"Dzīvojam pie militārās bāzes, bet... klusums!" Ādažos trauksmes sirēnu pārbaudi nedzirdēja, jo to nemaz nav
foto: Evija Trifanova/LETA
Ādažos un Kadagā trauksmes sirēnas nedzirdēja, jo to nemaz nav.
Sabiedrība

"Dzīvojam pie militārās bāzes, bet... klusums!" Ādažos trauksmes sirēnu pārbaudi nedzirdēja, jo to nemaz nav

Marianna Ozola

Jauns.lv

Šonedēļ visā Latvijā pārbaudīja trauksmes sirēnas. Ādažu novadā dzīvojošie Jauns.lv stāsta, ka viņi klausījušies, bet neko nav sadzirdējuši. Izrādās, ka nemaz nebija, ko sadzirdēt - trauksmes sirēnas tur nav uzstādītas.

"Dzīvojam pie militārās bāzes, bet... klusums!" Ād...

Ādažos iedzīvotāji nereaģētu savas imūnās attieksmes dēļ 

"Patiesībā Ādažu novadā dzīvojošie ir vēl neaizsargātāki savas imūnās attieksmes dēļ - mēs šo 15 gadu laikā esam tā pieraduši pie poligonā skanošiem šāvieniem, armijas helikopteru un arī reaktīvo lidmašīnu lidojumiem virs mājām, tehnikas braucieniem utt., ka vispār nepievērstu uzmanību, ja lidotu ienaidnieks. Protams, līdz brīdim, kamēr kaut kas sprāgtu blakus, bet principā mēs to uztvertu kā kārtējās mācības, armijnieku ikdienas gaitas. Tāpēc, manuprāt, vēl jo vairāk te, Ādažos, jābūt sirēnām, kas mudinātu pievērst uzmanību notiekošajam. Skaidrs, ka tad, ja blieztu tieši uz šo bāzi vai tās tuvumā, nekur baigi neaizbēgtu vairs, bet tomēr - Kadaga no manām mājām ir apmēram 3 km attālumā, var izlīferēt, ja nu kas," Jauns.lv stāsta Ādažu iedzīvotājs. 

Jaunie karavīri apgūst lauka kaujas iemaņas Ādažos

Ādažu poligonā Valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīri pamatapmācības kursa noslēguma posmā attīsta lauka kaujas iemaņas.

Kā Jauns.lv norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa vecākā inspektore Zemgales reģionā Viktorija Gribuste, trauksmes sirēnu uzdevums ir brīdināt iedzīvotājus dabas vai tehnogēnās katastrofas vai tās draudu gadījumā. Paralēli  informācija par apdraudējumu tiek pārraidīta arī ar elektronisko plašsaziņas līdzekļu (radio, TV) palīdzību.

ASV karavīri Ādažos šauj ar HIMARS

2. decembrī mācību “Winter Shield 2023” ietvaros sadarbībā ar ASV bruņotajiem spēkiem notika augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS darbības ...

Valstī šobrīd ir izvietotas 164 trauksmes sirēnas, līdz ar to tās nav dzirdamas visā valsts teritorijā. "Būtiski, ka ārkārtas gadījumos tiks izmantoti arī citi apziņošanas veidi, piemēram, informācijas nodošana pa skaļruņiem un operatīvo dienestu transportlīdzekļu skaņas sistēmu, apstaigājot mājokļus, ievietojot paziņojumu lietotnē “112 Latvija” u.c. Tādēļ vietās, kur trauksmes sirēnas nav izvietotas, šobrīd aicinām iedzīvotājus savos tālruņos lejupielādēt lietotni "112 Latvija"," aicina Gribuste. 

Ieviesīs jaunu tehnoloģiju: būs brīdināšana mobilajos telefonos ar skaņas signālu

Attīstot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, tika izvērtēti dažādi varianti, tajā skaitā, kartējot tika aprēķināts, ka trauksmes sirēnu dzirdamības nodrošināšanai lielākajā (bet ne visā) valsts teritorijā būtu nepieciešams izvietot vismaz divreiz vairāk trauksmes sirēnu, tādējādi palielinot pārklājumu valstpilsētās un novadu centros, kā arī blīvāk apdzīvotajos ciematos, īpaši pierīgas novados. Apzinot dažādu agrīnās brīdināšanas veidu priekšrocības un izmaksas, tika pieņemts lēmums finansējumu ieguldīt šūnu apraides ieviešanā, nevis papildus trauksmes sirēnu uzstādīšanā.

Lai pilnveidotu un attīstītu esošo valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas būtu piemērota dažāda veida apdraudējuma situācijās, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs ir uzsācis projekta īstenošanu, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājuma ieviešanu.

Ar tās palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji vienlaicīgi, operatīvi un mērķēti konkrētās teritorijās saņems agrīno brīdināšanu savos mobilajos telefonos. Agrīnās brīdināšanas paziņojumi tiks rādīti speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, nodrošinot ziņojumu uzticamību.

Tie atšķirsies no ierastajām īsziņām (SMS), e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte. Šūnu apraides risinājuma ieviešanā tiek izmantoti Eiropas Savienības 2021.-2027.gada fonda – ES Darbības programmas specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām” līdzekļi. Šūnu apraides tehnoloģijas ieviešana Latvijā plānota 2025. gadā.

Nostrādāja 151 no 158 pārbaudītajām trauksmes sirēnām

Otrdien pārbaudot trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, bez traucējumiem un bojājumiem nostrādājušas 151 no 158 pārbaudītajām trauksmes sirēnām, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD). Vēl sešām sirēnām netika veikta pārbaude, jo tās tiek atjaunotas, pārvietotas vai remontētas. Kopumā Latvijā ir uzstādītas 164 trauksmes sirēnas.

Rīgā un Rīgas reģionā no 55 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja visas 55 sirēnas. Kurzemē pārbaudītas 26 no 29 izvietotajām trauksmes sirēnām. Bez traucējumiem nostrādāja 25 trauksmes sirēnas. Grobiņā izvietotā sirēna nenostrādāja, bet Kuldīgā, Sabilē un vienai no Liepājā izvietotajām trauksmes sirēnām darbība netika pārbaudīta.

Zemgalē pārbaudītas 22 no 23 izvietotajām trauksmes sirēnām, no tām bez traucējumiem nostrādāja 21, bet Viesītē izvietotā trauksmes sirēna nenostrādāja. Vienas Tukumā izvietotās trauksmes sirēnas darbība netika pārbaudīta. Latgalē pārbaudītas visas 29 izvietotās trauksmes sirēnas, no tām bez traucējumiem nostrādāja 27, bet Dagdā un viena no Rēzeknē izvietotajām trauksmes sirēnām nenostrādāja.

Vidzemē pārbaudītas 26 no 28 izvietotajām trauksmes sirēnām. Bez traucējumiem nostrādāja 23 trauksmes sirēnas. Stenčos un divas Limbažos izvietotās sirēnas nenostrādāja, bet Apē un Līgatnē izvietoto trauksmes sirēnu darbība netika pārbaudīta. Par visiem pārbaudes laikā konstatētajiem traucējumiem VUGD informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas tehniski nodrošina trauksmes sirēnu apkopi un uzturēšanu.

Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas atrodas Latvijas teritorijā, mobilo sakaru operatori nosūtīja SMS ar informāciju, ka notiek plānota trauksmes sirēnu pārbaude. VUGD reizi pusgadā veic trauksmes sirēnu pārbaudi, kas nepieciešama, lai pārliecinātos par agrīnās brīdināšanas sistēmas tehnisko gatavību.