
Aizkraukles novada domes deputātu kandidāti: neloģiska apvienība, cīnītājs pret Andreju Upīti un sabiedriskās attiecības

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Šoreiz par Aizkraukles novada deputātu kandidātiem. Aizkraukles novads ir viens no ar deputātu kandidātiem nabadzīgākajiem novadiem: tajā uz vietu domē kandidēs cilvēki vien no sešiem sarakstiem (vēl mazāk sarakstu ir tikai Ventspils novadā (četri) un Augšdaugavas, Olaines un Valkas novados (katrā pa piecām listēm)).
Pie tam viens no sarakstiem ir apvienojis pašreiz valdības pretējo frontes ierakumos esošos politiskos spēkus – Zaļo un zemnieku savienību un Zaļo partiju. Cīņa par vietām pašvaldībā varētu būt skala, jo kāda saraksta pirmie trīs numuri trāpījušies dāmām, kuras prot “taisīt troksni” - viņas visas trīs ir sabiedrisko attiecību speciālistes. Skaļumu spēj sarīkot arī citu sarakstu cilvēki, piemēram, Nacionālās apvienības līderis Guntis Libeks pirms dažiem gadiem sacēla īstu nacionāla līmeņa vētru, cīnoties pret kolaboracionista un “Zaļās zemes” autora Andreja Upīša vārda iemūžināšanu. Aizkraukles novada domē jāievēl 15 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 88 no sešiem sarakstiem. Visvairāk uz novada domi kandidē Zaļo un zemnieku savienības un Latvijas Zaļās partijas, kā arī “Latvijas attīstībai” un Vidzemes partijas apvienotajos, “Jaunās vienotības” un Nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK” sarakatos, kurā katrā ir iekļauti 18 deputātu kandidātu vārdi, bet visšķidrākais ir “Latvijas pirmajā vietā” saraksts ar uz pusi mazāk kandidātiem.

* Aizkraukles novada pašvaldības vēlēšanās izveidots visnotaļ neierasts saraksts, kas nebūtu iedomājams nacionālā līmenī – valdības opozicionāri: Zaļo un Zemnieku savienība un Latvijas Zaļā partija (vēl abas partijas dažādu partiju koalīcijā ir apvienojušās uz Cēsu un Ogres novadu vietvaru vēlēšanām). Abas partijas ir parakstījušas sadarbības memorandu, kurā uzsver, ka to darbības pamatā ir princips “par savējiem” visās nozarēs. Sadarbība “ir solis uz priekšu, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un dzīvotspējīgu nākotni Aizkraukles novadam un tā iedzīvotājiem”. Saraksta pirmais numurs ir Aizkraukles novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniecei Evijai Vectirānei, otrais celtniecības firmas “RRKP būve” uzskaitvedei, Latvijas Zaļās partijas komunikācijas projektu vadītājai Ilzei Šikorei un arī trešais numurs ir vēl vienai sabiedrisko attiecību speciālistei -Saulkrastu novada pašvaldība vecākai sabiedrisko attiecību speciālistei Zandai Bisterei. Saraksta lejasgalā – ar 17. numuru – ir pašnodarbinātais kinoaktieris Renārs Mucenieks, kuram gan lielas lomas nav bijušas, bet viņš ir filmējies, piemēram, spēlfilmā “Dvēseļu putenis” un Edgara Kaupera režisētajā seriāla “Kolektīvs” sērijā “Gaismas pils" par Dziesmu svētkiem.
* Aizkraukles novada pašvaldības vēlēšanās ar otro numuru startē vēl viena partiju apvienība – “Latvijas attīstībai” un Vidzemes partija, kuras līderis ir pašreizējais Aizkraukles mērs Leons Līdums, kurš pirmo reizi par novada mēru tika ievēlēts 2009. gadā (pirms tam viņš bija 9. Saeimas deputāts). Pašreiz viņš pārstāv Vidzemes partiju, bet pirms tam bijis arī “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK un Tautas partijas rindās. Ar otro un trešo numuru startē pašreizējie Aizkraukles novada vicemēri Dainis Vingris un Andris Zālītis. Jāteic, ka Leons Līdums jau pirms četriem gadiem startēja apvienotajā “Latvijas attīstībai" un Vidzemes partijas sarakstā un kopš tā laika arī vadīja novada pašvaldību, kā uzsver viņa partija: “Četrus gadus veiksmīgi strādājušajai Aizkraukles novada domes koalīcijai kandidātu sarakstā pievienojušies uzņēmēji, izglītības iestāžu un sporta centru vadītāji, kā arī publiskā sektora darbinieki.” Darbs novada vadībai bijis visnotaļ (vismaz emocionāli) nepateicīgs, jo pirms četriem gadiem reģionālās reformas rezultātā vienā novadā tika apvienoti Kokneses, Skrīveru, Pļaviņu, Jaunjelgavas, Neretas un Aizkraukles novadi, veidojot administratīvo vienību, kurā saplūst gan Zemgales un Vidzemes, gan arī Sēlijas zemes, kuras pa vidu sašķeļ Daugava.

* Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK līderis ir novada domes deputāts, kādreizējais Jaunjelgavas novada domes domes priekšsēdētājs Guntis Libeks, kurš 2022. gadā Skrīveros sacēla ne tikai vietāja, bet gan Vislatvijas mēroga vētru, ierosinot atņemt latviešu literatūras klasiķa, kolaboranta Andreja Upīša vārdu Skrīveru ielai, bibliotēkai un vidusskolai (rakstnieka vārds Skrīveru vietām gan vēl nav atņemts). Otrais sarakstā ir Mazzalves pamatskolas direktors, arī novada deputāts Aivars Miezītis, kuram seko arī pedagoģe - Aizkraukles Mākslas skola un Seces pamatskolas pedagoģe Vaira Lejniece. Nacionāļu uzstādījumi Aizkraukles novadā ar daudz ko neatšķiras no programmas citos novados: “Mūsu mērķis ir attīstīt novadu, veidojot drošu, latvisku un ērtu dzīves telpu. (..) Aizkraukles novadam jākļūst par mūsdienīgu, drošu un uzņēmējdarbībai daudz vairāk atvērtāku un ģimenēm draudzīgāku pašvaldību. Novada ģeogrāfiskais stāvoklis, dabas resursi un iedzīvotāju intelektuālais potenciāls ir priekšnoteikums labākai attīstībai. Pašvaldības resursus un pūles pakārtosim lielākajai problēmai – novērst iedzīvotāju skaita samazināšanos.”
* “Jaunās vienotības” Aizkraukles novada listes līderis ir SIA “MESH Energopārvaldība”, projektu vadītājs, pašreizējas Aizkraukles novada domnieks Aigars Lukss, kurš pirms reģionālās reformas bija Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs, arī otrais ir pašvaldības deputāts - Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas skolotājs Jānis Sarmis Bajinskis, bet trešā ir “Latvenergo” vides aizsardzības speciāliste Marta Utāne.
* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” līdere ir 1. grupas invalīda asistente Līga Varkale, aiz kuras seko plašākais sabiedrībai mazzināmu biedrību “Jaunlatvieši palīdz” un “Aizsargu organizācija” valžu loceklis, pašnodarbinātais, pēc izglītības automehāniķa palīgs Oskars Kalns un pašnodarbinātā Mundra Riekstiņa. Sarakstā nav iekļauti plaši pazīstami ļaudis un arī tā programma neatšķiras no daudzām citām “suverēno jaunlatviešu” iesniegtajām citos novados, kurās piedāvā “labākos kandidātus novadā”.
* “Latvijai pirmajā vietā” ir visšķidrākais saraksts Aizkraukles novadā – tikai ar sešām vietām, kurā arī nav plaši pazīstami ļaudis. Pirmais ir Līvānu konditorejas izstrādājumu ražotāja “Adugs production” administratīvā direktore Anna Lencberga. Šeit daudziem atmiņā ataust piecus piecus gadus vecais cilvēku tirdzniecības skandāls, kad Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūrā pieņēma lēmumu par “Adugs porduction” vadības saukšanu pie kriminālatbildības, uzrādot apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma panta par cilvēku tirdzniecību. Anna Lencberga netika apsūdzēta, bet viņai tad nācās pārstāvēt konditorejas uzņēmuma vārdu un intereses. Toreiz izmeklēšanā noskaidroja, ka par iespējamās cilvēktirdzniecības upuriem bija kļuvuši ne mazāk kā septiņi Indijas pilsoņi, viņus piespiežot strādāt pret pašu gribu. Otrais LPP numurs ir sporta kluba “Juko” valdes priekšsēdētājs Normunds Jukša, bet trešais - Latvijas Republikas valsts kontroles autovadītājs-kurjers Jānis Rudevičs. Arī Aizkraukles novada domes vēlēšanās LPP programma atbilst tās vispārnacionālajai retorikai: “Neuzticība valdībai pieaug, politiķu arods zaudē savu prestižu. “Latvija pirmajā vietā” apņemas atjaunot politiķa amata prestižu ar labi organizētu komandu darbu, profesionāla līmeņa sadarbību un iedzīvotāju iesaisti, valsts konkurētspējas un labklājības līmeņa celšanā. (..) Steidzami jāveic ārkārtas pasākumi, jānosaka skaidri politiskie mērķi un jānodrošina stingra to realizācija.”
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5943 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3647 kandidāts ir vīrietis, bet 2296 – sievietes. Rīt, 17. aprīlī, Jauns.lv iepazštināt ar deputātu kandidātiem uz Jēkabpils novada domi.