Blaugznas var būt sākums kam nopietnākam – vai tu zini, kas tās izraisa?
foto: Shutterstock
Neārstētas blaugznas var novest pie galvas ādas iekaisuma, un netrūkst cilvēku, kam sēnīšu izraisīts galvas ādas iekaisums nozīmē pat matu izkrišanu.
Runā speciālists

Blaugznas var būt sākums kam nopietnākam - vai tu zini, kas tās izraisa?

Padomu nodaļa

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Blaugznas nav tikai nevainīgas ādas plēksnītes vai sausas ādas sniedziņš uz tumšas blūzes vai žaketes. Tām vienmēr ir iemesls, un bieži vien neārstētas blaugznas izraisa virkni citu problēmu, tostarp matu izkrišanu. Konstultē matu ārste, triholoģe Sandra Vizule.

Jāatrod vainīgais

Blaugznas veidojas no ādas daļiņām, kas nolobās pārāk ātri un salīp kopā ar taukiem un sviedriem. Veselā ādā šūnas atjaunojas ik pēc 28 dienām, vecās nolobās un nokrīt nemanot. Ja šis process ir traucēts, ādas daļiņas var kļūt redzamas kā baltas plēksnītes.

Nekad neļauj sev iestāstīt, ka uz blaugznu parādīšanos nevajag reaģēt, jo tas jau nekas traks nav. Galvenais blaugznu parādīšanās iemesls ir taukaina galvas āda, tāpēc tiem, kam tāda ir, regulāri un rūpīgi jāmazgā mati. Blaugznu pēkšņu parādīšanos var izsaukt arī kairinājums, piemēram, alerģiska reakcija uz kādu kosmētikas līdzekli vai pārāk ilgi noturēta matu krāsa. Pie vainas nereti ir hormonālas izmaiņas – puišiem pusaudžu vecumā, savukārt sievietēm menopauzes periodā. Arī akūtas vīrusu saslimšanas un dažādas hroniskas kaites var novājināt imunitāti un radīt labvēlīgus apstākļus blaugznu attīstībai, jo galvas ādas barjera nav tik noturīga pret apkārtējo vidi.

foto: No Sandras Vizules pers. arhīva
Triholoģe Sandra Vizule
Triholoģe Sandra Vizule

Tomēr viens no izplatītākajiem iemesliem ir bakteriāls disbalanss galvas ādā. Dabiskā ādas mikroflora satur visdažādākos mikroorganismus, tostarp sēnītes. Galvas āda ir labvēlīga vide, kur tām vairoties, jo katra mata folikulam ir tauku un sviedru dziedzeris. Ja pēc sporta nodarbībām vai fiziski smaga darba, kas veicina galvas matainās daļas svīšanu, matus rūpīgi neizmazgā, drīz vien var parādīties blaugznas. Pašlaik aktuāla ir jauna, galvas ādai nedraudzīga tendence – pēc fiziskas slodzes matus tikai izskalot, nevis izmazgāt.

Ja pamani blaugznas, nekavējoties sāc lietot pretblaugznu šampūnu. To var nopirkt veikalā, tomēr labāk matu kopšanas līdzekli iegādāties aptiekā, kur ir dermokosmētikas produkti, kas satur speciāli izstrādātas un testētas aktīvās vielas.

foto: Shutterstock
Blaugznas
Blaugznas

Kad nepieciešama īpaša kopšana?

Neārstētas blaugznas var novest pie galvas ādas iekaisuma, un netrūkst cilvēku, kam sēnīšu izraisīts galvas ādas iekaisums nozīmē pat matu izkrišanu. Tādā gadījumā sēnītes no galvas virskārtas ir iekļuvušas matu folikulos. Apskatot galvas ādu palielinājumā, trihologs vai dermatologs redz zvīņošanos, apsārtumu un tūsku apkārt matu folikuliem. Šādas problēmas var sākties pat trīs mēnešus pēc tam, kad parādījušās blaugznas, kas netiek ārstētas.

Tieši tāpēc, ja pamani, ka izkrīt mati, pieraksties uz konsultāciju pie trihologa vai dermatologa. Ārsts vispirms izslēgs citas iespējamās saslimšanas, piemēram, psoriāzi. Ja galvas ādā ir seborejiskais dermatīts, jārēķinās, ka arī tas var veicināt sēnīšu infekciju izplatīšanos.

Pie jebkuras no šīm saslimšanām ir nepieciešama specifiska galvas ādas kopšana, ko nozīmēs ārsts. Tā iekļauj galvas ādas pīlinga lietošana 1–2 reizes mēnesī, iesmērējot to galvas ādā 10–15 minūtes pirms mazgāšanas, un silikona birstītes izmantošanu, mazgājot matus. Abas šīs lietas palīdz labāk attīrīt galvas ādu.

Pretsēnīšu terapija

Ja galvas āda ir iekaisusi un izkrīt mati, būs nepieciešama kompleksa pieeja. Vispirms speciālists paņems no galvas ādas nokasījumu, ko nosūtīs uz laboratoriju, lai noskaidrotu, kāda veida sēnīte ir savairojusies. Ārsts izrakstīs arī pretsēnīšu medikamentus (nereti jālieto speciāls pretsēnīšu šampūns) un serumus, kas satur vitamīnus, olbaltumvielas un peptīdus, lai papildus barotu un stimulētu matu folikulus. Matu apjoma atjaunošanās sāksies tikai tad, kad būs izārstēts sēnīšu izraisītais galvas ādas iekaisums, proti, aptuveni pēc 1–2 mēnešiem.

foto: Shutterstock
Matu suku vēlams katru nedēļu rūpīgi izmazgāt, pirms tam pusstundu noturot ūdenī, kam pievienots mazgāšanas līdzeklis.
Matu suku vēlams katru nedēļu rūpīgi izmazgāt, pirms tam pusstundu noturot ūdenī, kam pievienots mazgāšanas līdzeklis.

Vai tu mazgā savu matu suku?

Ļoti svarīga ir matu sukas un/vai ķemmes higiēna. To vēlams katru nedēļu rūpīgi izmazgāt, pirms tam pusstundu noturot ūdenī, kam pievienots mazgāšanas līdzeklis. Šim nolūkam var izmantot šķidrās ziepes, dušas želeju vai šampūnu. Svarīgi, lai katram ģimenes loceklim būtu sava matu suka vai ķemme. Tas neattiecas uz maziem bērniem, jo tauku dziedzeru aktivitāte sākas aptuveni 8–9 gadu vecumā.