foto: Paula Čurkste/LETA
Zemkopības ministrija nodevusi saskaņošanai sarakstu ar Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības precēm, kuras Latvijā būs aizliegts ievest
Preču vilciena vagons ar uzrakstu "Graudi".
Sabiedrība
2024. gada 23. februāris, 17:33

Zemkopības ministrija nodevusi saskaņošanai sarakstu ar Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības precēm, kuras Latvijā būs aizliegts ievest

Jauns.lv/LETA

Zemkopības ministrija (ZM) nodevusi saskaņošanai noteikumu projektu, kurā definēti konkrētie lauksaimniecības un lopbarības produkti, kurus turpmāk būs aizliegts ievest Latvijā no Krievijas un Baltkrievijas, liecina informācija Tiesību aktu portālā.

Paredzēts, ka Latvijā būs aizliegts importēt Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes zirņus, kviešus, kviešu un rudzu maisījumu, rudzus, miežus, auzas, kukurūzu, rīsus, graudu sorgo, griķus, sāri, miežabrāļus, kā arī citus graudaugu produktus.

Tāpat būs aizliegts importēt sojas pupas, zemesriekstus, kopru, linsēklas, rapšu vai ripšu sēklas, saulespuķu sēklas, citu eļļas augu sēklas un augļus, kā arī eļļas augu sēklu vai augļu, izņemot sinepju, miltus un rupja maluma miltus.

Būs aizliegts importēt arī Krievija un Baltkrievijas izcelsmes sēklas, augļus un sporas sējai, Apiņu rogas, augus vai augu daļas, ko izmanto galvenokārt parfimērijā, farmācijā vai insekticīdu un fungicīdu pagatavošanai un tamlīdzīgiem mērķiem, Ceratoniju pākstis, jūras aļģes un citādas aļģes, cukurbietes un cukurniedres, augļu kauliņus un kodolus, kā arī citus galvenokārt pārtikā lietojamus augu produktus.

Nevarēs importēt arī graudaugu salmus un sēnalas, lopbarības kāļus, lopbarības bietes, lopbarības saknes, sienu, lucernu, āboliņu, sējas esparsetes, lopbarības kāpostus, lupīnu, vīķi un tamlīdzīgus lopbarības produktus.

Aizliegto importa produktu sarakstā ir arī milti un granulas no gaļas vai gaļas subproduktiem, zivīm vai vēžveidīgajiem, mīkstmiešiem vai citiem ūdens bezmugurkaulniekiem, kas ir nederīgas cilvēku pārtikai, dradži, klijas, atsijas un citi atlikumi, kas iegūti, sijājot, maļot vai citādi apstrādājot labības graudus vai pākšaugus, cietes ražošanas atlikumi un tamlīdzīgi atlikumi, biešu mīkstums, cukurniedru rauši un citi cukura ražošanas atkritumi, drabiņas vai šķiedenis un tā atkritumi, eļļas rauši un citi cietie atlikumi, kas iegūti, ekstrahējot sojas pupu eļļu, zemesriekstu eļļu vai citu augu vai mikrobu taukus un eļļas.

Tāpat plānots aizliegts importēt vīna nogulsnes, vīnakmeni, augu izcelsmes materiālus un augu atkritumus, atliekas un blakusproduktus, kas izmantojami dzīvnieku barībai. 

Būs aizliegts importēt arī izstrādājumus, kas izmantojami dzīvnieku barībā, tostarp suņu un kaķu barību, kas safasēta mazumtirdzniecībai.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) dati liecina, ka šie produkti veido 96% no Latvijā ievestajām Krievijas lauksaimniecības un pārtikas produktu grupām.

Vienlaikus PVD norāda, ka lopbarības produktu, tostarp graudaugu un lopbarības izejvielu ievešanu Latvijā kopumā veica 16 uzņēmumi, tostarp deviņu uzņēmumu darbības veids ir saistīts ar loģistikas nodrošināšanu, bet septiņu uzņēmumu darbības veids ir saistīts ar vairumtirdzniecību un noteiktu produktu ražošanu.

ZM ieskatā, visdrīzāk, šie septiņi uzņēmumi iegādājas Krievijas izcelsmes lopbarības produktus un izejvielas izplatīšanai Latvijas tirgū vai savas produkcijas ražošanai. Šo uzņēmumu no Krievijas importētais produktu daudzums 2023.gadā bija 62 200 tonnu jeb 4,9% no kopējā Latvijā importētā Krievijas izcelsmes lopbarības produktu un izejvielu apjoma.

Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien, 22.februārī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā, aizliedzot Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības produktu importu.

Atbilstoši vairāku ministriju sadarbībā izstrādātajam piedāvājumam likums aizliedz lauksaimniecības un lopbarības produktu ievešanu jeb importēšanu Latvijā no Krievijas un Baltkrievijas, tajā skaitā, ja šo valstu produkti tiek ievesti Latvijā no citām trešajām valstīm.

Likums stāsies spēkā pēc tam, kad to būs izsludinājis Valsts prezidents.

Lauksaimniecības un lopbarības produkti šā likumprojekta izpratnē ir zemkopības, lopkopības un zivsaimniecības produkti, kā arī pirmās pakāpes pārstrādes produkti, kas ir tieši saistīti ar šiem produktiem.

Ministru kabinetam būs jāizdod noteikumi, tajos norādot precīzus lauksaimniecības un lopbarības produktus, kurus ievest Latvijā būs aizliegts.