Piekrastes pilsētas visā pasaulē ir apdraudētākas nekā jebkad - Grenlandē ledus kūst rekorda ātrumos
Klimata pārmaiņas būtiski ietekmē ledus kušanu Grenlandē – tas kūst vēl ātrāk, nekā eksperti sākotnēji paredzējuši, jau šobrīd ievērojami ceļot jūras līmeni, pausts jaunākajos pētījumos. Turklāt globālās sasilšanas ietekmē piekrastes pilsētas visā pasaulē ir apdraudētākas nekā jebkad, vēsta CNN.
40 procenti planētas iedzīvotāju dzīvo pilsētās, kuras apdraud iespējamais jūras līmeņa kāpums. Pētījumā, kas publicēts Nacionālās Zinātņu akadēmijas dokumentos pausts, ka tādām vietām kā Ņujorka, Maiami, Losandželosa, Tokija, Mumbaja un daudzām citām metropolēm šīs ir pat ļoti sliktas ziņas.
Zinātnieki atklājuši, ka ledus kušanas ātrums pieaudzis sešas reizes pēdējo 46 gadu laikā.
Kopš 1972. gada ledus kušana Grenlandē ir pacēlusi jūras līmeni par 13,7 milimetriem. Agrākie pētījumi, kuros dokumentēts līdzīgas ledus kušanas tendences norāda, ka pat tad, ja cilvēce rīkosies, samazinot gāzu emisijas, tādējādi palēninot klimata pārmaiņas, var būt jau par vēlu.
Grenlandes ledus kalnos ir tik daudz ūdens, ka tas varētu pacelt jūras līmeni par 23 pēdām (7 metriem), liecina pētījumi.
Mazu Grenlandes ciematu apdraud milzīgs aisbergs
11 miljonu tonnu smags kalna lieluma aisbergs Grenlandes rietumu krastā apdraud maziņo Innarsuit ciematu, kurā mitinās ap 170 cilvēku.
Kopumā pasaules ledāji laikā no 1961.gada zaudējuši vairāk nekā deviņus triljonus tonnu ledus, pasaules jūras līmeni paaugstinot par 27 milimetriem.
Vislielākie ledus zudumi bijuši Aļaskā, kam seko ledāji Grenlandes ledus segas malā un ledāji Andu dienvidos. Ievērojams daudzums ledus zudis arī ledājos Arktikā Kanādā un Krievijā, kā arī Svalbārā.
Ledus zudums reģistrēts arī Eiropas Alpos un Kaukāzā, taču tas bijis pārāk mazs, lai ietekmētu jūras līmeni.
Kūstoši ledus bluķi no Grenlandes pie "Tate Modern" telpām
Temzas upes krastos uzstādīti ledus bluķi, kas atvesti no Grenlandes. Tie cilvēkiem atgādina par klimata pārmaiņām un to destruktīvo ietekmi. ...