Sabiles vīna kalns atkal atvērts apmeklētājiem
Sabiles Vīna kalns uzskatāms par Sabiles simbolu un arī Sabiles pilsētas ģerbonī ir attēlots vīnogu ķekars. Nu kalns atkal atvērts apmeklētājiem.
Sabiles vīna kalnu katru dienu var apskatīt laikā no plkst. 10 līdz 18, izņemot pirmdienas, kad tas būs slēgts. Apmeklētāji Vīna kalnu varēs apmeklēt līdz 30. septembrim.
Vīna kalna vēsture:
Sabiles Vīna kalns ir unikāls ar to, ka ir ticis ierakstīts Pasaules Ginesa Rekordu grāmatā, kā vistālāk uz ziemeļiem esošais vīna dārzs, kur brīvā dabā aug vīnogas. Kalna virsotne atrodas apmēram 34 metru augstumā virs pilsētas un Abavas upes līmeņa un 115 metrus virs jūras līmeņa.
Kopējā dārza platība – 1,5 hektāri. Vīna kalnā regulāri tiek papildināti vīnogulāju stādījumi: te aug aptuveni 30 dažādu šķirņu vīnogulāju, pavisam aptuveni 860 stādu. Pārsvarā tās ir pazīstamā latviešu selekcionāra Paula Sukatnieka (1914-1989) izveidotās šķirnes, jo dienvidu vīnogu šķirnes nespēj izturēt Latvijas klimatu. Visvairāk Vīna kalnā aug šķirnes “Zilga” vīnogas. Vīna kalnā aug arī tādi eksotiski augi kā persiki, aprikozes, valrieksti.
2018. gadā Abavas ielejas ainava no Sabiles Vīna kalna tika izvēlēta par vienu no 50 Latvijas ainavu dārgumiem projektā “Ainavu dārgumi”.
Sabiles Vīna kalns ir izveidots divas reizes: pirmo reizi vācu laikā (14.-16. gadsimtā), bet pēc tam pilnībā atjaunots pirmās Latvijas brīvvalsts laikā 1936. gadā.
Vīna kalns ir Talsu novada pašvaldības īpašums.
Vīnogu šķirnes Sabiles Vīna kalnā
- Selekcionāra Paula Sukatnieka (1914-1989) izveidotās vīnogu šķirnes: “Dvietes zilā”, “Supaga”, “Sukribe”, “Guna”, “Veldze”, “Zilga”, “Veina”, “Spulga”, “Meda”, “Lauma”, “Agra”, “Rītausma”.
- Selekcionāra Gunvalda Vēsmiņa izveidotās vīnogu šķirnes: “Liepājas dzintars”, “Liepājas agrā”, “Cīravas agrā”, “Dovga”, “Silva”.
- Lietuviešu selekcionāra A.Gaiļunas izveidotās vīnogu šķirnes: “Jodupe”, “Jadviga”, “Sēle”, “Gražina”.
- Citas vīnogu šķirnes: “Hasanskij Sladkij”, “Solovenaja”, “Skujiņa 675”, “Novogorodskij”, “Kristāls”.