Valmieras teātris jaunajā sezonā pievērsīsies tēmai “atgriešanās mājās”
Valmieras teātra 102.sezonas iestudējumu tēma būs atgriešanās mājās un mīlestības dažādās izpausmes, informēja teātra sabiedrisko attiecību un reklāmas speciāliste Marta Cekule.
Otrdien ar kopsapulci par jaunās sezonas iecerēm un tradicionālo fotografēšanos pie Krodera ābeles jau ar atjaunoto teātra ēku fonā Valmieras teātris sāka savu 102.sezonu.
Jaunā sezona ir zīmīga ar atgriešanos Lāčplēša ielas ēkā, tādēļ iestudējumu tēma būs atgriešanās mājās un mīlestības dažādās izpausmes - no bērna sapņošanas un draudzības, pusaudžu kategorisma līdz nenovēršamai kaislībai un mīlas trīsstūriem. No jauniestudējumu klāsta pieci taps, turpinoties teātra sadarbībai ar Borisa un Ināras Teterevu fondu.
Savijot pagātni ar nākotni, otrdiena iesākās ar aizsaulē aizgājušo kolēģu piemiņas brīdi Valmieras kapsētās un noslēdzās ar kopīgu pudelē glabātā teātra gara palaišanu Jaunajā zālē. Pēc kopsapulces viss kolektīvs devās kopīgi izstaigāt atjaunotās mājas un teātra Lielajā zālē direktore Evita Ašeradena un mecenāte Ināra Tetereva parakstīja vienošanos par Valmieras teātra un Borisa un Ināras Teterevu fonda sadarbības turpināšanu un fonda atbalsta palielināšanu teātra jauniestudējumu tapšanai līdz 350 000 eiro.
Pateicoties fonda finansiālajam atbalstam šajā sezonā Valmieras teātrī taps pieci nozīmīgi jauniestudējumi - Viljama Šekspīra traģēdija "Romeo un Džuljeta", režisore Inese Mičule, Gunāra Priedes "Zilā", režisore Māra Ķimele, Annas Brigaderes pasaku luga "Sprīdītis", režisors Reinis Suhanovs, vēl viena Priedes luga "Trīspadsmitā", režisors Jānis Znotiņš un Tomasa Manna romāna "Burvju kalns" iestudējums, režisors Toms Treinis.
Teātra direktore Ašeradena, atgriežoties pārbūvētajā teātra ēkā, uzsver, ka teātra trupa ir atpakaļ savās mājās - sanes visu pa vietām, ieslēdz gaismu uz jaunās fasādes un foajē, izmazgā Lielās zāles skatuves dēļus, noslauka putekļus Apaļajā zālē, un izlaiž elpot teātra garu Jaunajā zālē.
"Skatuves dēļi tie paši, gars - tas pats, mēs - tie paši. Par trim gadiem stiprāki, jūtīgāki un drosmīgāki. Esam priecīgi un pateicīgi, ka kopā ar mums šajā ceļā ir arī Borisa un Ināras Teterevu fonds, ar kura būtisko atbalstu pagājušajā sezonā mēs varējām iestudēt nozīmīgas skatītāju un kritiķu novērtētas izrādes," uzsver Ašeradena.
Mecenāte Ināra Tetereva norāda, ka sava zeme, savas mājas, sava tauta - tie ir būtiskākie spēka avoti, pie kuriem agri vai vēlu atgriežas, lai gūtu atspaidu un stimulu jauniem darbiem, kas vairo labestību. "Esmu pārliecināta, ka Valmieras teātris arī šajā sezonā spēs pārsteigt skatītājus ar vērtīgām izrādēm, jo atgriešanās mājās kļūs par vēl vienu enerģijas un iedvesmas dzinuli vērienīgiem darbiem. Lai izdodas!" vēlēja Tetereva.
Sezonas pirmā pirmizrāde gaidāma 4.oktobrī, kad Lielajā zālē savu satikšanos ar skatītājiem piedzīvos īpašs projekts - igauņu režisora Andresa Noormeta iestudējums "Cosmopolitan", kas top kā sadarbības projekts ar Igaunijas teātri "Ugala" Vīlandē. Taču Lielā zāle tiks atklāta jau 26.septembrī ar Jāņa Znotiņa "Kurtuvē" iestudēto un nu uz Lielās skatuves pārcelto izrādi "Valmieras puikas", uz kuru biļetes jau laistas tirdzniecībā.
Teātra Jauno zāli plānots atklāt 25.oktobrī ar Toma Treiņa iestudēto kaislību stāstu "Tuvāk".
Pirmais jauniestudējums Apaļajā zālē būs 10.septembrī - dokumentālas liecības par sievietēm divos karos izrādē "Izdzīvošanas piezīmes" Mārtiņa Eihes režijā, kas savu pirmo satikšanos ar skatītājiem piedzīvos Valmieras vasaras teātra festivālā, pēc tam nonākot Valmieras teātra repertuārā.
No 2.augusta līdz 4.augustam Valmieru pārņems devītais Valmieras vasaras teātra festivāls, kas šogad runās par dzīvību, to skatot no dažādiem aspektiem: izrāžu kontekstā - dzimšana, dzīve, dzīvības cena indivīda, valsts, cilvēces šķērsgriezumā, bet festivālā - teātra kā dzīvās mākslas satikšanās ar skatītāju tuvplānā.
2024./2025.gada sezonā gaidāmie jauniestudējumi ir režisora Eihes pēc Oksanas Zabužko un Martas Hillersas dienasgrāmatām iestudētās "Izdzīvošanas piezīmes", kam pirmizrāde būs Valmieras vasaras teātra festivālā, bet Valmieras teātrī šī izrāde būs skatāma no 10.septembra Apaļajā zālē.
Otes Kilsuka "Cosmopolitan", ko iestudē režisors Andress Noormets, pirmizrādi piedzīvos 4.oktobrī Lielajā zālē.
Patrika Mārbera "Tuvāk" režisora Toma Treiņa iestudējumā pirmizrādi piedzīvos 25.oktobrī Jaunajā zālē.
Režisore Mičule iestudēs Viljama Šekspīra "Romeo un Džuljeta", kuras pirmizrāde Lielajā zālē gaidāma 15.novembrī.
Režisores Ķimeles iestudēto Priedes lugu "Zilā" skatītāji pirmo reizi varēs redzēt 15.decembrī Jaunajā zālē.
2025.gada pirmā pirmizrāde notiks 24.janvārī Lielajā zālē, kur Suhanovs skatītājus aicinās uz Brigaderes "Sprīdīti".
Režisora Znotiņa iestudēto Priedes lugu "Trīspadsmitā" varēs skatīties 14.martā Jaunajā zālē, režisora Treiņa iestudēto Manna "Burvju kalnu" varēs skatīties 11.aprīlī Lielajā zālē.
Mičules iestudēto Harolda Pintera "Nodevību" pirmo reizi izrādīs 30.aprīlī Apaļajā zālē.
Sezonu noslēgs režisora Aigara Apiņa iestudētais Miko Rimminena darbs "Diena projām palēja", kam pirmizrāde būs 30.maijā Jaunajā zālē.
Kā vēstīts, 15.jūlijā ekspluatācija nodots Valmieras teātris. Oficiālais nodošanas pasākums plānots šī gada rudenī.
Teātrī tehniski uzlabotas telpas, kas atbilst energoefektivitātes prasībām un nodrošina ērtu vidi teātra darbiniekiem un apmeklētājiem, piebilstot, ka šī pārbūve bija tehniski izaicinoša, taču veiksmīgi realizēta, ņemot vērā teātra kultūrvēsturisko nozīmi un pilsētas arhitektūras īpatnības.
Ēkā turpinās iekārtošanas un citi darbi, lai ēkā varētu atgriezties darbinieki un skatītāji.
Projekta kopējās izmaksas sasniedza 16 310 262 eiro, no kurām 9 547 275 eiro nodrošināja Eiropas Reģionālās attīstības fonds, 6 755 039 eiro - valsts budžets, savukārt Valmieras teātris sedza 7948 eiro no projekta kopējām izmaksām.