Sekas var būt nepatīkamas - kurus medikamentus nevajag lietot kopā ar ķiplokiem, greipfrūtiem vai citiem produktiem
foto: Shutterstock
Greipfrūti samazina asinis šķidrinošo zāļu efektu, kas liela trombu riska gadījumā var būt bīstami.
Dabasspēks

Sekas var būt nepatīkamas - kurus medikamentus nevajag lietot kopā ar ķiplokiem, greipfrūtiem vai citiem produktiem

Veselības nodaļa

"100 Labi padomi Par veselību"

Amerikas Sirds asociācija ir uzskaitījusi galvenos vitamīnus, pārtikas produktus, ārstniecības augus un medikamentus, kuru vienlaicīgai lietošanai var būt nelabvēlīgas sekas. Tie ir šādi.

Greipfrūti vai greipfrūtu sula un zāles asinsspiediena pazemināšanai, holesterīna līmeņa samazināšanai un sirds ritma traucējumiem. Greipfrūtu ietekmē zāles var iedarboties spēcīgāk, un ir lielāka iespēja, ka izpaudīsies medikamentu iespējamās nevēlamās blakusparādības.

Greipfrūti vai greipfrūtu sula un asinis šķidrinošie līdzekļi. Greipfrūti samazina zāļu efektu, kas liela trombu riska gadījumā var būt bīstami.

Asinszāle (Hypericum perforatum) un statīnu grupas medikamenti, un asinis šķidrinošie līdzekļi. Asinszāle mijiedarbojas ar noteiktiem enzīmiem (olbaltumvielām), kas noārda organismā medikamentus, tāpēc visbiežāk zāles kļūst mazāk efektīvas. Asinszāle var arī veicināt izteiktākus medikamentu blakusefektus.

E vitamīns un asinis šķidrinošie līdzekļi. E vitamīns var veicināt antikoagulantu aktivitāti un palielināt asiņošanas risku.

Žeņšeņs un zāles asinsspiediena pazemināšanai, un statīnu grupas medikamenti. Pilnīgas skaidrības, kā žeņšeņs mijiedarbojas ar zālēm, nav, un pētījumos gūti dažādi rezultāti, taču pirms to lietošanas vienlaikus vajadzētu konsultēties ar ārstu.

Lakrica un zāles sirds ritma traucējumiem (digoksīns), un asinsspiediena pazemināšanai (diurētiķi). Dažas lakricas formas var palielināt zāļu toksicitāti un samazināt efektivitāti.

Koenzīms Q10 un zāles asinsspiediena pazemināšanai, un asins šķidrinošie līdzekļi. Koenzīms Q10 var vēl vairāk pazemināt asinsspiedienu un samazināt antikoagulantu efektu.

Sarkansakņu salvija (Salvia miltiorrhiza) un zāles asinsspiediena samazināšanai, sirds ritma traucējumiem un asinis šķidrinošie līdzekļi. Pirmajā gadījumā sarkansakņu salvija var asinsspiedienu pazemināt pārāk daudz, otrajā gadījumā var padarīt zāļu iedarbību spēcīgāku un palielināt aritmijas risku, bet trešajā radīt asiņošanas draudus.

Divgadīgā nakstsvece (Oenothera biennis) un asinis šķidrinošie līdzekļi. Vienlaikus lietojot, pieaug asiņošanas risks.

Ķiploks un asinis šķidrinošie līdzekļi. Vienlaikus lietojot, pieaug asiņošanas risks.

Divdaivu ginks (Ginkgo biloba) un asinis šķidrinošie līdzekļi. Vienlaikus lietojot, pieaug asiņošanas risks.

Vairāk noderīgu rakstu lasi žurnāla “100 labi padomi Par Veselību” speciālizlaidumā “Vitamīni un citas labas lietas”. Meklē žurnālu labākajās preses tirdzniecības vietās visā Latvijā.

Tēmas