
Rīgas Mākslas nedēļas 2025 programma

No 26. maija līdz 1. jūnijam Rīgā norisināsies pirmais laikmetīgās mākslas festivāls “Rīgas Mākslas nedēļa” (Riga Art Week – RAW). RAW iecerēta kā svētki gan mākslas profesionāļiem, gan pilsētas iedzīvotājiem, piedāvājot plašu laikmetīgās mākslas, performanču, dizaina un kultūras notikumu klāstu vairāk nekā 25 mākslas telpās visā Rīgā.
Rīgas Mākslas nedēļas svinīgā atklāšana
RAW oficiālā atklāšana norisināsies piektdien, 30. maijā, no plkst. 19.00 radošajā pilsētā “Grīziņdārzs”, Zemitāna ielā 9, Rīgā. Radošā pilsēta “Grīziņdārzs” ir moderns biroju un tirdzniecības telpu komplekss vēsturiskajās “Rīgas adītāja” rūpnīcas ēkās, kas ar arhitektu biroja “Open Architecture Design” vīziju pārtapis par radošu pilsētvidi uzņēmumiem. Ieeja pasākumā bez maksas.
Vakara programma:
- 19.00 Atklāšanas uzrunas
- Visa vakara garumā: Emīlijas Škarnulītes (Lietuva) videoinstalācija “Mūžīgā atgriešanās” (Eternal Return)
- 19.30 Performance – Kitty Florentine (Igaunija) un Viktorija Martjanova (Igaunija)
- 20.30 Koncerts – Domenique Dumont (Latvija)
Atklāšanas pasākumā, kā arī nedēļas nogalē, 31. maijā un 1. jūnijā, būs skatāma Emīlijas Škarnulītes iespaidīgā videoinstalācija „Mūžīgā atgriešanās” – vizuāli poētisks darbs par cilvēces nākotni, laika bezgalību un dziļo saikni ar dabu, ko māksliniece pirmo reizi prezentēja Tate Modern muzejā Londonā.
Igaunijas māksliniece Kitty Florentine atklāšanas programmā piedāvās jaunu performanci “Līdzsvars”. Darbs pēta līdzsvara meklējumus kustībā, skaņā un savienojuma procesā, ļaujot tam atklāt sajūtu pirms izpratnes. Savukārt, Viktorijas Martjanovas instalācija aicina vizualizēt un sajust micēlija tīklu, kas savieno mūsu mūžīgo ierašanās ceļojumu.
RAW īpašie viesi – Domenique Dumont – atklāšanas vakarā pirmo reizi Latvijā dzīvajā izpildījumā prezentēs savu jaunāko albumu “Deux Paradis”. Grupa, kurā apvienojušies multiinstrumentālists un producents Artūrs Liepiņš un vokāliste un etnomuzikoloģe Anete Stuce, ir starptautiski atpazīstama ar savu sapņaini eksperimentālo skanējumu, kurā saplūst samba, bosanova un kinematogrāfiskas, eksperimentālas popa melodijas.
Savukārt pēc oficiālās atklāšanas, no pulksten 23.00 svinības turpināsies mākslas centrā Zuzeum sadarbībā ar pasākumu sēriju “Penthaus Calling”. Tā centrā ir elektroniskā mūzika, pulcējot jaunus un jau atzītus māksliniekus unikālās, rūpīgi izvēlētās norises vietās visā pilsētā.
RAW sarunas
Ceturtdien, 29. maijā, no plkst. 16.00 līdz 17.00 Latvijas Mākslas akadēmijā norisināsies “RAW sarunas” - “Vienradža pieradināšana: mākslas galeriju ekosistēma Baltijā” (Taming the Unicorn: Art Gallery Ecosystem in the Baltics) - paneļdiskusija par laikmetīgās mākslas galerijām Baltijas reģionā. Moderatores Augustes Petres vadībā dalībnieki diskutēs par laikmetīgās mākslas atbalsta nozīmi un pozicionējumu, kā arī aicinās uz pārdomām par Baltijas valstu mākslas projektu lomu mūsdienu kultūrā. Ieeja pasākumā bez maksas. Diskusijā piedalīsies:
- Liliāna Hioba Kutis (Lilian Hiob-Küttis), kuratore un galeriste (“Hoib Gallery”, Igaunija; agrāk “Temnikova & Kasela”)
- Juste Jonutaite (Justė Jonutytė), mākslas padomniece, izglītotāja un autore (Lietuva)
- Elīna Drāke, galeriste, Latvijas Galeriju Asociācijas vadītāja (Latvija)
- Šelda Puķīte, Kogo galerijas (Igaunija) izstāžu kuratore un starptautisko projektu vadītāja (Latvija)
Galeriju nakts 25 mākslas telpās visā Rīgā
29. maijā norisināsies “Galeriju nakts” (Gallery Late) – 25 mākslas telpas piedāvās īpašus pasākumus, tostarp kuratoru vadītas ekskursijas, tikšanās ar māksliniekiem un iespēju neformālā, nepiespiestā gaisotnē veidot kontaktus ar mākslas jomas pārstāvjiem.
- “Galeriju nakts” ietvaros apmeklētājiem tiks prezentēta “Meatrack” instalācija, ko veidojis kurators Džeimss Teilors-Fosters (James Taylor-Foster) sadarbībā ar arhitektūras studiju ĒTER.
- Savukārt galerijā “LOOK!” tiks atklāta Sabīnes Zoltneres izstāde “Sargājošā balāde” – vizuāla refleksija par sērām un atmiņām.
- Apmeklētājiem būs iespēja apmeklēt vairākas izstādes, kas godinās vietējos laikmetīgās mākslas māksliniekus, kā arī starptautiskos viesus. Piemēram, galerijā “TUR” būs apskatāma Boba Dempera (Bob Demper) (Nīderlande) izstāde “This Machine”, kurā autors caur spekulatīvu instalāciju pēta mākslīgā intelekta un finanšu sistēmu neredzamās struktūras. Savukārt Kim? Laikmetīgās mākslas centrā būs apskatāma ASV dzīvojošās mākslinieces Nellijas Agasi (Nelly Agassi) personālizstāde “Aftermath” un mākslas galerijā “DOM” apmeklētāji varēs iepazīties ar japāņu mākslinieces Akiko Iijima izstāde “Premonition”.
Mūzikas īsfilma “Suņa skatiens” sadarbībā ar “Bel Tempo”
Atklājot Radošās rūpnīcas Veldze vasaras pasākumu programmu “Veldzes vasara”, sadarbībā ar Rīga Art Week, 29. maijā plkst. 21.30, Radošajā rūpnīcā Veldze tiks demonstrēta unikāla mūzikas īsfilma “Suņa skatiens”, ko radījusi režisore Ieva Aleksa un radošais producents Filips Šmits sadarbībā ar elektroniskās mūzikas duetu “Bel Tempo” (Jūlijs Melngailis un Andis Ansons). Filma atklāj alternatīvu skatījumu uz Rīgu – caur ikdienas mirkļiem, žestiem un atpazīstamām ainām, kas veido pilsētas portretu caur jaunās paaudzes prizmu. Īsfilmā piedalās aktieris Kārlis Arnolds Avots, Ieva Estere Barkāne, Katrīna Juhna un dziedātāja Elīza Legzdiņa. Pasākuma noslēgumā plkst. 22.00 viesiem būs iespēja baudīt “Bel Tempo” mini koncertu, bijušās limonāžu rūpnīcas iekšpagalmā.
Radošā rūpnīca Veldze ir jauns attīstības projekts Rīgas vēsturiskajā centrā, kas paredz pakāpenisku bijušās dzērienu rūpnīcas teritorijas un ēku transformāciju par mūsdienīgu, estētisku un dinamisku kultūrplatformu apkaimes iedzīvotājiem, rīdziniekiem un pilsētas viesiem.
Backdoor Market: “Is This Even Art?” Pop-up Gallery
Tikai četras dienas, no 28. maija līdz 31. maijam, “Backdoor Market” radošajā rūpnīcā “Veldze” kļūs par vietu idejām, patiesām sarunām un jaunai ielu kultūras paaudzei. Pop-up izstāde “Is This Even Art?” pēta robežas starp ielu kultūru, modi un mākslu, izaicinot tradicionālos priekšstatus par to, kas ir māksla un kur beidzas ierastās robežas. Apvienojot fotogrāfiju, apģērbu, grafiti un mākslu tiks pulcēti mākslinieki no Baltijas, kuri no jauna interpretē mākslas jēdzienu, vienlaikus saglabājot ielu kultūras neapstrādāto noskaņu. Ieeja pasākumā bez maksas.
SALONS x RAW: Māksla kā pilsētas pārmaiņu katalizators kopā ar Swedish Girls un Džeimsu Teiloru Fosteru
Sestdien, 31. maijā plkst. 19.00, īpašā “SALONS x RAW” epizodē #7 radošais duets Swedish Girls un arhitekts, kurators Džeimss Teilors Fostersa diskutēs par mākslu kā katalizatoru, pārveidojot publisko ārtelpu un piedāvās iekļaujošas un uz dizainu orientētas publiskās telpas veidošanas iespējas, lai stimulētu individuālo un kolektīvo rīcību pilsētā. Swedish Girls ir mākslinieces no Milānas un Stokholmas, un Džeimss Teilors-Fosters ir ArkDes kurators Stokholmā. “SALONU” organizē Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts (LMDA) un ĒTER arhitektūras studija. Pasākums notiks angļu valodā un tā norises vieta tiks drīzumā izziņota. Ieeja pasākumā bez maksas.
Daudzveidīgs Rīgas Mākslas nedēļas saistīto pasākumu piedāvājums
Līdztekus RAW notikumiem norisināsies “Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2025”, performances festivals “Starptelpa”, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra 25 gadu jubilejas svinības un Purvīša balvas kandidātu darbu izstade Latvijas Nacionāljā makslas muzejā.
- “Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2025”. RAW ietvaros būs skatāmas “Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2025” izstādes, kas izcels fotogrāfijas talantus no Latvijas un no ārvalstīm. Programmu veido vairākas izstādes dažādās Rīgas galerijās.
- Rīgas Performances mākslas festivāls “Starptelpa”. No 27.maija līdz 1.jūnijam, RAW laikā norisināsies Rīgas Performances mākslas festivāls “Starptelpa”, kura gelvenā tēma būs - “Vairāk nekā cilvēks”. Nedēļas garumā Rīga atdzīvosies ar daudzveidīgiem kultūras notikumiem - performances, specializētas darbnīcas, tīklošanās iespējas un konference.
- LLMC 25 gadu jubileja: "Laiks, ausma vai garāmbraucošs vilciens". Sestdien, 31. maijā, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs atzīmēs savu 25 gadu jubileju ar īpašu programmu, kas vedīs apmeklētājus poētiskā ceļojumā cauri Rīgas mākslas ainavai. Dienas gaitā notiks performances, gājiens, kulinārā performance ar sarunām, izstāžu ekskursijas un radošās darbnīcas. Vakara daļu noslēgs izstādes atklāšana Andrejostā un nakts svinības “Boļševička” teritorijā.
- “Purvīša balva 2025” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. “Rīgas Mākslas nedēļas” garumā un vēl līdz 8.jūnijam, norisināsies nozīmīgākais vizuālās mākslas apbalvojums Latvijā - “Purvīša balva 2025”, kandidātu darbu izstāde, kurā skatāmi 8 mākslinieku un mākslinieku kolektīvu darbi.
RAW ir pilsētai nozīmīgs pasākums, kas pulcē vietējos un starptautiskos talantus, lai prezentētu inovatīvus un pārdomas rosinošus mākslas darbus. Festivāls atklās Rīgas mākslas ainas dinamisko enerģiju un nostiprinās mūsu galvaspilsētas vietu Eiropas kultūras kartē. Veidojot saiknes starp mākslas institūcijām, māksliniekiem un sabiedrību, RAW veicinās jaunas sadarbības un atstās paliekošu kultūras mantojumu.
“Rīgas Mākslas nedēļu” organizē Latvijas Galeriju Asociācija sadarbībā ar Rīgas investīciju un tūrisma aģentūru. Komandu veido kultūras un mākslas nozares profesionāļi ar plašu starptautisku pieredzi mākslas projektu vadīšanā.
- Elīna Drāke, izpilddirektore. Kuratore, augsta līmeņa starptautisku mākslas projektu vadītāja. Galerijas ASNI līdzdibinātāja un vadītāja, Latvijas Galeriju Asociācijas valdes priekšsēdētāja.
- Elena Šalina, mārketinga vadītāja. Galeriju vakaru Riga Last Thursdays idejas autore, savulaik vadījusi mākslas telpas M/Gallery (Latvija) un Imitate London (Apvienotā Karaliste), strādājusi par komunikācijas koordinatori kultūras norišu aģentūrā Futurecity (Apvienotā Karaliste).
- Tīna Pētersone, projektu vadītāja. Neatkarīgā kuratore, kādreizējā biennāles Performa (ASV) producēšanas koordinātore, šobrīd radošā producente projektā Liepāja 2027. Rezidējošā kuratore Parīzē, Ņujorkā, Čikāgā, Kopenhāgenā un citviet.
““Rīgas Mākslas nedēļas” mērķis ir ne tikai stiprināt Rīgas kā nozīmīga kultūras centra tēlu, bet arī veicināt ambiciozāku un pārliecinošāku mākslas vidi Latvijā. Tikai tad, ja paši novērtēsim un leposimies ar savu radošo kopienu, mēs kļūsim interesanti un nozīmīgi arī starptautiskā mērogā. Vēl viens būtisks aspekts ir sadarbība – mums kā mazai nācijai ir jāmācās atbalstīt un celt vienam otru. Tikai sadarbojoties, mēs varam sasniegt jaunas virsotnes. Šī gada programma īpaši izgaismos Rīgas radošo potenciālu, paplašinot pilsētas kultūras karti ar jaunām teritorijām – topošajiem radošajiem kvartāliem”, saka “Rīgas Mākslas nedēļas” izpilddirektore Elīna Drāke.
“Mākslas nedēļas visā pasaulē ir pierādījušas sevi kā spēcīgi kultūras apmaiņas un tūrisma dzinējspēki, un “Rīgas Mākslas nedēļa” ir spēcīga Rīgas atbilde šai kustībai. Šajā maijā mēs padarīsim pilsētu dzīvāku ar pop-up instalācijām no starptautiskiem māksliniekiem, ar īpašiem RAW pasākumiem galerijās un muzejos, kā arī ar saturīgām RAW sarunām, kurās piedalīsies kultūras pārstāvji no Baltijas un Ziemeļvalstīm. Mēs veidojam tādu pasākumu, kas nav domāts tikai mākslas profesionāļiem – tas ir pasākums zinātkāriem prātiem, piedzīvojumu kāriem ceļotājiem, ģimenēm un ikvienam, kas vēlas izbaudīt Rīgu jaunā veidā. Mēs vēlamies, lai Rīga kļūst par vietu, kur vasara sākas ar mākslu, un ceram, ka viesi no visas pasaules atzīmēs maiju savos kalendāros, lai dotos kultūras ceļojumā uz Latviju,” saka “Rīgas Mākslas nedēļas” mārketinga vadītāja Elena Šalina.