Vai tiešām ārpus Rīgas ūdens kaitēs veselībai?
Likumdošana nosaka, ka dzeramajam ūdenim visā Latvijā jāatbilst noteiktām prasībām, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 235 “Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība”.
“Liepājas ūdens” sabiedrisko attiecību speciāliste Rita Ūdre “Kas Jauns Avīzei” teic: “Dzeramais ūdens Liepājas pilsētā pilnībā tiek nodrošināts no pazemes ūdens resursiem, un tā kvalitāte ir atbilstoša Ministru kabineta noteikumiem. Kontroli nodrošina “Liepājas ūdens” Centrālā testēšanas laboratorija.”
Šī laboratorija atbilst gan Latvijas, gan starptautiskajiem standartiem. “Katru dienu laboratorija analizē ūdens paraugus pirms padošanas ūdensapgādes tīklā. Dzeramā ūdens paraugi regulāri tiek ņemti ūdens ieguves vietās, sūkņu stacijās un ūdensapgādes sadales tīklos. Varam droši apgalvot – ūdens kvalitāte Liepājā ir ļoti laba, un tā ir nemainīgi atbilstoša normatīvo aktu prasībām. Mūsu padotais ūdens ir tīrs un uzturā lietojams no krāna,” uzsver Ūdre.
Arī Valmieras ūdens sabiedrisko attiecību speciāliste Ingrīda Upīte saka tikai labus vārdus: “Dzeramais ūdens Valmierā tiek iegūts no artēziskajiem urbumiem un satur dabīgas izcelsmes dzelzs jonus paaugstinātā koncentrācijā. Tādēļ pirms padošanas centralizētajā ūdens piegādes sistēmā ūdenī tiek samazināts dzelzs jonu daudzums, izmantojot aerācijas un filtrācijas metodi.”
Lai būtu pārliecība, ka piegādātais ūdens ir drošs lietošanā uzturā, tā kvalitāti uzrauga akreditēta laboratorija, veicot paraugu testēšanu. “Mūsu uzņēmums katru gadu izstrādā un ar Veselības inspekciju saskaņo dzeramā ūdens monitoringa programmu, izplānojot paraugu ņemšanu vietās, kas aptver visu piegādes zonu,” stāsta Upīte.
Tādējādi dzeramā ūdens kvalitāte tiek regulāri uzraudzīta ne tikai ūdens sagatavošanas stacijā, bet arī dažādās vietās pilsētā un novadā, kur to saņem patērētājs.
“Analīžu rezultāti, kas jebkuram interesentam pieejami uzņēmuma interneta vietnē, parāda, ka centralizēti piegādātais ūdens atbilst normatīvajos aktos noteiktajām kvalitātes prasībām – tas ir bez specifiskas garšas, smaržas un krāsas. Varam apliecināt, ka ūdens ir veselībai nekaitīgs, tādēļ to droši var lietot uzturā,” saka Upīte.