Izcilības balvas kultūrā 2024. gada laureātu apbalvošanas ceremonija Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Pasniegtas apbalvojuma Izcilības balva kultūrā statuetes

Noslēgusies šā gada Izcilības balvas kultūrā svinīgā ceremonija, atklājot trīs 2024. gada laureātus – režisoru Gintu Zilbalodi, mākslinieci Katrīnu Neiburgu ...

Kultūra

Izcilības balva kultūrā 2024: godināti "Sinfonietta Rīga", Katrīna Neiburga un Gints Zilbalodis

Santa Hincenberga

Jauns.lv/LETA

Valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga", māksliniece Katrīna Neiburga un režisors Gints Zilbalodis šogad saņēmuši Izcilības balvu kultūrā, informēja Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Izcilības balva kultūrā 2024: godināti "Sinfoniett...

"Sinfonietta Rīga" Izcilības balva piešķirta par spožu un profesionāli augstvērtīgu māksliniecisko darbību Latvijas un Eiropas nozīmīgākajās koncertzālēs, īstenojot spilgtas koncertprogrammas, ar savu sniegumu veicinot Latvijas un Baltijas mūzikas atpazīstamību pasaulē un radot jaunas mūzikas mākslas vērtības Latvijas kultūras dzīvē, norāda KM pārstāve.

Savu 18 sezonu pastāvēšanas laikā "Sinfonietta Rīga" esot kļuvis par zīmolu, par kvalitātes zīmi, kas apliecina gudri un laikmetīgi izveidotas koncertprogrammas un to profesionālu izpildījumu, iestudējot dažādu laikmetu un simfoniskās mūzikas žanru partitūras.

Orķestris regulāri sadarbojas ar Latvijas un ārvalstu solistiem un diriģentiem, uzstājoties gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā par prestižām uzskatāmās koncertzālēs. 2024.gada "Sinfonietta Rīga" sezonas viens no centrālajiem notikumiem bija jaunā mākslinieciskā partnera Jērga Vidmana inaugurācijas koncerti Rīgā un Liepājā.

Savukārt māksliniecei Neiburgai balva piešķirta par augstas kvalitātes sniegumu laikmetīgās mākslas jomā, teātra un starpdisciplināros projektos Eiropā, kas guvuši plašu starptautisku rezonansi, profesionāli un inovatīvi veicinot Latvijas mākslas atpazīstamību pasaulē.

Kokale atzīmē, ka Neiburga ir viena no nozīmīgākajām un produktīvākajām māksliniecēm Latvijas laikmetīgās mākslas arēnā. Veidojusi videodarbus, viņa uzņēmusi filmas, radījusi scenogrāfijas un projekcijas operai un teātrim, darbojas instalācijas, objektu mākslas un performances žanrā. Autore saņēmusi vairākas balvas, tostarp prestižo Purvīša balvu 2009.gadā, divas Lielās mūzikas balvas ar darbiem "Cantando y Amando" 2013.gadā un operu "Vēsā" 2022.gadā.

Tāpat māksliniece saņēmusi Latvijas teātra gada balvas "Spēlmaņu nakts" kā labākā video māksliniece 2023.gadā, kā arī par operu "Vēsā" 2022.gadā un "Malleus Malificarum" 2023.gadā. Viņa pārstāvējusi Latviju 56.Venēcijas biennālē 2015.gadā ar darbu "Paduse" jeb "Armpit"" kopā ar mākslinieku Andri Eglīti un bijusi nominēta prestižajai "Ars Fennica" balvai Somijā 2008.gadā.

Neiburga piedalās izstādēs kopš 2000.gada gan Latvijā, gan starptautiski. Viņas darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Somijas Laikmetīgās mākslas muzeja "Kiasma" krājumā, kā arī vairākās privātās kolekcijās. Veidojusi scenogrāfijas un video projekcijas daudzos opernamos un teātros, to skaitā Latvijas Nacionālajā operā, Bastīlijas operā Parīzē, Zviedrijas atvērtajā opernamā Dalhallā, Mariinskij teātrī Sanktpēterburgā, Vanemuina teātrī Tartu, Jaunajā Rīgas teātrī, Valmieras teātrī, Valmieras teātra festivālā un citos.

Kokale klāsta, ka režisors Zilbalodis godināts ar Izcilības balvu par animācijas filmu "Straume", izcilu starptautiska mēroga sasniegumu kinomākslā, kas ir augstu novērtēts starptautiskos un profesionāli prestižos filmu festivālos, dodot būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vērtību popularizēšanā un pozitīva Latvijas tēla veidošanā pasaulē.

Animācijas filma "Straume" ir patlaban pasaulē visslavenākais un pieprasītākais Latvijas kinodarbs. "Straume" savu pirmizrādi piedzīvoja 77.Kannu kinofestivālā. Filma bija iekļauta konkursā "Īpašais skatiens" jeb "Un Certain Regard", kļūstot par vienu no festivāla favorītēm gan skatītāju, gan kritiķu vērtējumā, izpelnoties labas recenzijas, turklāt filmas producenti saņēma izplatīšanas piedāvājumus vairāk nekā 20 teritorijās visā pasaulē.

Ar balvu KM grib izcelt ne tikai režisora Zilbaloža, bet arī producenta, Latvijas Kultūras akadēmijas lektora Matīsa Kažas veikumu, nodrošinot pasaules līmeņa producenta sniegumu, izcilu pasaules līmeņa kopproducentu piesaisti, apjomīga līdzfinansējuma piesaisti un startu "A" klases festivālos. Turklāt filmas starptautiskais ceļš turpināsies arī 2025.gadā.

Starptautiskajā Atēnu filmu festivālā ("Athens IFF") saņemta "Golden Athena Award" - galvenā balva un skatītāju balva. "Straume" nominēta "Eiropas Kinoakadēmijas Eiropas Kino balvai 2024" kategorijā "Labākā pilnmetrāžas spēlfilma". Šajā gadā nominētās animācijas filmas arī pretendē uz balvu par labāko Eiropas filmu.

Animācijas filmu festivāla Ansī filma saņēma žūrijas balvu, skatītāju balvu un "Gan Foundation" balvu, kas nodrošina atbalstu filmas tālākai izplatīšanai Francijā. Tāpat festivālā Ansī saņemta arī speciālbalva par labāko pilnmetrāžas filmas mūziku, kuru komponējis pats Zilbalodis sadarbībā ar komponistu Rihardu Zaļupi.

Divas iegūtās balvas - "Atklājums" un "Jauniešu žūrijas balvu" - "IFF Young Horizons" konkursā Polijā. 2025.gada janvārī filma "Straume" tiks demonstrēta uz Polijas kinoteātra ekrāniem. Tāpat "Straume" saņēmusi balvu Otavas starptautiskajā animācijas festivālā.

Kokale uzsver, ka pirmo reizi Latvijas filma ir nominēta prestižajai "Eiropas Parlamenta LUX skatītāju balvai". "Straume" ir viena no piecām Eiropas filmām, kas nominēta "LUX" skatītāju balvai 2024.gadā. Animācijas filma godalgota "Bright Horizons", saņemot īpašo žūrijas balva Melburnas Starptautiskajā filmu festivālā.

Filma "Straume" virzīta kā Latvijas pārstāve 97. Kinoakadēmijas balvas kategorijā "Labākā starptautiskās mākslas filma". Tāpat animācijas filmai ir ievērojamo panākumi apmeklējuma rādītājos Latvijas kino izrādīšanas vietās - 4.oktobrī filmas skatītāju skaits sasniedzis 75 000. Turklāt "Straumi" no 22.novembra demonstrē uz ekrāniem ASV kinoteātros.