Ceļošana palīdz pret demenci, atklāts pētījumos
foto: Shutterstock
Esi vesels
2024. gada 12. augustā, 07:02

Ceļošana palīdz pret demenci, atklāts pētījumos

Inguna Mukāne

"100 Labi padomi Par veselību"

Ceļojuma un piedzīvojuma apvienojums var būt labas zāles garīgajai veselībai, kaut arī nav tās pirmās, kas ienāk prātā. Pētījumos atklāts, ka ceļojumu terapija var palīdzēt pat senioriem, kas virzās pretim demencei, kā arī cilvēkiem ar citiem garīgajiem traucējumiem.

Nesen Austrālijas un Ķīnas zinātnieku komanda pētīja tūrismu kā demences terapiju, kuras pamatā ir pozitīvā psiholoģija, līdzīgi, kā tas ir mākslas vai mūzikas terapijā. Šis pētījums bija viens no pirmajiem, kas analizēja saikni starp tūrismu un garīgās veselības uzlabošanu, izmantojot pozitīvo psiholoģiju, ar tādiem ieguvumiem kā mirkļa izbaudīšana, pateicības izjūta un domāšana par pozitīvu pieredzi.

Zinātnieki atklāja, ka ceļošana var pārstrukturēt prātu, jo tā ir saistīta ar jūtām, domāšanu, darīšanu un maņu pieredzi. Kad cilvēki dodas atvaļinājumā, viņi nonāk jaunā vidē un atšķirīgā kultūrā un fiziski pārvietojas tā, kā viņi, iespējams, to nedara mājās. Sensorā un kognitīvā stimulācija, kā arī kustības ir svarīgi garīgajai veselībai. Trūkstot stimulējošām aktivitātēm un pieredzei, smadzenes garlaikojas un “iemieg”. Turklāt ceļošana jaunā vidē piedāvā sociālu un emocionālu pieredzi, kas vairo laimes hormonus un ved uz jauniem mācīšanās veidiem, atšķirīgiem no ikdienā ierastajiem. Tūrisms var būt “iespējamais veids, kā uzlabot demences slimnieku labklājību, papildinot nemedikamentozas ārstēšanas darbības”, autori secināja.