Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Pirmoreiz izdevies iemūžināt ledus „tornado” veidošanās procesu. VIDEO

Pasaulē
2011. gada 24. novembrī 14:54 2011. gada 24. novembrī 14:54
 
Britu TV operatoriem Hjū Milleram un Dagam Andersonam izdevies iemūžināt unikālus kadrus ar zemūdens ledus stalaktītu veidošanos. Video redzamajam ir grūti noticēt, tomēr tā ir reāla dabas parādība, filmēta zem Antarktikas ledus.

Ledus stalaktīti veidojas zem jūras ledus, ļoti aukstam sālsūdenim ieplūstot okeāna ūdens apgabalos.  Jūras ūdenim sasalstot un izspiežot visu sāli, apkārt esošajā ūdenī sāls koncentrācija pieaug. Tas pazemina ūdens sasalšanas temperatūru un palielina tā blīvumu. Zemākas sasalšanas temperatūras nozīmē to, ka apkārt esošais ūdens nesasalst, bet pieaugušais blīvums liek tam grimt. Tādejādi, supersāļajam un superatdzesētajam ūdenim, grimstot prom no sasalušā saldūdens, veidojas nelieli ledus „tuneļi”.

Superatdzesētajam sālsūdenim sasniedzot nesasalušo ūdeni, kas atrodas zem ledus, rodas apstākļi, lai rastos jauns ledus. Ja „sāļie kanāli” ūdenī izplatās vienmērīgi, tad arī ledus tornado izplatās vienmērīgi. Savukārt, ja „sāļie kanāli” ir koncentrēti vienā mazā apgabalā,  aukstā ūdens lejupejošās straumes, kas šobrīd jau ir tik sāļas, ka nespēj sasalt pie normālas sasalšanas temperatūras, sāk mijiedarboties ar nesasalušo jūras ūdeni. Ausktais ūdens grimst, akumulējot apkārt esošo ūdeni un veidojot ledus slānīti. Tā rodas „ledus skurstenis”, kurā plūst šis superaukstais, sevišķi sāļais ūdens.

Kad „ledus kanāls” kļūst pietiekami biezs, tas sāk augt uz leju, izolējot auksto sālsūdeni no apkārt esošā, siltākā ūdens. Rezultātā „ledus skurstenis” līdz ar straumi aug uz leju.

Sasniedzot zemi, tas sāk izplesties, nogalinot savā ceļā visu, kam pieskaras. Viss process kopumā aizņem piecas līdz sešas stundas.

Ledus tornado rašanās novērotas abos Zemeslodes polos, bet video redzamais iemūžināts netālu no Antarktikas Rosa Arhipelāga.

VIDEO: Pirmoreiz izdevies iemūžināt ledus stalaktītu rašanos

Kasjauns.lv

Citi šobrīd lasa

Šķiras Armanda Pučes un Sanda Ozoliņa ceļi viņu golfa klubā
Jana Duļevska: “Es dēliem mācu cilvēcību”
FOTO: ieskaties, kā cilvēki dzīvo karstākajā pilsētā uz Zemes 2
Pievienot komentāru