Vai keto diēta ir risinājums sirds slimībām? Zinātne pret mītiem
foto: Shutterstock
Pētījumi liecina, ka cilvēki ar augstu tā sauktā sliktā holesterīna līmeni dzīvo pat ilgāk un ir labāk pasargāti no atsevišķām infekciju slimībām, audzējiem un Alcheimera slimības.
Diētas

Vai keto diēta ir risinājums sirds slimībām? Zinātne pret mītiem

Braiens Habards

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Uzskats, ka sirds slimības izraisa piesātinātie tauki, mūsdienās ir atspēkots. Piesātināto tauku vietā tagad par vaininiekiem ir atzīti “brīvie cukuri”, bet par zālēm uzskata diētu, kas paredz ierobežot uzturā ogļhidrātu daudzumu.

Saskaņā ar medicīnas zinātnes atzinumiem gandrīz katram, kas ir pārsniedzis 60 gadu vecumu, vajadzētu lietot zāles, kas samazina holesterīna līmeni. Vecums ir viens no sirds slimību riska faktoriem, jo cilvēks gadiem ilgi ir ēdis neveselīgus produktus, kas ir pārpilni ar piesātinātajiem taukiem. Un uztura–sirds slimību hipotēzē treknus produktus vaino “sliktā”, zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL), holesterīna līmeņa paaugstināšanā, kurš tad aizķepina artērijas.

Ja cilvēks visu mūžu ir ēdis sviestu, sieru un treknu gaļu, turklāt arī smēķējis vai viņa ģimenē kāds ir slimojis ar sirds slimībām, tad tā ir problēma.

Latiņa, lai kļūtu par pacientu, kam nepieciešami statīnu grupas medikamenti, nav nekāda augstā: ASV ikvienam, kam ir vairāk par 40 gadiem, ir 7,5 % liels risks, ka viņam nākamo desmit gadu laikā radīsies sirds asinsvadu veselības problēmas. Un, kā uzskata veselību uzraugošās iestādes, piemēram Apvienotās Karalistes Nacionālais veselības un aprūpes izcilības institūts (NICE), labumu no statīnu grupas medikamentu lietošanas var gūt ikvienā vecumā, arī 25 gados. Institūta eksperti iesaka apsvērt domu par statīnu lietošanu pat tad, ja risks saslimt ar sirds asinsvadu slimībām ir mazāks par desmit procentiem.

Taču kāds jauns pētījums liecina, ka minētā uztura–sirds slimību hipotēze ir klaji aplama, jo ketogēnā diēta, kas paredz uzņemt daudz tauku, bet ierobežot ogļhidrātu lietošanu uzturā (un tas ir pretēji tam, kā it kā būtu jāēd, lai sirds būtu vesela), ir viens no labākajiem veidiem, kā pasargāt sirds veselību. Saskaņā ar pētījumu cilvēkiem, kas ievēro ketogēno diētu, iespējams, nav nepieciešams lietot statīnu grupas medikamentus arī tad, ja viņiem ir augsti ZBL holesterīna rādītāji. Katrā ziņā ZBL holesterīns var vispār nebūt tas sliktais. Pētījumi liecina, ka cilvēki ar augstu šā holesterīna līmeni dzīvo pat ilgāk un ir labāk pasargāti no atsevišķām infekciju slimībām, audzējiem un Alcheimera slimības.

Nākamā lapa: Holesterīna ceļš