Gados jauni ugunsdzēsēji un robežsargi savervēti par “naudas mūļiem"
Iekšējās drošības birojā (IDB) šogad izmeklējis sešus kriminālprocesus, kuros kā tā dēvētie naudas mūļi krāpšanas shēmās savervēti iekšlietu resora darbinieki - ugunsdzēsēji un robežsargi, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".
Viņi par salīdzinoši nelielu samaksu nodevuši savus personu datus nepazīstamiem cilvēkiem un atvēruši viņu lietošanai bankas kontus. Vēlāk tie tikuši izmantoti naudas atmazgāšanai.
Robežsargu un ugunsdzēsēju iesaistīšanās šādu noziedznieku kontu atvēršanā kļuvusi par strauji pieaugošo tendenci, norāda raidījums. Viens glābējs savu vainu atzinis un jau saņēmis sodu, kā arī ticis atvaļināts no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD).
Vācijas tiesībsargi pērn rudenī kolēģus Latvijā informējuši par kāda Latvijas pilsoņa iesaisti aizdomīgā shēmā. Kādā Vācijas portālā publicētā nekustamā īpašuma pārdošanas sludinājumā tikusi prasīta 8000 eiro drošības nauda, kas jāieskaita kontā Vācijas bankā. Tiesībsargiem radās aizdomas par krāpšanu, jo tāds nekustamais īpašums nemaz neeksistēja. Konts "Solarisbank" bija atvērts uz 29 gadus vecā Latvijas ugunsdzēsēja vārda.
Pierīgas prokuratūras prokurors Jānis Balodis raidījumam stāstīja, ka ugunsdzēsējs pēc kādas nenoskaidrotai personas lūguma atvēris kontu Vācijas bankā un caur platformu "Telegram" nodevis šai personai savus datus, ļaujot krāpniekam šo kontu nelikumīgi izmantot pēc saviem ieskatiem. Saskaņā ar ugunsdzēsēja liecību, viņš nebija iedomājies, ka šo kontu izmantos kāda nozieguma veikšanai, un uzskatīja, ka to izmantos kriptovalūtas biržā.
Izmeklēšanā Vācijā noskaidrots, ka caur kontu veikti vairāki pārskaitījumi par vairākiem tūkstošiem eiro. Vervētājs par konta atvēršanu solījis 30 eiro, taču arī tos ugunsdzēsējs nav saņēmis. Visa sarakste ar svešinieku dzēsta un vairs nav atjaunojama.
Ugunsdzēsējs iepriekš nav sodīts, notikušajā atzinies un izdarīto nožēlo. Par datu nodošanu nelikumīgām darbībām ar bankas norēķinu kontu prokurors viņam piemērojis priekšrakstu par sodu - 100 stundas sabiedrisko darbu.
IDB turpina izmeklēt lietas arī par citiem vieglprātīgiem ugunsēdzējiem un robežsargiem, kuri par nelielu samaksu nodevuši savus privātos datus un palīdzējuši svešiniekiem legalizēt naudas līdzekļus, vēsta "Nekā personīga".
"Naudas mūļi" caur savu kontu ļauj pārskaitīt no trešās personas saņemtu naudu, vai saņem piedāvājumu atvērt kontu bankā un pārdod to citai personai. Tas tiek darīts, jo naudas atmazgātāji paši kontus atvērt nevar. Tādējādi "naudas mūļi" apzināti piekrīt izlaist caur saviem kontiem netīru naudu, skaidro raidījums.
IDB pirmstiesas izmeklēšanas nodaļas priekšnieka vietnieks Ivars Lubejs raidījumam atklājis, ka visos līdz šim birojā izmeklētajos gadījumos konti atvērti citu Eiropas Savienības valstu bankās. Solītā samaksa bijusi simboliska, vien daži desmiti eiro.
IDB rīcībā nav informācijas, ka iekšlietu resora darbinieki būtu tikušies ar personām, kuras izsaka nelikumīgo piedāvājumu un ka viņi tās pazītu. Visi kriminālprocesos iesaistītie iekšlietu dienestu darbinieki vēl nav sasnieguši 30 gadu vecumu.
Tikmēr Finanšu izlūkošanas dienests izdevis 36 rīkojumus par līdzekļu iesaldēšanu "naudas mūļu" kontos Latvijas bankās. Lielākā summa ir 18 000 eiro, bet jaunākā persona, kura izmantota kā "naudas mūlis", bijusi nepilngadīga.