautībā ir spēka struktūras. Savukārt protestētāju vidū ir praktiski visas baltkrievu morālās autoritātes, visgudrākie un talantīgākie valsts iedzīvotāji. Un es pat nešaubos, kurš uzvarēs cīņā starp inteliģenci un fizisko spēku mūsdienu pasaulē.

Citi šobrīd lasa

Kad dzīve apmet kūleni. Liepājas jūrnieks Dmitrijs Lopotovs: "Kuģis nogrima 15 metru no manis" 1
Andželinas Džolijas vecākā meita Šilo pārdomājusi kļūt par zēnu - ataudzējusi matus un apģērbusies kā meitene
Briedis varenā 12 raundu cīņā triumfē supersērijā un kļūst par pasaules čempionu 9
Skatīt visus komentārus

Герцогиня Кэтрин и принц Уильям показали подросших детей

Суперэффективная диета Синди Кроуфорд: как похудеть на 7 кг за две недели