Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Tutanhamons nomira no malārijas

Pasaulē
2010. gada 17. februārī 20:35 2010. gada 17. februārī 20:35
Senās Ēģiptes faraons Tutanhamons, kas kāpa tronī agrā pusaudžu vecumā un valdīja tikai desmit gadus, iespējams, mira no malārijas, otrdien paziņoja zinātnieki.

Senās Ēģiptes faraons Tutanhamons

Pētnieki lauza galvu, kas kļuva par jaunā faraona pāragrās nāves iemeslu, kopš 1922.gada, kad tika atklātas viņa kapenes. Saskaņā ar iepriekšējiem minējumiem viņš bijis nogalināts. Pastāv uzskats, ka viņš mira arī kājas lūzuma dēļ.

Tagad pētnieki veica 16 karalisko mūmiju analīzes un secināja, ka četri no valdniekiem, ieskaitot Tutanhamonu, pārcieta malāriju ļoti smagā formā, kas, visticamāk, arī pārtrauca viņa valdīšanu. Pie šāda slēdziena zinātnieki no Ēģiptes, Vācijas un citām valstīm nonāca, apkopojot ģenētisko un radioloģisko analīžu rezultātus, kas tika veiktas laikā no 2007. līdz 2009.gadam.

Tomēr zinātnieki neizslēdz, ka viņa nāvē nozīmīgu loma bija arī kājas lūzumam, kas varēja novājināt faraona organismu. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem Tutanhamons un vairāki citi viņa ģimenes locekļi cieta no Kēlera slimības, kas nepietiekamas kaulu apasiņošanas dēļ padara tos trauslus. "Tutanhamons cieta no vairākiem traucējumiem, un, iespējams, vairāki no tiem pārauga kumulatīvā iekaisuma sindromā, kas nomāca imūnsistēmu un novājināja organismu," rakstīja Ēģiptes Augstākās senlietu padomes vadītājs Zahi Havass ASV Medicīnas asociācijas žurnālā "JAMA".

Izpētot Tutanhamona un citu faraonu mūmijas, zinātnieki arī izslēdza iepriekšējos pieņēmumus, ka viņš cieta no citām nopietnām novirzēm. "Mazticami, ka Tutanhamonam vai Ehnatonam bija neparasts vai sievišķīgs izskats. Ir svarīgi piebilst, ka, attēlojot sevi, senie ēģiptiešu valdnieki idealizēja sevi un savas ģimenes," rakstīja Havass.

kasjauns.lv/LETA/Foto: Bulls Press


Citi šobrīd lasa

Jūlijs Krūmiņš sagādā pārsteigumu savas jubilejas ballītes viesiem - uz skatuves kāpj pats Maksims Galkins 94
VIDEO: blondīne cenšas iepildīt degvielu "Tesla" elektromobilī 32
Šausmīgas dzīves beigas: pie Slāvu apļa fūre notriec vīrieti un ilgi viņu velk pa ceļu
Pievienot komentāru

На каблуках и с огромным животом: герцогиня Меган посетила дом престарелых в Лондоне

Гигантское землетрясение в США и III мировая. Что предсказал Нострадамус на 2019