![Valsts atbalstu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem plānots paplašināt](https://i.jauns.lv/t/2025/02/12/3210753/660x471.webp?v=1739379704)
Valsts atbalstu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem plānots paplašināt
![](https://i.jauns.lv/t/pt/Vi8ywjDvDjDRQhuEmAszTf2QBTFkBvYJHIVxiRU9/50x50.webp)
Šodien, 12. februārī, preses konferencē Bērnu slimnīcas fonds un Latvijas Autisma apvienība kopā ar Labklājības ministriju informēja par nozīmīgajiem soļiem, kas sperti, lai nodrošinātu efektīvu un ilgtspējīgu atbalstu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.
Bērnu slimnīcas fondam piešķirtais valsts finansējums šogad nodrošinās vēl 101 bērnam nepieciešamos psihosociālās rehabilitācijas – uzturošās terapijas pakalpojumus, bet nākamajos gados šo pakalpojumu pieejamību plānots paplašināt.
Šī gada 21. janvārī Labklājības ministrija un Bērnu slimnīcas fonds noslēdza līgumu, ar kuru Bērnu slimnīcas fonds deleģēts nodrošināt uzturošās terapijas pakalpojumus bērniem no divu līdz septiņu gadu vecumam pēc autisma diagnosticēšanas vai aizdomām par autiskā spektra traucējumiem (AST), ja ārstniecības iestādē ir saņemta agrīnās intervences programma.
Labklājības ministrija norāda, ka ilgtermiņa valsts finansējuma piešķiršana sociālās rehabilitācijas programmu nodrošināšanai ir nozīmīgs ieguldījums gan bērnu dzīves kvalitātes uzlabošanā, gan arī ģimeņu atbalstīšanā un sociālās iekļaušanas veicināšanā. “Pēc iepriekšajā gadā veiksmīgā pilotprojekta realizācijas esam panākuši, ka šajā gadā turpinām pilotprojekta iesākto jau kā pastāvīgu valsts pakalpojumu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem. Ar nākamo gadu plānots finansējuma palielinājums jaunieviestajam pakalpojumam,” preses konferencē skaidroja labklājības ministrs Uldis Augulis.
Jau pagājušā gada laikā Labklājības ministrijas finansētā pilotprojekta ietvaros 110 bērni visā Latvijā saņēma valsts atbalstītus psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumus, tostarp ABA terapiju, logopēda, audiologopēda un ergoterapeita nodarbības. Kopumā 2024. gada laikā tika nodrošinātas vairāk nekā 6368 nodarbības, ko sedza piešķirtais finansējums 350 000 eiro apmērā. Pērn apmaksāto pakalpojumu bija iespējams saņemt 44 iestādēs Latvijā, kas piedāvā uzturošās terapijas nodarbības, un ar kurām Bērnu slimnīcas fonds noslēdzis līgumu.
Pakalpojums pieejams ne tikai Rīgā, bet arī citos Latvijas reģionos, tostarp Kandavā, Talsos, Ogrē, Jēkabpilī, Daugavpilī, Madonā, Jelgavā, Valmierā, Ventspilī, Liepājā un Ainažos.
Jaunā līguma ietvaros 2025. gadā valsts finansējums 350 000 eiro apmērā segs terapijas pakalpojumus vēl 101 bērnam. Kopumā šogad BSF nodrošinās atbalstu 416 bērniem ar AST, jo 314 bērni saņems ziedotāju finansējumu. Savukārt no 2026. gada valsts plāno ievērojami palielināt finansējumu, sasniedzot 689 465 eiro gadā, kas ik gadu nodrošinās psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumus vismaz 202 bērniem. Neraugoties uz atbalsta palielinājumu, rindā uz pakalpojumu vēl aizvien gaida 212 bērni, kuriem nepieciešama psihosociālā rehabilitācija.
“Esam gandarīti, ka pagājušogad uzsāktā sadarbība ar Labklājības ministriju turpinās un finansiālais atbalsts bērniem ar AST pieejams arī šogad, jo uzturošā terapija ir ārkārtīgi nozīmīga šo bērnu attīstībai, patstāvībai un iekļaušanai sabiedrībā. Turklāt tas, ka valdība atbalstījusi Labklājības ministrijas priekšlikumu šo finansējumu dubultot, apliecina izpratni par līdzšinējo atbalsta trūkumu un vēlmi rast jaunus risinājumus, lai aizvien mazāk bērniem būtu jāpaļaujas uz ziedotāju atbalstu. Bērnu slimnīcas fonds turpinās strādāt, lai panāktu, ka visi bērni, kuriem tas nepieciešams, saņemtu palīdzību, un ceram arī uz lielākām valsts atbalsta iespējām nākotnē,” pauž Liene Dambiņa, Bērnu slimnīcas fonda vadītāja.
Preses konferencē Latvijas Autisma apvienība informēja arī par Labklājības ministrijas piešķirto finansējumu projektam “Atbalstīt ceļā”, kā ietvaros šogad 150 ģimenēm, kurās aug bērni ar AST un invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, tiks nodrošinātas atbalsta grupas un radošās nodarbības.
“Brīdī, kad ģimenē ienāk bērns ar ar autismu, mainās pilnīgi viss – vecāki nereti ir spiesti pamest darbu, sākas informācijas un atbalsta pakalpojumu meklēšana, cīņa par bērna izglītību un nākotni kopumā. Labklājības ministrijas finansētais psihosociālās rehabilitācijas pakalpojums “Atbalstīt ceļā” palīdz vecākiem noorientēties sarežģītajos birokrātijas labirintos, mazināt izolētības sajūtu, saņemt kvalitatīvas zināšanas un ātrāk atgriezties darba tirgū, un bērniem ar autismu, viņu brāļiem un māsām tā ir iespēja ne tikai iegūt draugus, bet arī atklāt savas stiprās puses un parādīt savus talantus," par pakalpojuma nozīmi stāsta Latvijas Autisma apvienības vadītāja Līga Bērziņa.