Uz valsts apmaksātu spējraisi piesakās 20 augstākie ierēdņi
Pirms nepilniem pieciem mēnešiem beidzās Valsts kancelejas izsludinātais konkurss koučinga jeb, kā iesaka valodnieki, spējraises iepirkumam. Cik ierēdņu pieteikušies atraisīt savas spējas?
Valsts kancelejas atklātajā konkursā pieteicās četri pretendenti, no kuriem par saimnieciski izdevīgāko atzīts SIA “MetaCoach” piedāvājums, “Kas Jauns Avīzi” informē Ministru kabineta preses sekretāre Santa Jirgensone. Ar šo firmu noslēgts līgums par 16 984,50 eiro (bez PVN) līdz nākamā gada 30. maijam.
Piedāvājums 25 vadītājiem
“Līguma izpildes laikā plānots nodrošināt līdz 201 individuālā izaugsmes treniņa sesijai aptuveni 25 vadītājiem (katram vadītājam ir iespēja saņemt līdz astoņām treniņa sesijām), bet pasūtītājam nav pienākuma izlietot visu līgumā norādīto pakalpojuma apjomu, ja tas objektīvi nav nepieciešams. Līdz ar to, noslēdzoties līguma izpildei, par izaugsmes treniņu nodrošināšanu var būt izlietota arī mazāka summa, nekā tas norādīts līgumā,” skaidro Jirgensone.
Šī iespēja paredzēta valsts pārvaldes iestāžu vadītājiem un to vietniekiem, ministriju valsts sekretāriem un to vietniekiem. Viena sesija izmaksās 84,5 eiro vai 679,38 eiro par katru dalībnieku, ja izmantot pilnā apmērā. Iespējams, būs ietaupījums, jo atraisīt spējas pieteikušies un sadarbību ar treneriem sākuši 20 līderības programmas dalībnieki.
Sākumā gribēja neticami lēti
Jāatgādina, ka sākotnējais plāns bija daudz vērienīgāks – uztrenēt 270 augstāko ierēdņu, iesākumā slēdzot līgumu uz gadu par 17 000 eiro. Šī summa gan ne tuvu neatbilda spējraises tirgus cenām, jo viena stundu gara sesija (katrai personai plānotas astoņas) bija novērtēta par 7,8 eiro. Reālās cenas ir 55 līdz pat 150 eiro par sesiju vienam cilvēkam.
“Koučings jeb izaugsmes treniņi ir tikai viens no mācību un attīstības pasākumiem, kas tiek piedāvāts augstākā līmeņa vadītāju līderības programmas dalībniekiem,” norāda Jirgensone. Līdztekus tam ir iespēja piedalīties arī semināros, konferencēs, pieredzes apmaiņā, kolēģu mentoringa programmā, vadītājiem plānots nodrošināt “tematiskas moduļu mācības noteiktu kompetenču attīstībai”.
Sola lielus ieguvumus
Daudzi gan ir neizpratnē, kā var uzkāpt tik augstu pa karjeras kāpnēm, ja tagad valstij jāmaksā par viņu izaugsmes veicināšanu. Jirgensone klāsta, ka augstākā līmeņa vadītājiem jāsastopas ar dažādiem izaicinājumiem, jāspēj pielāgoties pārmaiņām un nodrošināt iestādes funkciju izpildi, vienlaikus mobilizējot komandu un motivējot to attīstīties.
“Tas paģēr milzīgus iekšējos resursus, noturību, vienlaikus arī elastību, ko ir iespējams attīstīt un pilnveidot,” norāda valdības pārstāve. Ieguvums solās būt milzīgs (ne tikai treneriem) – augstākā līmeņa vadītāju līderības programma “mērķtiecīgi un kompleksi attīsta kompetences, kas nepieciešamas arvien dinamiskākajā vidē un sniedz atdevi iestāžu attīstībā un sabiedrībai sniegto pakalpojumu kvalitātē”. Par iespēju saņemt izaugsmes trenera atbalstu tiks informēti arī jaunie valsts pārvaldes augstākā līmeņa vadītāji.
Valodnieku ieteikumi
Tikmēr Valsts valodas centrs (VVC) jau 2023. gada 18. jūlijā ekspertu sēdē apstiprinājis vārdus spējraisis un spējraise – šādi esot ieteicams teikt, runājot par koučingu.
Spējraise ir domāšanu veicinošs, radošs, iedvesmojošs treniņš vai process, kas sekmē indivīda personiskā un profesionālā potenciāla attīstību, palīdzot viņam sasniegt mērķus, attīstot uzvedības modeļus, lai veicinātu labbūtību un ļautu pārvarēt ikdienas izaicinājumus, skaidro VVC.
Spējraisis attiecīgi ir koučs jeb profesionāls, sertificēts spēju rosinātājs. Minēto terminu vietā varot lietot arī terminus “izaugsmes vadība”, “izaugsmes veicināšana” un “izaugsmes treneris”.
Jāpiebilst, ka nekādi izaugsmes treneri ne par kādu naudu neko nepanāks, ja klients būs nosūtīts piespiedu kārtā un pēc viņiem nekādu vajadzību nejutīs. Un jautrībai kādā interneta sarunu forumā izlasītais, ko rakstījusi Minne: “Man bija mīļākais – koučs. Beigās sāku justies kā sesijā, kaut arī bez maksas – tfuuu!”