FOTO: lielizmēra gaismas dirižablis nolaidies pie pilsētas kanāla
Foto autors: Artūrs Kondrāts
Sabiedrība

FOTO: lielizmēra gaismas dirižablis nolaidies pie pilsētas kanāla

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

No šodienas līdz 18.novembrim Rīgas ielās atgriežas festivāls "Staro Rīga". Pie pilsētas kanāla jau izvietots lielizmēra gaismas dirižablis, informē "December Design".

FOTO: lielizmēra gaismas dirižablis nolaidies pie ...

Lielizmēra gaismas dirižablis nolaidies pie Rīgas pilsētas kanāla

Iedvesmojoties no dirižabļa “Grāfs Cepelīns” vēsturiskā lidojuma virs Rīgas 1930. gadā, kad pilsētas ielas un māju jumti bija pilni ļaužu, kuri vēroja unikālo notikumu, pašmāju dekorāciju kompānija "December Design" mākslinieka Kristapa Štobja vadībā ir radījusi unikālu gaismas dizaina vides inscenējumu “Laiku loki”, ko ikviens interesents Brīvības pieminekļa un pilsētas kanāla apkārtnē varēs aplūkot festivāla “Staro Rīga” ietvaros no 15. līdz 18. novembrim.

Gaismas instalāciju kopums abpus Brīvības laukumam “Laiku loki” ar mākslinieciskiem paņēmieniem estētiski un emocionāli mudinās festivāla un vides objektu skatītājus aizdomāties par laika ritējumu, piedzīvojot emocionālu ceļojumu laikā un telpā. Galvenais objekts šajā projektā ir lielizmēra dirižablis, kas pārsniedz desmit metru augstumu un ir izvietots iepretim Operas namam, pie Pilsētas kanāla.

“Veidojot stilizēto gaismas dirižabli, iedvesmojāmies no vēstures stāstiem un faktiem, vēlamies svētku laikā izcelt unikālus Latvijas vēstures notikumus, par kuriem daudzi, iespējams, nemaz nezina. Dirižabļu būvniecība uzplauka 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā, tie tika plaši izmantoti pasažieru pārvadāšanai un militāriem mērķiem. Savukārt 1930. gadā Vācijas dirižablis „Grāfs Cepelīns L27", kurš jau bija veicis lidojumus pāri okeānam uz Ameriku, šoreiz  pārlidoja Rīgu, tas bija lielākais un tobrīd modernākais dirižablis pasaulē, kas pēc tam devās uz Helsinkiem un Tallinu”, stāsta mākslinieks Kristaps Štobis.

Gaismas dizaina vides objektu tapšanā vēsturiskie stāsti un fakti tika interpretēti ar mūsdienu materiāliem un izteiksmes līdzekļiem, ar līniju ritmu izveidojot klasisko dirižabļa formu, kas reizē ir apjomīga un viegla gan no estētiskā, gan tehniskā viedokļa. Eksponējot to vidē, gaismas kuģis būs pacelts augstu virs zemes, radot lidojuma sajūtu. Objekts būs interaktīvs, aicinot skatītājus iesaistīties unikālā piedzīvojumā. Kopējo kompozīciju papildina gaismas tunelis iepretim Operas namam un gaismas spoguļi pie Bastejkalna, kā arī kompozīciju vienojošais Pilsētas kanāla izgaismojums.

Pēc festivāla “Staro Rīga” eksponēšanas perioda gaismas dizaina vides inscenējums pārtaps Ziemassvētku laika gaismas piedzīvojumā, kurā apmeklētāji varēs doties līdz 19. janvārim.