Ārlietu ministre Braže skaidro, ko darīja slepenajā forumā Arābu Emirātos, uz kuru bija ieradies arī Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs
foto: Lita Millere/LETA
Ārlietu ministre Baiba Braže teic, ka globālajā forumā uz salas Apvienotajos Arābu Emirātos, kur esot bijis arī Krievijas ārlietu ministrs, Sergeju Lavrovu neesot redzējusi.
Politika

Ārlietu ministre Braže skaidro, ko darīja slepenajā forumā Arābu Emirātos, uz kuru bija ieradies arī Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs

Elmārs Barkāns

Kas Jauns Avīze

Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže kopā ar vairāk kā simts pasaules ārlietu resoru vadītājiem, akadēmiķiem un citām augstām amatpersonām pagājušās nedēļas nogalē Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE) piedalījās starptautiskajā forumā “Sir Bani Yas”. Pēdējā mirklī, kad Baiba Braže jau krāmēja čemodānus ceļam uz AAE, noskaidrojās, ka uz turieni dodas arī agresorvalsts Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Ārlietu ministre Braže skaidro, ko darīja slepenaj...

Šogad jau 15. reizi AAE Sir Bani Yas salā, kas atrodas apmēram pārsimts kilometru attālumā no AAE galvaspilsētas Abū Dabi, notika augsta līmeņa starptautisks forums, kuru kopā ar ASV domnīcu “Atlantic Council” rīko AAE Ārlietu ministrija. Uz šo forumu, kuru daudzi uzskata par vienu no slēgtākajām globālajai drošībai veltītām sanāksmēm, Latvijas ārlietu ministre bija uzaicināta pirmo reizi. Šogad foruma fokusā bija Tuvo Austrumu, transatlantisko attiecību un drošības politikas jautājumi, tostarp tika skarts arī Ukrainas jautājums, par kuru runāja Baiba Braže.

Ministre Sergeju Lavrovu neredzēja

Forums parasti notiek aiz slēgtām durvīm un tajā apspriesto jautājumu problēmas netiek publiskotas. Tāpat kā tā dalībnieki iepriekš netiek informēti, kas tajā piedalīsies, ja viņi paši par to neizpļāpājas. Tā par savu dalību forumā “Sir Bani Yas” savā tviterierakstā paziņoja Sergejs Lavrovs . Līdz ar to radās jautājums, vai ir pieņemams, ka Latvijas ārlietu ministre dodas uz sanāksmi, kurā piedalās arī agresorvalsts ārlietu resora vadītājs. Baibas Bražes padomniece Signe Znota-Znotiņa paziņoja, ka „ministre lēmumus par dalību pieņem saskaņā ar Latvijas ārpolitikas prioritātēm, neļaujot to ietekmēt Krievijai vai citām valstīm”. Latvijas Televīzijā ministre skaidroja: „Man ir grūti pateikt, kur un kad ir Lavrovs”, un piebilda: „Uzzinot, par ko ir runa, nolēmu piedalīties, saprotot, ka mums jābūt iespējai satikties un runāt ar ministriem no dažādām valstīm. Jo bez mums neviens nepārstāvēs mūsu, mūsu ārpolitisko pozīciju.” Viņa arī uzsvēra, ka Sir Bani Yas salā viņai nebūs nekādas mijiedarbības ar Krievijas ārlietu ministru. „Kas Jauns Avīze” Ārlietu ministrijai jautāja, kāda tad bijusi mūsu ārlietu ministres darba kārtība AAE un vai viņa arī sastapusi Sergeju Lavrovu. Signe Znota-Znotiņa pastāstīja:

“Foruma dalībnieku saraksts un citas detaļas par forumu ir jāprasa AAE Ārlietu ministrijai – tas netika izplatīts un nebija pieejams dalībniekiem. Pēc organizatoru uzstādījuma šīs ziņas no dalībnieku puses netiek izpaustas publiski. Ministre satika aptuveni 20 citu valstu ministrus no dažādiem kontinentiem, kā arī Baltā nama augsta līmeņa pārstāvjus, lielāko starptautisko mediju vadību, ietekmīgus pētniekus, viedokļu veidotājus.

Ārlietu ministre lēmumus par dalību pasākumos pieņem saskaņā ar Latvijas ārpolitikas prioritātēm – drošība, ekonomika un cilvēki. Latvija lēmumu pieņemšanā ņem vērā savas intereses un prioritātes, nevis Krievijas vai citu agresoru intereses.
Forums “Sir Bani Yas”, ko organizē Apvienoto Arābu Emirātu Ārlietu ministrija sadarbībā ar ASV domnīcu “Atlantic Council”, ir augsta līmeņa slēgta tikšanās, kurā pēc individuāliem ielūgumiem piedalās globāla mēroga viedokļu līderi, ārlietu ministri un citas augstas amatpersonas, kā arī atzīti eksperti. Šogad foruma fokusā bija Tuvo Austrumu, transatlantisko attiecību un drošības politikas jautājumi. 

Latvija ielūgumu piedalīties saņēma pirmo reizi. Ministre sarunās un diskusijās pauda Latvijas nostāju par Krievijas karu Ukrainā, tā ietekmi uz citiem pasaules reģioniem, transatlantiskajām attiecībām, kā arī ekonomisko sadarbību un citiem mūsu ārpolitiski svarīgiem jautājumiem. 
Latvijas ārpolitikas interesēs ir atgādināt, ka Krievijas agresija Ukrainā ietekmē visu pasauli un pārkāpj mūsdienu pasaules kārtību un ANO Statūtu pamatprincipus. Pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos ir svarīgi, ka Latvijas un līdzīgi domājošo valstu balss ir dzirdama ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē. Ministre Lavrovu neredzēja un nesatika.”

Slepenā sanāksme

foto: Ēģiptes Ārlietu ministrija
Ēģiptes ārlietu ministrs un emigrācijas ministrs Badr Abdelatty 16. novembrī Sir Bani Yas forumā tiekas ar Latvijas ārlietu ministri Baibu Braži.
Ēģiptes ārlietu ministrs un emigrācijas ministrs Badr Abdelatty 16. novembrī Sir Bani Yas forumā tiekas ar Latvijas ārlietu ministri Baibu Braži.

Starptautiskajās ziņu lentēs lasāms, ka AAE notiekošais „forums darbojas, pamatojoties uz jebkādas informācijas neizpaušanu”. Tāpēc ir grūti noskaidrot, par ko konkrēti tajā runāja sanāksmes dalībnieki, kā arī noskaidrot, kas tieši apmeklēja salu. Sergejs Lavrovs gan ir bijis vispļāpīgākais un atklāja, ka atkal kārtējo reizi proponēja Kremļa politiku, sakot: „Kad oficiālā Berlīne vai kāda cita Eiropas valsts paziņo, ka būs ar Ukrainu tik ilgi, cik nepieciešams, rodas jautājums: kam tas vajadzīgs? Noteikti, nepavisam ne ukraiņu tautai.” Jāteic, ka Sergejs Lavrovs AAE risināja arī citus savai valstij būtiskus jautājumus, kas saistīti ar sankcijām. Ja līdz rudenim AAE un Krievijas ekonomiskā sadarbība daudzējādā ziņā nebija apgrūtināta, tad pēdējos mēnešos jau parādījušies sarežģījumi, jo AAE bankas sākušas bloķēt maksājumus no Krievijas par no Ķīnas piegādātajām precēm. Segejs Lavrovs, acīmredzot, uz AAE bija devies, lai mīkstinātu šīs sankcijas.

Dažu valstu ārlietu resori paziņojuši, ka forumā AAE piedalījušie tās pārstāvji, piemēram - vācu politoloģe, Eiropas Savienības pārstāve Anete Vēbere, Ēģiptes ārlietu ministrs, Pakistānas premjerministrs, Grieķijas aizsardzības ministrs un citi.