
Kā izvairīties no saslimšanas ar E.coli, kas pašlaik plosās Latvijā

E.coli infekcija var izraisīt nopietnas veselības problēmas, tāpēc svarīgi ievērot profilakses pasākumus, lai novērstu saslimšanu. Sekojot pareizai higiēnai un pārtikas apstrādei, var samazināt infekcijas risku un nodrošināt drošu vidi sev un citiem.
Slimību kontroles un profilakses centrs sagatavojis praktiskus padomus, kā izvairīties no saslimšanas ar E.coli:
1. Rūpīga higiēna
-
Mazgājiet rokas. Viena no galvenajām profilakses metodēm ir rūpīgi mazgāt rokas zem tekoša ūdens, īpaši pēc tualetes apmeklējuma, pirms un pēc ēdienu gatavošanas un pirms ēšanas.
-
Dezinficējiet virsmas. Regulāri tīriet un dezinficējiet vannas istabu, durvju rokturus, tualetes poda vāku un citas virsmas, kurām cilvēki bieži pieskaras.
2. Pareiza pārtikas apstrāde
-
Mazgājiet dārzeņus un augļus. Pirms ēšanas rūpīgi nomazgājiet dārzeņus, augļus un ogas zem tekoša dzeramā ūdens, īpaši tos, kas netiks termiski apstrādāti.
-
Mizošana un griešana. Pirms mizošanas nomazgājiet augļus un visus sakņu dārzeņus, rūpīgi tos mizojiet un noskalojiet.
-
Termiskā apstrāde. Gaļa, tostarp maltā gaļa, jāapstrādā pietiekami termiski.
-
Izvairieties no krusteniskās kontaminācijas. Lietojiet atsevišķus griešanas dēlīšus un piederumus jēlas gaļas un gatavas pārtikas apstrādei. Pārliecinieties, ka griešanas dēlītis ir labi nomazgāts ar ziepēm pēc jēlas pārtikas apstrādes.
3. Izvairīšanās no inficēšanās ar slimniekiem
-
Atteikšanās no pārtikas apstrādes. Ja esat slims (piemēram, ar caureju vai vemšanu), atturieties no ēst gatavošanas citiem, lai novērstu baktēriju izplatīšanos.
-
Ciešs kontakts ar slimniekiem. E.coli infekcija var izplatīties arī cieša kontakta ceļā, tāpēc izvairieties no saskares ar inficētiem cilvēkiem, īpaši ja viņiem ir caureja vai vemšana.
4. Kā rīkoties, ja parādās slimības simptomi?
-
Palieciet mājās. Ja parādās simptomi, piemēram, stipras sāpes vēderā, asiņaina caureja vai vājums, palieciet mājās un sazinieties ar ārstu.
-
Neapmeklējiet darbu vai skolu. Kamēr ārsts nav atļāvis atgriezties ikdienas gaitās, neapmeklējiet darba vietu, skolu vai bērnudārzu.
-
Dzeriet daudz šķidruma. Lai izvairītos no atūdeņošanās, dzeriet daudz ūdens vai citu šķidrumu.
-
Viegli sagremojama pārtika. Ēdiet viegli sagremojamus ēdienus, piemēram, rīsus, banānus, grauzdiņus un vārītus kartupeļus, izvairoties no trekniem un neapstrādātiem ēdieniem.
-
Nelietojiet medikamentus bez ārsta norādījuma. Neizmantojiet medikamentus bez ārsta apstiprinājuma, jo tas var pasliktināt slimības gaitu.
5. Kā rīkoties, ja bērns ir kontaktpersona?
-
Uzraudzīt bērna veselību. Sekojiet līdzi bērna veselības stāvoklim, novērojot simptomus, piemēram, caureju, vemšanu, sāpes vēderā vai drudzi.
-
Sazinieties ar ģimenes ārstu. Ja bērns ir bijis kontaktā ar inficētu personu, informējiet ārstu un saņemiet turpmākos norādījumus.
-
Pastiprināta higiēna: Nodrošiniet biežu roku mazgāšanu, tīrīšanu un dezinfekciju mājās, lai samazinātu infekcijas izplatīšanos.
6. Īpaša uzmanība riska grupām
-
Izvairieties no kontakta ar riskam pakļautiem cilvēkiem. Ja esat inficēts, izvairieties no cieša kontakta ar maziem bērniem, senioriem vai cilvēkiem ar vāju imunitāti, jo šiem cilvēkiem infekcija var būt īpaši bīstama.
Jau vēstīts, ka E.coli infekcija ir bakteriāla saslimšana, kas var izraisīt caureju, sāpes vēderā un smagos gadījumos dzīvībai bīstamas komplikācijas. Šobrīd Latvijā saslimstība ar E.coli ir kontrolēta, tomēr Slimību profilakses un kontroles centrs turpina uzraudzīt situāciju un aicina iedzīvotājus ievērot profilakses pasākumus. Līdz vakardienai kopā Latvijā reģistrēti 53 gadījumi (tai skaitā 7 pieaugušie), ziņo SPKC.