foto: Evija Trifanova/LETA
PVD neļauj ievest Eiropas Savienībā veselībai bīstamus produktus no Krievijas
Kravas vilciens Jelgavā./Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība
2024. gada 2. aprīlis, 12:40

PVD neļauj ievest Eiropas Savienībā veselībai bīstamus produktus no Krievijas

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aizturējis un nav ļāvis ievest Eiropas Savienībā 60 tonnas Krievijas izcelsmes pārtikas linsēklu un 140 tonnas lopbarības, jo, veicot pastiprinātu robežkontroli, precēs konstatēts piesārņojums, kas var apdraudēt patērētāju un dzīvnieku veselību, informēja dienestā.

Linsēklās laboratoriski konstatēta paaugstināta insekticīda - imidakloprīda klātbūtne, bet lopbarības cukurbiešu izspaidās ar pievienotu melasi konstatēts pārsniegts pieļaujamais pesticīdu epoksikonazola un metamidofosa atliekvielu daudzums. 

Linsēklas tika ievestas gala saņēmējam Igaunijā, bet cukurbiešu izspaidas gala saņēmējam Nīderlandē. Abi sūtījumi ir aizturēti un atrodas Liepājas Speciālā Ekonomiskajā zonā. Par pārtikas linsēklu atbildīgais uzņēmums ir lēmis izmantot tās tehniskajam vajadzībām, kas nav ne pārtika, ne barība. Attiecībā par cukurbiešu izspaidām, par sūtījumu atbildīgais uzņēmums lemj par tālāko rīcību ar tām.

Atgādinām, ka ņemot vērā nepārtraukto un apjomīgo pārtikas un dzīvnieku barības sūtījumu plūsmu, kas no Krievijas un Baltkrievijas caur Latvijas robežkontroles punktiem tiek ievesti Eiropas Savienībā, no 24. februāra Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), pamatojoties uz Valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojumu, uzsāka pastiprinātu šo sūtījumu robežkontroli uz Eiropas Savienības ārējās robežas.

Pastiprinātā kontrole uzsākta, lai noraidītu bažas par riskiem cilvēku un dzīvnieku veselībai, kā arī pārliecinātos par sūtījumu atbilstību Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem, tostarp nepieļaujot, ka patērētāji varētu tikt maldināti par preču veidu, identitāti, īpašībām, sastāvu, daudzumu, derīgumu, izcelsmes valsti vai izcelšanās vietu, izgatavošanas vai ražošanas metodi.

Pastiprināta kontrole nozīmē to, ka vismaz 10 % preču no noteiktām preču grupām, piemēram, zirņiem, graudaugu produktiem, eļļas augu sēklām, lopbarībai, kuru izcelsmes valstis ir Krievija un Baltkrievija, kā arī vismaz 5 % preču, kas tiek vestas no citām trešajām valstīm, tiek veikta ne tikai dokumentu, identitātes un fiziskā pārbaude, bet arī noņemti paraugi laboratoriskajiem izmeklējumiem.

Līdz šim pastiprinātās robežkontroles ietvaros pārbaudīti 1 344 sūtījumi.