Noderīgi ieteikumi, kā svētku karstumā neaizmirst, ka jādzer ūdens
foto: Shutterstock
Dabasspēks

Noderīgi ieteikumi, kā svētku karstumā neaizmirst, ka jādzer ūdens

Padomu nodaļa

Jauns.lv

No 5. līdz 13. jūlijam Rīgā notiks XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, pulcējot vairāk nekā 37 500 dalībnieku. Vasaras vidus parasti priecē ar saulainām dienām un karstu laiku, bet tas nozīmē, ka svētku dalībniekiem īpaši jādomā par pietiekamu izdzertā ūdens daudzumu, lai nenodarītu pāri savai veselībai.

Rimi Bērniem eksperts, fizioterapeits-osteopāts Gustavs Mellenbergs apkopojis dažus vērtīgus ieteikumus, kā nodrošināt organismam pietiekami daudz šķidruma, lai svētki sagādātu tikai labas sajūtas un prieku.

Ūdens dzeršana – tikpat atbildīgs uzdevums kā mēģinājumi!

“Uzturoties saulē, bērna organisms var pazaudēt vidēji 0,5–1 litru ūdens stundā. Ja bērns karstā saulē pavadīs 2–4 stundas intensīvā mēģinājumā, šajā laikā būtu nepieciešams izdzert 2–3 litrus ūdens. Padzeršanās parasti notiek intuitīvi, bet emociju pilnos brīžos un saspringtos mēģinājumos var itin viegli aizmirsties par ūdens dzeršanu. Tāpēc labs ieteikums bērniem būtu izdzert apmēram glāzi ūdens ik pēc 2–3 dziesmām vai dejām atkarībā no to ilguma. Padziedāji, padejoji – un padzeries! Tam būtu jākļūst par tādu kā rituālu, lai svētku dalībnieki pasargātu sevi no atūdeņošanās,” uzsver Rimi Bērniem eksperts Gustavs Mellenbergs.

Viņš aicina kolektīvu vadītājus par to skolēniem regulāri atgādināt, savukārt pašiem svētku dalībniekiem – savlaicīgi saplānot, cik daudz ūdens un kādā iepakojumā – līdzi paņemtā pudelē, plastmasas pudelē vai termosā – to turēt pēc iespējas tuvāk mēģinājuma norises vietā. Skaidrs, ka trīslitru burku ar ūdeni neviens līdzi nenēsās, tāpēc ir vērtīgi zināt, kur pasākuma norises vietā ir pieejams dzeramais ūdens pudelēs vai atkārtotai uzpildīšanai.

Vai salds vienmēr ir slikts?

“Liels kārdinājums bērniem karstā laikā ir dažādi saldinātie dzērieni, it īpaši no veikala ledusskapja. Taču es ieteiktu izvēlēties dzērienus, kas satur ne vairāk kā 20 gramu cukura uz puslitru dzēriena tilpuma. Šādi dzērieni labāk atveldzēs slāpes un vienmērīgāk iedarbosies uz cukura līmeni asinīs,” saka Gustavs Mellenbergs. Vienlaikus viņš atzīst – ir situācijas, kurās saldāki dzērieni ir pat ieteicami, piemēram, ja bērns ir izsalcis un nav ēdis un dzēris ilgāk par 2 stundām.

Tāpat papildus parasta ūdens dzeršanai nenāktu par ļaunu padzerties mineralizētu ūdeni: tas labāk uzsūksies asinsritē, mazinot dehidratācijas riskus. Elektrolītiem bagātu “sporta dzērienu” var viegli pagatavot mājas apstākļos: litram ūdens pievieno ceturtdaļtējkaroti jūras vai Himalaju sāls, 3 tējkarotes laima, citrona, apelsīna sulas un/vai kokosriekstu ūdens un tējkaroti medus – vēlams, pēc iespējas dabīgāku. Šāds kokteilis atjaunos magnija, sāls, kālija, glikozes un C vitamīna līmeni asinīs.

Kad ūdens tomēr bijis par maz

Ja cilvēks jūtas apdullis vai noguris, ja ir sausa mute, pampst pirksti vai kājas, rauj krampji, urīns ir tumšā krāsā, – tās ir pazīmes, ka organismam trūkst ūdens! Taču tik ilgi gaidīt nevajadzētu: sarkanais karodziņš, kuru nedrīkst ignorēt, ir jau pirmā slāpju sajūta.

Ko darīt, ja tomēr jaunietis jūt atūdeņošanās pazīmes? Nekavējoties jādodas prom no tiešiem saules stariem un jāpatveras ēnā, jāpārtrauc jebkādas fiziskas aktivitātes un steigšus jāpadzeras! Ja pašsajūta neuzlabojas, jāvēršas pēc palīdzības pie mediķiem.

Ieteikumi atūdeņošanās risku novēršanai

  • Izdzer 250–500 ml minerāliem bagāta ūdens 2–3 stundas pirms ilgstošas uzturēšanās saulē.
  • Dzer apmēram glāzi jeb 150–250 ml ūdens ik pēc 20 minūtēm jeb ik pēc 2–3 dziesmām vai dejām atkarībā no to ilguma.
  • Dzer mineralizētu ūdeni. Jo karstāks laiks, jo vairāk elektrolītu ieteicams uzņemt.