Jau aptuveni 3000 skolēnu ir atteikušies no krievu valodas kā otrās svešvalodas
Aptuveni 3000 skolēnu jau ir atteikušies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, izvēloties citu Eiropas Savienības vai sadarbības valstu valodu apguvi, intervijā TV24 raidījumā “Dienas personība” pauda izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.
Viņa atklāj, ka šis process ir izaicinājums ne tikai skolām, bet arī pašvaldībām, kurām ir skaidri nodefinēts uzdevums palīdzēt skolām atrast nepieciešamos otrās svešvalodas skolotājus. Kā skaidro ministre, viens no risinājumiem bija tāds, ka pašvaldības savstarpēji var palīdzēt ar skolotājiem cita citai.
“Mēs esam dažādās atbalsta programmās, kur svešvalodu skolotāji tiek izvirzīti kā prioritāte. Mums ir tādi partneri kā Gētes institūts un Francijas kultūras institūts, kas piedāvā pārkvalifikācijas programmas cilvēkiem ar esošām valodu zināšanām, lai viņi varētu kļūt par pedagogiem,” pauda Čakša.
Uz jautājumu, kā nodrošināt skolēnu vērtējumu pārnesi uz jaunu valodu, ministre norādīja, ka skolas izvērtē, kā tās rīkojas. “Jāsaprot, ka bērnu zināšanu līmenis būs dažāds, un skolām tas būs zināms menedžmenta darbs,” pauda Čakša.
“Pašvaldībām ir jāpalīdz veidot savu skolu tīklu, saprotot, cik daudz un kādi bērni ir izvēlējušies mācīties konkrētu valodu,” pauda Čakša.
Kā vēstīts, skolēnu vecāki, kuru atvases apgūst vispārējo pamatizglītības programmu, līdz 21.jūnijam varēja atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves.
Pēc atteikuma saņemšanas, bet ne vēlāk kā ar nākamā mācību gada sākumu izglītības iestādes dibinātājam sadarbībā ar skolu jānodrošina iespēja skolēnam apgūt citu svešvalodu. Skolas var slēgt savstarpējos līgumus par otrās svešvalodas vai to daļu īstenošanu pamatizglītības programmā 4.-9.klašu posmā.
Skolēni, kuri šogad absolvēja 9.klasi un būs atteikušies no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves, šajā priekšmetā saņems vērtējumu, kas noteikts pēc iepriekšējos mācību gados iegūtajiem summatīvajiem vērtējumiem. Atbilstoši IZM sniegtajai informācijai, tādi bija 233 pamatskolas absolventi.
Skolām būs jānodrošina iespēja apgūt krievu valodu kā otro svešvalodu līdz pamatizglītības pakāpes noslēgumam, bet ne ilgāk kā līdz 2029./2030.mācību gada beigām, tiem skolēniem, kuri ir uzsākuši tās apguvi un vēlas turpināt.