Edgars Rinkēvičs: Gruzijas valdības lēmums neatspoguļo tautas gribu
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs sarunā ar Gruzijas prezidenti Salomi Zurabišvili atkārtoti apliecinājis Latvijas atbalstu Gruzijas tautai.
Gruzijas premjerministrs paziņojis, ka Gruzija līdz 2028. gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar Eiropas Savienību (ES). "Mēs pieņēmām lēmumu līdz 2028. gada beigām neiekļaut darba kārtībā jautājumu par sarunu sākšanu ar ES" Kabahidzes teikto citē televīzijas kanāls "Rustavi 2". Šāds lēmums Gruzijas iedzīvotājiem nepatika. Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi pie parlamenta sestdienas vakarā sapulcējās tūkstošiem cilvēku, turpinot protestus pret valdības lēmumu. Protesti pret ES iestāšanās sarunu apturēšanu sākās ceturtdien.
Arī Edgars Rinkēvičs mikroblogā “X” ziņoja par Latvijas pausto atbalstu Gruzijas tautai. Viņš raksta, ka ir sazvanījies ar Gruzijas prezidenti Salomi Zurabišvili. Viņš raksta: “Vēlreiz apliecinājām Latvijas atbalstu Gruzijas tautai, demokrātiskai Gruzijai un tās ceļam uz piederību Eiropas Savienībai. Valdības lēmums apturēt integrāciju nepārprotami ir pretrunā tautas gribai un Konstitūcijai.”
Had a 📞 call with President of Georgia @Zourabichvili_S, reaffirmed Latvia’s support to Georgian people, democratic Georgia and its European path. Government’s decision to suspend European integration clearly goes against the will of the people and the Constitution 🇱🇻 🤝 🇬🇪
— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) December 1, 2024
Vai Gruzija pievienosies ES?
Jau ziņots, eksperti uzskata, ka Gruzija blefo par iestāšanos ES līdz 2030. gadam. Eksperts uzsvēra, ka Gruzijas integrācijas process ES ir apturēts, turklāt kopš pagājušā gada, kad tai piešķirts bloka kandidātvalsts statuss, tā īsti nevirzījās uz priekšu ar reformām. Kapustāna ieskatā, ir neparasta situācija, jo sarunas par iestāšanos neapstādina ES, bet gan kandidātvalsts, un arī praktiski tās nemaz vēl īsti nebija uzsāktas.
Gruzijas valdošās partijas "Gruzijas sapnis" vadītā valdība ne tikai atceļ iestāšanās sarunas, bet faktiski vēl vairāk attālina valsti no ES. Kapustāna ieskatā ir vairāki scenāriji, kā situācija varētu attīstīties - ja pie varas paliek "Gruzijas sapnis" un viss turpinās kā patlaban, tad Gruzija paliek "pelēkajā zonā", kā, piemēram, kandidātvalsts Turcija, kas arī oficiāli sāka iestāšanas sarunas, taču 25 gadu laikā tās uz priekšu nav pavirzījušās, un faktiski Turcija virzās projām no ES.