LU KPMI turpina pētījumus onkoloģisko slimību novēršanā
4. februāris ir Pasaules vēža diena – šajā globālajā, Starptautiskā vēža kontroles savienības uzsāktajā iniciatīvā piedalās arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI).
Viens no tiem ir kuņģa vēža prevencijas projekts GISTAR, kas ir vienīgais šāda veida projekts Eiropā, un kura dati lielā mērā kalpos par pamatu kuņģa vēža prevencijas vadlīniju izstrādei ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā. Šis projekts, kurā 11 gadu laikā iesaistīti vairāk nekā 11 000 dalībnieki no dažādiem Latvijas reģioniem, tika uzsākts, sadarbojoties ar Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru un turpināsies līdz 2026. gadam.
2024. gada jūnijā LU KPMI uzsāka darbu pie apjomīgā projekta EUCanScreen īstenošanas. Tas ir līdz šim lielākais Eiropas Komisijas vienotās rīcības projekts, kuru vada LU KPMI.
Projekts apvieno 97 institūcijas no 29 valstīm un ir viena no nozīmīgākajām Eiropas Komisijas iniciatīvām vēža profilakses jomā. Tā mērķis ir veicināt pieejamu, efektīvu un vienlīdzīgu pieeju skrīningam visās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā. Viena no projekta EUCanScreen prioritātēm ir palielināt sabiedrības izpratni par nozīmi krūts, dzemdes kakla un kolorektālā vēža agrīnas diagnostikas nozīmi, kā arī izstrādāt rekomendācijas plaušu, kuņģa un prostatas vēža skrīninga ieviešanai.
LU KPMI 2023. gada martā uzsāka projekta TOGAS īstenošanu. Vairāk nekā 20 partneri no 14 Eiropas valstīm sadarbojas kuņģa vēža profilakses pasākumu ieviešanai visās dalībvalstīs, izstrādājot vienotas vadlīnijas kuņģa vēža skrīninga ieviešanai Eiropas valstīs un rekomendācijas tā efektivitātes izvērtēšanai. Lai to sasniegtu, uzsākti trīs plaša mēroga pilotpētījumi, ar kuru palīdzību attīstīs dažādus kuņģa vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas veidus. Tas nepieciešams, jo Eiropā pašlaik trūkst efektīvas kuņģa vēža skrīninga metodes. Līdzšinējie pētījumi liecina, ka kuņģī mītošās un kuņģa vēža attīstību veicinošās baktērijas Helicobacter Pylori izskaušana kuņģa vēža izraisītu nāves gadījumu skaitu varētu samazināt pat par 40%, tāpēc būtiski atrast veidus, kā šo profilaksi realizēt praksē.
Uzsverot nepieciešamību veikt savlaicīgu vēža profilaksi, LU KPMI institūta direktors, profesors Mārcis Leja aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju pievērst īpašu uzmanību savai veselībai un izmantot valsts sniegtās iespējas, lai veiktu apmaksātus vēža skrīningus.
“Mūsu valsts piedāvā vairākas skrīninga programmas, kas palīdz diagnosticēt slimību agrīnā stadijā. Tās ir bez maksas un pieejamas visiem, kuri atbilst noteiktiem kritērijiem. Vēzis ir nopietna slimība, taču agrīna atklāšana var būt izšķiroša. Kopā mēs varam samazināt vēža ietekmi uz sabiedrību. Gādājiet par sevi un saviem tuviniekiem – veselība ir mūsu lielākā vērtība!,” uzsvēra profesors Mārcis Leja.