
Jelgavas novada domes deputātu kandidāti: skandalozie novadu vadītāji, dīķa piemēslotāja un kosmosa internets

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Apskatu iesākam ar Zemgales vēlēšanu iecirkni – pirmais raksts par Jelgavas novada pašvaldības deputātu kandidātiem. Uz Jelgavas novada domi kandidē virkne pašreizējo deputātu, kas bijuši iesaistīti gan pikantos skandālos, gan dīķa piemēslošanā.
Tāpat starp deputātu kandidātiem atrodami cilvēki, kuri sev piesaistījuši Valsts drošības dienesta, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un tiesu uzmanību. Protams, ir arī deputātu kandidāti ar nevainojamu reputāciju un cēliem nodomiem un darbiem.

Jelgavas novada domē jāievēl 19 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 205 kandidāti no 11 sarakstiem. Visvairāk savā ziņā uz vietu vienā no skandalozākajām valsts pašvaldībām (atcerēsimies gan nu jau mūžībā aizsauktā novada mēra Ziedoņa Caunes malumedību skandālu, gan nesenā mēra Madara Lasmaņa pikanto video ar erotisko meņģēšanos ap kādas dāmas kājiņu attālinātās domes sēdes laikā) pretendē “Tauta. Zeme. Valstiskums”, Zaļo un zemnieku savienības, “Jaunās vienotības” un Jaunās konservatīvās partijas saraksti, kas katrs savās listēs iekļāvuši 22 kandidātus, bet visšķidrākais saraksts ar sešiem kandidātiem ir “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” kopīgajam sarakstam.
Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK” līderis ir SIA “Prospekts” valdes loceklis, novada domes deputāts Oskars Cīrulis, kurš ir bijis visai šerps skandālu apvītās novada domes deputāts. Piemēram, pirms trim gadiem viņš paziņoja, ka viņš kā Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks iesniedzis atlūgumu, jo uzskatīja, ka trīs domes priekšsēdētāja vietnieki pašvaldībā nav vajadzīgi. Lai arī citos sarakstos un novados kandidējošie pašreizējie domnieki lepojas ar pašreizējo vietvaras priekšstāvja statusu, Oskars Cīrulis Centrālajai vēlēšanu komisijai iesniegtajā anketā to nav norādījis (viņš atstāja tikai vicemēra amatu, bet ierindas deputāta mandātu paturēja) un kā vienīgo darbavietu norādījis SIA “Prospekts” (pēc “Lursoft” datiem nodarbojas ar nekustamā īpašuma izīrēšanu un pārvaldīšanu, kā arī restorānu pakalpojumiem). Savukārt Nacionālās apvienības mājaslapā ir norādīts, ka viņš ir SIA “Mežacīruļi” (piena lopkopības zemnieku saimniecība Zaļenieku pagastā) vadītāja vietnieks. Partijas programma sākas ar celsmīgiem vārdiem: “Latviska, izglītota un radoša Latvija sākas ar latviskām, izglītotām un radošām Latvijas pilsētām un novadiem. Mēs uzskatām, ka Jelgavas novads ir uzņēmējdarbībai atvērta, moderna un gudra pašvaldība.”
Daudzpieredzējušā politiķa, no Nacionālās apvienības pērnā gada janvārī aizmukušā Aleksandra Kiršteina vadītās partijas “Tauta. Zeme. Valstiskums” Jelgavas novada lokomotīve ir SIA “Dreamway” (pēc “Lursoft” datiem “Dremaway” pamatnodarbošanās ir ceļu un māju būvniecība) projektu vadītājs, bijušais nu jau likvidētā Ozolnieku novada (pievienots Jelgavas novadam) domes priekšsēdētājs Andris Ozoliņš, kurš par Ozolnieku novada deputātu kļuva, kandidējot no Latvijas Zaļās partijas.

Latvijas Reģionu apvienības Jelgavas novada līderis ir daudzpieredzējušais politiķis - kādreizējais satiksmes ministra Aināra Šlesera padomnieks, “Latvijas pasta" padomes priekšsēdētājs, "Rīgas Centrāltirgus” valdes priekšsēdētājs, 12. Saeimas deputāts, Jelgavas pilsētas deputāts, Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs un daudz citu labi atalgotu un prestižu amatu ieņēmējs, tagad Jelgavas novada deputāts Dainis Liepiņš. Jāatgādina, ka viņš ievērību izpelnījies arī ar saviem skaļajiem paziņojumiem un ne visai par leģitīmām atzītām darbībām. Piemēram, 2015. gadā Saeima viņu kā deputātu izdeva turpmākai iztiesāšanai krimināllietā, kurā viņš tika apsūdzēts nepatiesas informācijas sniegšanā ikgadējā ienākumu deklarācijā. Laikā līdz tiesas lēmumam viņam bija jāpārtrauc darbību Saeimā un parlamenta darbā viņš varēja piedalīties tikai kā klausītājs (2016. gadā Augstākā tiesa viņu atzina par vainīgu, kā rezultātā viņš zaudēja parlamenta deputāta mandātu). Aiz viņa sarakstā seko Dina Tauriņa, kura pašlaik ir Jelgavas novada domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja, jo pēc skaļajiem skandāliem novada dome tā arī nav tikusi pie “pilnvērtīga” mēra. Partijas priekšvēlēšanu sauklis ir “Sadarbībā ir spēks!”.
“Latvijas pirmajā vietā” pirmais numurs ir pārtikas produktu ražošanas inženieris – tehnologs, SIA “AN dizains” vadītājs Ars Noreika. Sarakstā nav nacionālā līmenī pazīstamu vārdu, bet mērķis partijai ambiciozs – “saglabāt kristīgās vērtības un veicināt ģimeņu labklājības pieaugumu, kas savukārt uzlabos demogrāfisko situāciju.” Partijas programmā ir arī visnotaļ tehnoloģiski advancēti uzstādījumi – piemēram, pagastu pārvalžu ēkas aprīkot ar saules paneļiem un tajās nodrošināt satelīta internetu “Starlink”. Te gan jāteic, ka pēdējais varētu būt diezgan diskutabls drošības risinājums, jo “Stralink” pārvalda Īlona Maska kontrolētā kompānija “SpaceX”, kas Ukrainai šo internetu atslēdza, jo tā pēc ASV jaunās administrācijas un Īlona Maska domām pārāk sirdīgi karo pret Krieviju. Te nu jāuzdod jautājums – vai mums mīļi jābrāļojas ar Krieviju, lai “Latvija pirmajā vietā” varētu realizēt savus nodomus Jelgavas domē.
Arī Latvijas Zaļā partijas sarakstā iekļautie vārdi nav diez ko “skaļi” jeb plašākai sabiedrībai pazīstami. Tās lokomotīve ir Zemgales plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centra vadītāja, biškope Mairita Pauliņa. Medus mīļotājiem gan viņa ir labi pazīstama, jo ir Latvijas Biškopības biedrības valdes sastāvā.

“Latvijas attīstībai” līderis ir novada domes deputāts, kādreizējais trīs Saeimas sasaukumu deputāts un bijušais Jelgavas novada domes priekšsēdētājs, kuram vietvaras vadītāja amats bija jāpamet pirms gada, kad viņš Vislatvijas ievērību izpelnījās pēc divdomīga video izplatīšanās par intīmu blakuslietu kārtošanu attālinātas domes sēdes laikā. Līdz ar Madara Lasmaņa meņģēšanos arī attīstījās tālākie skandāli novada domē, kurā ne tikai izmeklēja, kas nopludinājis pikanto video, bet arī skaidroja, kurai tad dāmai īsti piederēja kājiņa, ap kuru tīksminājās novada mērs. Aiz viņa seko vēl viens Jelgavas novada domes deputāts - zemessargs Emīls Dobrājs. Partijas programma iesākas visai daudzsološi: “Mums ir plāns Jelgavas novadam!”
“Saskaņas” līdere Jelgavas novada pašvaldības vēlēšanās arī ir novada deputāte, domes priekšsēdētāja vietniece Irina Dolgova, kurai arī reputācija nav diez ko kristālskaidra. Piemēram, pērn vasarā kāds vietējais Kalnciemā pamanīja, ka tur tiek jaukts nost grausts – pamests konditorejas cehs un būvgruži netiek nogādāti tiem paredzētajā vietā: būvgružus ved nevis uz tiem izgāztuvi, bet gan uz vietējo dīķi. Irina Dolgova telefonsarunā raidījumam “Bez Tabu” apstiprināja, ka vecā konditorejas ēka ir viņai piederošs īpašums, kuru jauc nost. Tāpat viņa atzina, ka sanācis misēklis, kuru risinot. Viņa skaidroja, ka uz dīķi aizvesti vien ķieģeli, kas ir paredzēti krasta stiprināšanai. Tiesa, apskatot būvgružu kaudzes, varēja redzēt, ka uz dīķi bija atvesti ir ne tikai ķieģeļi, bet, piemēram, arī bīstamie atkritumi – azbestu saturošais šīferis.
Zaļo un zemnieku savienības saraksta līderis ir Jelgavas novada pašvaldības izpilddirekora vietnieks Ingus Zālītis. Aiz viņa seko viņa priekšniece – izpilddirektore Līga Lonerte, kurai pērn nācās piedzīvot domes deputātu uzbrukumu, jo Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs viņai par darba auto izmantošanu privātām vajadzībām piemēroja naudas sodu. Viņas atstādināšanu no amata ierosināja kādreizējais novada mērs Madars Lasmanis. Tāpat sarakstā ir arī pāris nacionālā līmeņa politiķi - Klimata un Enerģētikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Irbe un Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis. Atšķirībā no citu Jelgavas novada domes vēlēšanās startējošo partiju programmām ZZS programmā arī minēta konkrēta objekta adrese, kurā būtu veicama kāda darbība: “Iestāsimies par dažādu mākslas virzienu attīstību Skolas ielā 4b (Jelgavas novada Tālmācības vidusskola), Ozolniekos, ne tikai mūzikas, bet arī tēlotājmākslas, teātra mākslas.”
“Jaunās vienotības” pirmais trijnieks ir pašreizējie novada deputāti - Uldis Ainārs (no pagājušā gada septembra līdz šī gada februārim bija Jelgavas novada domes priekšsēdētājs), Artūrs Semjonovs un Ģirts Neija. “Jaunā vienotība”, uzskata: “Jelgavas novads šobrīd atrodas sarežģītā situācijā. Novadu reforma nav nesusi cerētos rezultātus – administratīvie izdevumi nav samazinājušies, bet pārvaldes aparāts ir kļuvis smagnējs un neefektīvs. Bieži kavējas lēmumu pieņemšana, uz sabiedrības vajadzībām tiek reaģēts novēloti un ar grūtībām tiek pārvarēti esošie izaicinājumi. Mēs piedāvājam pārmaiņas. Mūsu mērķis ir padarīt Jelgavas novadu par vietu, kur cilvēki jūtas droši, atbalstīti un lepni par savu vidi. Par vietu, kur stipras ģimenes, izglītoti cilvēki un darbīgi uzņēmēji veido sabiedrību, kas attīstās kopsolī ar mūsdienu prasībām.”
Jaunā konservatīvā partija par savu lokomotīvi izvēlējusies “Latvijas valsts mežu” vecāko drošības un kontroles speciālistu Uldi Lejavu, kuram seko bezdarbniece Elīna Ozola. Sarakstā ar 9. numuru startē persona ar Latvijā visnotaļ atpazīstamu vārdu un uzvārdu - Māris Kučinskis. Bet tas nav bijušais Valmieras mērs un kādreizējais Latvijas premjers no 2016. līdz 2019. gadam, bet gan SIA “Dls express” (darbības veids – kravas autotransports) valdes loceklis. Konservatīvo priekšvēlēšanu ir sauklis: “Ar saknēm novadā!”, kas, cita starpā, arī paredz Jelgavas novada spartakiādes organizēšanu, stabilas dzīvesvietas nodrošināšanu skolotājiem un daudz citu labu lietu.
“Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” kopīgais saraksts ir ne tikai pašķidrs, bet arī tā deputātu kandidāti nevar lepoties ar vairāk vai mazāk stabilām darba vietām. No sešiem kandidātiem divas ir pensionāres, bet viens bezdarbnieks. Saraksta līdere ir pensionāre, bijusī Ozolnieku vidusskolas direktore Klāra Stepanova. Saraksta otrais numurs ir bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks-Puķe, kurš tagad ir Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis. Ja esam sekojuši līdzi preses publikācijām, tad esam pamanījuši, ka vīrietis ar šādu vārdu un uzvārdu ir neveiksmīgi kandidējis visās iespējamās vēlēšanās pēdējos gados, līdz pat tam, ka viņš ir aicinājis dedzināt 5G sakaru torņus. Citā brīdī viņš ir mācījis tautai, kā izgatavot Molotova kokteiļus protestiem. Vēl kādā brīdī viņš, mēģinot kurināt rasu naidu, bija nonācis Valsts drošības dienesta redzeslokā. Abu partiju apvienības programmā minēts, ka saraksts piedāvā “labākos kandidātus Jelgavas novadā”.
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5975 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3671 kandidāts ir vīrietis, bet 2304 – sievietes. Rīt, 11. aprīlī, Jauns.lv lasītājus iepazīstinās ar deputātu kandidātiem uz Jelgavas domi.