
Vai Latvijā nepieciešams ieviest "Amber Alert" bezvēsts pazudušu bērnu meklēšanā? Skaidro Valsts policija

Pēc divus gadus vecā Andreja Kuzņecova traģiskās nāves šī gada 1. februārī, Latvijas sabiedrībā aizsākušās diskusijas par brīdinājuma sistēmas izveidi, ar kuras palīdzību varasiestādes nosūtītu iedzīvotājiem sms gadījumos, kad valstī bezvēsts pazuduši bērni. Kamēr Lietuvā "Amber Alert" sistēma tika ieviesta jau 2018. gada 14. martā, Latvijā šādas sistēmas nav.
Katru gadu Baltijas valstīs bezvēsts pazūd vairāki simti cilvēku, tai skaitā nepilngadīgie, no kuriem lielākā daļa, par laimi, tiek atrasti. Lietuvā 2024. gadā tika saņemti 2627 ziņojumi par bezvēsts pazudušām personām, no kuriem 2621 gadījums tika atrisināts. Bet Latvijā analogā periodā tika ziņots par 1502 pazudušajiem, kuru vidū bija arī 554 nepilngadīgie. 1363 personas īsā laika periodā tika atrastas.**
"Lielākā daļa no bezvēsts pazudušajiem nepilngadīgajiem ir tā dēvētie bērni klaiņotāji, kuri dažādu iemeslu dēļ nejūtas labi un ir aizgājuši no dienas centriem, internātskolām vai savām ģimenēm," Jauns.lv skaidro Valsts policija. Arī Lietuvas amatpersonas norāda, ka viņu statistika ir līdzīga un noziedzīgas nolaupīšanas gadījumi novēroti ļoti retos gadījumos.
Pazudušo bērnu meklēšana notiek, izmantojot vairākas metodes, tai skaitā policijas īstenoto tiešo izmeklēšanu, paziņojumu izvietošanu sociālajos tīklos vai VP mājaslapā, sadarbību ar medijiem vai tādiem iekšlietu dienestiem kā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Tomēr Lietuva, atšķirībā no Latvijas, papildus minētajiem pasākumiem 2018. gadā ir ieviesusi arī tā saucamo "Amber Alert" sistēmu, kas ļauj amatpersonām tiešu nosūtīt iedzīvotājiem paziņojumus par valstī bezvēsts pazudušiem bērniem, ja pastāv aizdomas, ka tie nonākuši briesmās.
"Amber Alert" Lietuvā tika pielietota vienu reizi
Minētā sistēma ieviesta vairākās pasaules valstīs, tai skaitā ASV, Francijā, Beļģijā, Lielbritānijā, Čehijā u.c. valstīs. Aizvadītā gada ceturtajā ceturksnī trauksme tika izsludināta 6 reizies: trīs gadījumi tika fiksēti Grieķijā, divi Čehijā un viens Francijā. Pieci no sešiem pazudušajiem bērniem tika atrasti.
Lietuvā "Amber Alert" ļauj tiesībsargājošajām iestādēm nosūtīt paziņojumu ar jaunāko fotogrāfiju un informāciju par pazudušu bērnu visiem "Facebook" lietotnes lietotājiem 200 km rādiusā no bērna pazušanas vietas. Tas ievērojami palielina iespēju atrast pazudušu bērnu, kura dzīvība un veselība ir apdraudēta.
Tomēr kā Jauns.lv skaidro Lietuvas iekšlietu ministrija, Lietuva "Amber Alert" sistēmu šo septiņu gadu laikā pielietojusi tikai vienu reizi - 2023. gada 18. jūlijā, kad vecāki no Kauņā esoša aprūpes centra "Pastoge" nolaupīja savus trīs bērnus, kuri tur tika ievietoti saskaņā ar tiesas lēmumu. 10 dienas vēlāk pāris tika aizturēts brīdī, kad centās šķērsot Baltkrievijas robežu.
"Sistēma netiek aktivizēta katrā pazudušā bērna gadījumā - gadījumiem jāatbilst nepieciešamajiem sistēmas aktivizācijas kritērijiem," norāda Lietuvas iekšlietu ministrija. Sistēma tiek pielietota, ja:
- pastāv tūlītēji, nopietni draudi bērna/nepilngadīgā dzīvībai vai veselībai;
- likumsargiem ir pietiekami daudz indormācijas par notikušo;
- ja laiks ir izšķirošs faktors, lai nodrošinātu bērna atgādāšanu drošībā.
"Sistēmu pārvalda Lietuvas policija sadarbībā ar neatliekamās palīdzības dienestiem un telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem. Tās ikgadējie uzturēšanas izdevumi ir salīdzinoši zemi, jo sistēma darbojas esošo avārijas trauksmes mehānismu ietvaros," norāda ministrija.
Latvijā pēc šādas sistēmas nav nepieciešamība, skaidro Valsts policija
Pēc traģiskās divu gadu vecā Andreja Kuzņecova nāves sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par "Nekavējoša sms brīdinājumu sistēmas izveidi pazudušu cilvēku meklēšanai". "Mēs vēlamies drošāku sabiedrību, kur katrs var palīdzēt! Jo šādos gadījumos katra minūte ir svarīga," norāda iniciatīvas autore Jolanta Loskutova.
Runājot par mazā Andreja traģisko bojāēju, Valsts policija norāda, ka "policija darīja visu, tai skaitā piesaistīja nepieciešamos papildspēkus, lai atrastu bērnu". "Atbalstu Valsts policijai meklēšanas darbos sniedza arī liels brīvprātīgo skaits. Notikuma vietā bija ieradušies vairāk nekā 100 brīvprātīgo, kuru iesaisti arī koordinēja Valsts policijas amatpersona," skaidro Valsts policija.
Bet jautājumā par to, vai "Amber Alert" sistēma būtu nepieciešama arī Latvijā, VP atbild noraidoši. "Ņemot vērā, ka Latvijā tiks ieviesta šūnu apraide, šis risinājums arī par pazudušiem bērniem tiks iekļauts un atsevišķu sistēmu kā "Amber Alert" nav nepieciešams ieviest," skaidro likumsargi.
Šūnu apraides ieviešanas projekta kopējais budžets ir 3,2 miljonu eiro, no kuriem 2,7 miljonus eiro sedz Eiropas Reģionālās attīstības fonds, bet 500 tūkstošus eiro - valsts. Šūnu apraides tehnoloģija paredzēta, lai dažādos krīžu un apdraudējuma gadījumos ļautu amatpersonām tieši nosūtīt uz mobilajiem tālruņiem informāciju par draudiem un nepieciešamo rīcību tiem cilvēkiem, kas atrodas bīstamajā teritorijā. Saskaņā ar VP sniegtajām ziņām, sistēma arī informēs iedzīvotājus arī par bezvēsts pazudušiem bērniem, ja pastāvēs aizdomas, ka tie atrodas briesmās.
Paredzēts, ka brīdinājumu saņems pilnīgi visi mobilie telefoni, kas atrodas apziņojamajā teritorijā un iedzīvotājiem pašiem nekādas aplikācijas nebūs jāinstalē. Tiesa, projekta īstenošana pamatīgi buksē. Projektam bija jānonāk pie sabiedrības jau 2024. gada otrajā pusē, tomēr, iepirkuma problēmu dēļ, tā ieviešana ir aizkavējusies. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis norāda, ka "ja aprīļā testos neparādīsies jauni, negaidīti, pēkšņi izaicinājumi, tad šūnu apraide vajadzētu sākt strādāt jūlija sākumā."
**Statistika neatspoguļo unikālo personu pazušanu, bet gan katru saņemto iesniegumu par personas pazušanas gadījumiem un tajā ieskaitās arī gadījumi, kad par vienu personu iesniegumi saņemti vairākkārt. Latvijas gadījumā statistikā iekļautas arī personas, kuras atrodas meklēšanā jau no iepriekšējiem gadiem.