Klepus neļauj mierīgi gulēt? Lūk, kas varētu būt iemesls
foto: Shutterstock
Klepus ir organisma aizsargreflekss, kas palīdz attīrīt elpceļus.
Runā speciālists

Klepus neļauj mierīgi gulēt? Lūk, kas varētu būt iemesls

Anda Leiškalne

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Klepus, kas traucē mieru naktīs, var būt vairāk nekā tikai saaukstēšanās pazīme. Farmaceite Linda Fevraļeva skaidro, kā saprast klepus veidu un izvēlēties piemērotāko ārstēšanu.

Lai no klepus atbrīvotos, ir jāzina, kas to izraisījis, un iemesli var būt dažādi. Skaidro “Vecpilsētas Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva. 

Klepus ir organisma aizsargreflekss, kas palīdz attīrīt elpceļus. Kā dabīgs elpceļu tīrīšanās process tas var būt, piemēram, pēc putekļu vai dūmu saelpošanās.

Reizēm klepus iemesls var būt grēmas jeb atviļņa slimība, arī sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas, atsevišķu medikamentu blaknes, alerģijas un arī onkoloģisku saslimšanu sākums.

Aukstajos gadalaikos klepus visbiežāk ir viens no simptomiem, kas pavada augšējo elpceļu infekcijas. Šo klepu var izraisīt gan vīrusi, gan baktērijas.

Sauss vai mitrs?

Lai izvēlētos pareizas zāles, farmaceitam jāzina, vai klepus ir akūts vai hronisks. Divas pretējas ārstēšanas taktikas būs produktīvam klepum, kas notiek ar gļotu atklepošanu, un neproduktīvam, kas ir sauss un kairinošs.

Lai gļotas vieglāk tīrītos no elpceļiem, izmanto atklepošanu veicinošus līdzekļus, kas šķidrina šīs gļotas un veicina atkrēpošanos. Savukārt pret mokošu un sausu klepu lieto zāles, kas galvas smadzeņu stumbra daļā piebremzē klepus centru. Tad klepus reflekss tiek nomākts un sausais klepus lieki nekairina gļotādu.

Lietojot pretklepus medikamentus, kas nomāc klepus refleksu, jāseko līdzi, kad klepus no sausa mainās un mitru. Šajā brīdī būtu jāmaina ārstēšanas taktika un jāpāriet uz atkrēpojošiem līdzekļiem, lai veicinātu gļotu sašķidrināšanu un izvadīšanu. Mitra klepus gadījumā nav ieteicams to nomākt, jo tādējādi tiek traucēta elpceļu tīrīšanās. Tāpat nedrīkst vienlaikus lietot atkrēpojošās un klepus centru bremzējošās zāles.

Bieži vien vienā slimības epizodē klepus mainās – sākumā tas bijis sauss un pēc tam kļūst mitrs. Tad arī atbilstoši klepus veidam jāmainās zālēm. Ir pretklepus medikamenti, kuru lietošana jāpārtrauc, tiklīdz sākušas atdalīties krēpas.

Atkrēpošanu veicinošās zāles nebūtu vēlams lietot uz nakti, bet līdz pulksten sešiem vakarā, jo citādi klepus traucēs naktsmieru. Sausa klepus gadījumā var lietot arī sīrupus, kas satur Islandes ķērpi vai tā novārījumus. Tam ir ne tikai viegla pretvīrusu un antibakteriāla iedarbība, bet tas satur arī gļotvielas – mukopolisaharīdus, kas ar plānu plēvīti pārklāj kairinātās vietas un saudzē gļotādas, un nomierina klepu. Lai efekts saglabātos ilgāk, pēc Islandes ķērpi saturošo zāļu lietošanas nav ieteicams uzreiz ēst vai dzert. Tāpat farmaceite piekodina, ka klepus gadījumā jādzer pietiekami daudz šķidruma dienas laikā.

Klepus atviļņa dēļ

Sauss klepus var būt saistīts ar bagātīgu pieēšanos īsi pirms došanās gulēt un atviļņa slimību. Kad cilvēks ir paēdis, barība nonāk kuņģī, kurā izdalās sālsskābe un sāk kopā ar fermentiem barību sadalīt. Sālsskābe viegli iztvaiko un var kairināt gan kuņģa slēdzējmuskuli sfinkteru, gan barības vadu, rīkli un kaklu. Ja ēsts vairāk, nekā vajag, sfinkters slēdzas sliktāk. Tāpat, ja tūlīt pēc kuņģa piepildīšanas cilvēks apguļas vai arī īsi pirms gulēšanas ēsta šokolāde vai baudīta piparmētru tēja, kuņģa skābes nokļūšanai barības vadā un rīklē ir lielāka iespējamība. Šajā gadījumā klepu novērsīs atviļņa ārstēšana pēc ārsta ieteikumiem.

Sirds klepus

Klepu var raisīt arī sirds mazspēja. Tas rodas tāpēc, ka plaušās sakrājas šķidrums, jo sirds nespēj pumpēt pietiekami daudz asiņu, vai kā lietoto medikamentu blakusefekts. Parasti tas ir sauss, ilgstošs klepus. Ja parādās krēpas ar asins stīdziņām, tas nozīmē, ka stāvoklis ir pasliktinājies. Sirds mazspējai raksturīgo klepu pavada arī sēcoša elpa, sevišķi guļus stāvoklī.

Arī atsevišķām pastāvīgi lietojamām asinsspiedienu samazinošām zālēm viena no blaknēm ir sauss klepus. Tad jālūdz ārstam pārskatīt zāles un izvēlēties modernākus līdzekļus bez šīm blaknēm.

Dažiem cilvēkiem klepus var parādīties pie lielākas fiziskās slodzes. Arī šajā gadījumā jādodas pie ārsta, lai pārbaudītu veselību.

Astma un alerģija

Klepus var būt saistīts arī ar alerģijām un bronhiālo astmu. Tad ārstēšanu nosaka ārsts un izraksta piemērotus medikamentus, piemēram, inhalatorus.

Ieildzis klepus var liecināt par hroniskām elpceļu un plaušu slimībām, piemēram, hronisku obstruktīvo plaušu slimību, bronhiālo astmu vai plaušu tuberkulozi, brīdina farmaceite.

Uzmanīgi, ja klepo bērns!

Daudz rūpīgāk zāles jāizvēlas, ja klepus ir bērniem. Vislabāk būtu klepu ārstēt pēc ģimenes ārsta ieteikumiem. Tas attiecas arī uz samērā maigajiem augu izcelsmes preparātiem. Ir zāles, kas piemērotas lietošanai bērniem tikai no trīs vai četru gadu vecuma.

Bērniem bieži vien nakts klepus saistīts ar iesnām. Deguntiņš nav atbrīvots no puņķiem, kas naktīs mēdz tecēt pa kakla aizmugurējo sienu un to kairināt.

Sīrupi, tabletes vai plāksteri?

Līdztekus tabletēm un kapsulām ir liels klepus sīrupu piedāvājums. Tie ir dažādi – gan recepšu, gan bezrecepšu, gan atkrēpošanu veicinoši, gan klepus centru nomierinoši. Arī barības vadu un līdz ar to elpvadu sildoši. Šie sīrupi veidoti, lai zāles būtu garšīgākas un vieglāk uzņemamas. Sīrupos mēdz būt cukurs, medus, arī saldinātāji, ogu sulas. Tomēr, kā jau ar zālēm, ir jāievēro ieteiktās normas. Reizēm bērni piekļūst gardajiem sīrupiem, našķojas ar tiem un pārdozē zāles. Tāpēc sīrupi jāglabā bērniem nepieejamās vietās.

Ir pretklepus sīrupi, kuriem pievienoti ārstniecības augu spirta ekstrakti, un šie sīrupi satur nelielu alkohola daudzumu. Tie nav domāti lietošanai bērniem.

Diabēta slimniekiem būtu jābrīdina farmaceits par savu slimību – sīrupi ar cukuru vai medu viņiem nav ieteicami. Labā ziņa – pretklepus līdzekļi ir pieejami arī tablešu vai kapsulu veidā.

Cik ilgi derīgi?

Sīrupi atšķiras arī pēc sava glabāšanas termiņa. Ir vērts izpētīt sīrupa lietošanas pamācību un to noskaidrot. Ir sīrupi, kas pēc atvēršanas glabājami ledusskapī un lietojami vēl tikai divus mēnešus, bet ir arī citādi glabāšanas termiņa nosacījumi un termiņi. Tie vienmēr ir jāievēro.

Ar karstajiem dzērieniem piesardzīgi

Vīrusa infekcijas gadījumā, kad ir gan klepus, gan citi saaukstēšanās simptomi, var noderēt medikamentus saturošie šķīstošie pulveri, kam ir kombinēta iedarbība. Tomēr jāsaprot, ka šajos pulveros parasti sakombinētas dažādu medikamentu trieciendevas, un tos nav ieteicams lietot ilgāk par pāris dienām. Tajos ir arī temperatūru samazinošas vielas, piemēram, paracetamols, tāpēc ar šiem karsto dzērienu pulveriem nevajadzētu lieki noslogot organismu, ja temperatūras mazināšana nav aktuāla.

Arī karsto dzērienu pulveru sastāvs var būt atšķirīgs gan zāļu satura ziņā, gan citu pievienoto līdzekļu ziņā – mēdz būt arī tīri vitamīnus vai augu ekstraktus saturoši šķīstošie pulveri. Farmaceite, ja vajadzēs, ieteiks piemērotāko. Ar karsto dzērienu pulveriem ļoti jāuzmanās pārdozēt kādu no sastāvdaļām. Zīmolu nosaukumi atšķiras, bet sastāvdaļas mēdz būt vienādas vai līdzīgas ar vienādu iedarbību un blaknēm.

Sildīt krūtis un kājas

Siltas kāju vanniņas, sinepju plāksteri uz krūtīm, vilnas zeķes, kurās iebērts sinepju pulveris, reflektori iedarbojas arī uz visu organismu un samazina klepu. Tomēr šādu ķermeņa sildīšanu nedrīkst veikt, ja ir temperatūra vai tā ir “nodzīta” ar zālēm. Šāds klepus ārstēšanas paņēmiens nebūs ieteicams arī cilvēkiem ar sirds un asinsrites slimībām, kā arī vēnu problēmām vai trofiskajām čūlām. Tad pietiks ar siltām zeķītēm vien.

Ja izmanto sinepju plāksterus, tie būtu jāsamērcē pirms tam ķermeņa temperatūras ūdenī. Pirms pirmreizējas sinepju vai piparu plāksteru lietošanas ieteicams pārbaudīt, vai nerodas alerģiska reakcija, – plāksteri uzliek uz neliela ādas laukuma un pārbauda, vai nerodas pārāk spēcīgs apsārtums vai citādas alerģiskas izpausmes.

Klepus samazināšanai lieto sildošas ziedes, arī sveķu terpentīnu saturošās. Ir ziedes, kas satur augu ēteriskās eļļas, kuras iztvaiko un atvieglo elpošanu. Arī pirms šo sildošo ziežu pirmreizējas lietošanas ieteicams pārbaudīt uz neliela ādas laukumiņa, vai neveidojas alerģiska reakcija.

Inhalācijas

Tvaika ieelpošana palīdz atdalīties elpceļos gļotām, samazina tūsku un uzlabo pašsajūtu. Senāk izmantoja gan ārstniecības augu novārījumu, gan no kartupeļiem nokāstu ūdeni, kura tvaikus ieelpoja. Tomēr procedūra bija sarežģīta, un bieži vien tvaiks bija pārāk karsts gļotādām. Mūsdienās izmanto daudz drošākus un efektīvākus inhalatorus – nebulaizerus. Tie ar ultraskaņas palīdzību sadala inhalējamo šķidrumu mikroskopiskos pilieniņos, ko droši var ieelpot pat bērni.

Nebulaizeri aerosola formā pārvērš gan fizioloģisko šķīdumu, gan speciāli inhalācijām izstrādātus šķīdumus, kam ir labvēlīgāka ietekme uz elpceļu gļotādām. Nav arī jāuztraucas par to, ka aerosols varētu būt pārāk karsts ieelpošanai. Jāatceras, ka inhalācijas nedrīkst veikt tad, kad ķermeņa temperatūra ir virs 37,5 grādiem pēc Celsija.

Aptiekās nopērkami arī ēterisko eļļu plāksterīši. Tos uzlīmē uz gultas gala vai apģērba. Gaisā pamazām tvaiko ēteriskās eļļas, kuras atvieglo elpošanu. Uz pacienta ādas šos plāksterus līmēt nedrīkst – tie pārāk spēcīgi var kairināt ādu.