Saeima noraida priekšlikumu segt farmaceita pakalpojuma maksu no valsts budžeta
Saeima ceturtdien noraidīja partijas "Stabilitātei" priekšlikumu pilnībā segt farmaceita pakalpojuma maksu no valsts budžeta, nododot to Nacionālā veselības dienesta pārziņā.
Valdība pagājušā gada 16.jūlijā apstiprināja jauno zāļu uzcenojuma modeli, kas stājās spēkā šogad 1.janvārī. Jaunajā zāļu cenu modelī cita starpā ir ieviesta recepšu apkalpošanas maksa - iedzīvotājiem ir jāsedz 0,75 eiro par recepti, bet vēl 0,75 eiro lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts. Vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.
"Stabilitātei" likumprojekta anotācijā pauž, ka grozījumi ir nepieciešami, "lai nodrošinātu farmaceitisko pakalpojumu pieejamību visiem iedzīvotājiem, īpaši mazaizsargātajām grupām, un novērstu situāciju, kurā medikamenti kļūst dārgāki farmaceita pakalpojuma maksas dēļ".
Partija norāda, ka patlaban aptuveni 50% iedzīvotāju ir atbrīvoti no apkalpošanas maksas, to valstij sedzot 2,025 miljonu eiro gadā apmērā. Pilnīgas apmaksas ieviešana valstij izmaksāšot vēl 2 līdz 3 miljonus eiro gadā.
"Jaunās vienotības" deputāte Zane Skujiņa-Rubene pauda, ka šis jautājums vairākkārt ticis skatīts Sociālo un darba lietu komisijā, aicinot opozīcijas frakciju neizplatīt dezinformāciju. Politiķe apgalvoja, ka 0,75 centu maksa par receptes atprečošanu esot bijusi vienmēr, bet patlaban, lai būtu caurspīdība par to, kā zāļu cena veidojas, tā iekļauta čekā.
Kā Jauns.lv informēja Veselības ministrija, jaunie zāļu cenu veidošanas principi, kas stājās spēkā 2025. gada 1. janvārī, tika izstrādāti ar mērķi samazināt medikamentu cenas Latvijā kopumā, tajā skaitā salīdzinot ar kaimiņvalstīm – Lietuvu un Igauniju, kur zāļu cenas ir zemākas. Pieļaujamie uzcenojumi recepšu zālēm ir nozīmīgi samazināti, salīdzinot ar līdzšinējo kārtību.
Farmaceita pakalpojums – kas zāļu pircējam ir 75 centu apmērā - ir saistīts ar recepšu zāļu cenu veidošanos kopumā. Recepšu zāļu cenu veido vairākas sastāvdaļas: medikamenta ražotāja cena, lieltirgotavas un aptiekas uzcenojumi, kā arī pievienotās vērtības nodoklis.
No 2025. gada 1. janvāra līdzšinējais aptiekas uzcenojums ir pārveidots. Turpmāk recepšu zālēm noteikts fiksēts aptiekas uzcenojums un noteikta samaksa par farmaceita pakalpojumu. Farmaceita pakalpojums ir jāmaksā par katru recepti. Bet gadījumos, ja recepte izrakstīta ilgākam patēriņam (vairāki iepakojumi) un zāles aptiekā tiek izņemtas pa daļām, maksa par farmaceita pakalpojumu piemērojama tikai pirmajā reizē. Tas ir veids, kā samazināt kopējās izmaksas cilvēkiem, kuriem zāles nepieciešamas lietot regulāri.
"Papildus vēršam uzmanību, ka vairākas sabiedrības grupas ir atbrīvotas no 75 centu maksājuma: bērni līdz 18 gadiem, trūcīgas personas, patvēruma meklētāji un Ukrainas civiliedzīvotāji. Šiem cilvēkiem to pilnībā apmaksā valsts," Jauns.lv uzsver Veselības ministrija. Acīmredzot, augstāk minētajā gadījumā bērns ir sasniedzis 18 gadu vecumu.
Kompensējamo zāļu sistēma ļauj pacientiem saņemt medikamentus noteiktu slimību ārstēšanai, ko valsts apmaksā pilnībā vai daļēji - 75% vai 100% apmērā no medikamentu cenas. Un arī līdz šim par katru recepti par 100% kompensējamajām zālēm aptiekā zāļu pircējam bija jāmaksā 71 cents.
Jāpiemin, ka lētākās recepšu zāles, kas maksāja 3 - 5 eiro robežās, līdz ar jaunajiem zāļu veidošanas principiem var kļūt nedaudz dārgākas. Lai novērtētu jaunā modeļa efektivitāti un iespējamos uzlabojumus, Veselības ministrija turpinās uzraudzīt situāciju un analizēt saņemtos iedzīvotāju ierosinājumus un pieredzi. Veselības ministrija aicina iedzīvotājus dalīties ar situācijām un faktiem, lai kopīgi strādātu pie vēl pieejamākas sistēmas.