Iedzīvotājus grib apmuļķot bezkauņas - ūdens filtru tirgoņi
Latvijas pilsētās atkal ar jaunu sparu uzdarbojas viltus ūdens kvalitātes pārbaudes speciālisti, kuru galvenās rūpes nav vis jūsu veselība, bet gan iesmērēt jums nevienam nevajadzīgus ūdens filtrus.
Sabiedrība

Iedzīvotājus grib apmuļķot bezkauņas - ūdens filtru tirgoņi

Jauns.lv

Jau gadiem Latvijā uzdarbojas viltus ūdens kvalitātes pārbaudītāji, kuri piedāvā dzīvoklī veikt dzeramā ūdens analīzi, bet pēc tam mēģina iestāstīt, ka no krāna tek gluži vai inde un tāpēc steidzīgi jāiegādājas ūdens filtrs. No uzmācīgajiem filtru pārdevējiem nespēj tikt vaļā ne ūdenssaimniecības uzņēmumi, ne sanitārie dienesti.

Iedzīvotājus grib apmuļķot bezkauņas - ūdens filtr...

Ūdens filtru tirgotāju nekaunīgā uzmācība

Uzmācīgo ūdens filtru pārdevēju darbības shēma ir gaužām vienkārša. Kādu dienu jūs pēkšņi saņemat telefona zvanu, kurā zvanītājs pavēsta, ka jūsu rajonā tiek veikta bezmaksas dzeramā ūdens kvalitātes pārbaude un tā tikšot izdarīta arī jūsu dzīvoklī. Protams, šai procedūrai jums ir jāpiekrīt. Viņš aicina noteiktā laikā jums būt mājās un sagaidīt speciālistu. Kad šis „speciālists” ierodas pie jums, viņš veic dažādas mistiskas ķīmiskas manipulācijas un jums iestāsta, ka no virtuves krāna netek vis ūdens, bet gluži vai inde. Lai likvidētu tās kaitīgo iedarbību, jums jāiegādājas ūdens filtrs, kas visu slikto pārvērtīs teju vai dzīvības eliksīrā. Daudzu lētticīgus cilvēkus šādam viltus ūdens ekspertam un tirdzniecības aģentam arī izdodas apvārdot, un no viņa tiek nopirkti būtībā bezjēdzīgi ūdens filtri, kas var maksāt gan pārdesmit, gan pārsimts eiro.

Kad jūs zvanītājam prasāt, kādu organizāciju viņš pārstāv, viņš nesakarīgi kaut ko nobuldurē par Veselības inspekciju vai Pārtikas un veterināro dienestu, vai atkarībā no jūsu atrašanās vietas par uzņēmumu „Rīgas ūdens”, „Liepājas ūdens” vai „Valmieras ūdens”. Jūsu telefona numuru zvanītājs, acīmredzot, ir ieguvis no kāda jūsu rada vai paziņas, kuru viņš iepriekš aptinis ap pirkstu un, pārdodot viņam ūdens filtru, no viņa izprasījis telefona numurus kādiem paziņām, kurus arī varētu interesēt ūdens filtri.

Aģenti manipulē ar cilvēka prātu

Jau iepriekš gan Veselības inspekcija un Pārtikas un veterinārais dienests, gan ūdenssaimniecības uzņēmumi izplatījuši paziņojumus, kuros aicina iedzīvotājus neuzķerties uz uzmācīgo tirdzniecības makšķeres un skaidrojuši, ka neviens ne pašvaldības, ne valsts institūciju pārstāvis tā vienkārši nestaigājot pa dzīvokļiem un neveic ūdens kvalitātes pārbaudes. Tāda var tikt veikt tikai gadījumos, ja pats iedzīvotājs vērsies ūdenssaimniecības uzņēmumā un to pasūtījis.

Uzņēmuma „Rīgas ūdens” preses pārstāve Signe Dreijere Kasjauns.lv pastāstīja: „Tie, kas staigā pa dzīvokļiem, veicot it kā bezmaksas ūdens kvalitātes pārbaudes, ir ūdens filtru pārdevēji. Viņi jums zvana, atnāk un, izmantojot dažādus ūdens testerus, sagroza smadzenes, ka jāpērk ūdens filtri. Viņi manipulē ar cilvēka prātu un iegalvo, ka krāna ūdens ir teju vai nelietojams, kaut gan tā nav, to pierāda arī neatkarīgo ekspertu atzinums. Bet biznesā jau visādi līdzekļi ir pieļaujami…

Jāatgādina arī, ka „Rīgas ūdens” atbild tikai par ūdens piegādi līdz mājai un tālāk jau ir namsaimnieka vai dzīvokļa īpašnieka atbildība. Mēs pa dzīvokļiem nestaigājam un nekādas ūdens kvalitātes pārbaudes neveicam. Pēdējā laikā mūsu klientu centrs atkal saņem daudz zvanu, kur sūdzas par šādām uzmācīgām ūdens pārbaudēm. Mēs jau iepriekš cilvēkus esam brīdinājuši par šādām viltus ūdens kvalitātes pārbaudēm un domājām to darīt atkal.”

Neļauties krāpnieku hipnozei!

Vairāki cilvēki, kuri saņēmuši šos mistiskos ūdens kvalitātes pārbaudītāju zvanus, internetā izteikuši aizdomas, ka viņu rūpes nav vis ūdens kvalitāte, bet gan iekļūt dzīvoklī un to aptīrīt. Tas, ka viltus ūdens analīžu veicēju nodoms būtu aptīrīt dzīvokļus, gan nav apstiprinājies, kaut gan iedzīvotāji par tirgotāju aģentu uzmākšanos ziņo arī policijai. Pēdējo reizi tas noticis Talsos. Janvāra beigās kādas Talsu iedzīvotājas īpašumā centušies iekļūt viltvārži, uzdodoties par SIA „Talsu ūdens” darbiniekiem un stāstot, ka viņa loterijā laimējusi iespēju bez maksas nodot ūdens paraugu un veikt ūdens kvalitātes analīzes.

Neskatoties uz sievietes nevēlēšanos sastapties ar ūdens kvalitātes pārbaudītājiem, viltvārži pēc telefona sarunas tomēr ieradušies pie iedzīvotājas, bet īpašumā nav ielaisti. Iedzīvotāja par to informējusi gan „Talsu ūdeni”, gan pašvaldības policiju. Krāpnieki pārvietojušies baltā „Opel” automašīnā un bija ģērbušies uzvalkos.

Par to, ka ūdens filtru tirgotāji izmanto melus liecina kaut vai tas fakts, ka „Talsu ūdens” nebija organizējis nekādu loteriju par ūdens kvalitātes pārbaudi.

Šādos gadījumos modriem jābūt pašiem iedzīvotājiem, kuri piekrīt savā dzīvoklī ielaist tirdzniecības aģentus un tikt pierunāts iegādāties pēc būtības bezjēdzīgu filtru. Ja mēs paši ļausimies uzbāzīgo tirgotāju apvārdošanai, tad diez vai citiem būs neiespējami mūs no viņiem pasargāt.

Pērn SIA „Valmieras ūdens” laboratorijas vadītāja Gunta Pavlovska par šādām dīvainām ūdens kvalitātes pārbaudēm presei bilda:

„Ūdenim piemīt ļoti plašs ķīmisko elementu sastāvs, ar kuru var manipulēt, izmantojot dažādas ķīmiskas vai fizikas metodes. Šādā veidā iespējams pārveidot ūdeni pēc krāsas, mainīt tā duļķainību un citas īpašības. Piemēram, ūdens elektrolīzes rezultātā izgulsnējot tajā esošās minerālvielas krāsainās nogulsnēs. Jebkura ūdens, elektrolīzē, izņemot ķīmiski tīru jeb destilētu ūdeni radīsies nogulsnes, un tas ir dabiski. Tāds ūdens ir fizioloģiski pilnvērtīgs. Tāpēc tos iedzīvotājus, kuri vēlas pārliecināties par saņemtā dzeramā ūdens kvalitāti, aicinātu izmantot akreditētu laboratoriju pakalpojumus, kas sniegs oficiālu atzinumu par testa rezultātiem.”

„Teicu, ka no viņiem neko nepirkšu. Saruna izsīka”

Imantā dzīvojošā Anna Kuprijenko, dzīvokļu īpašnieku biedrības darbiniece, kura saskārusies ar ūdens filtru tirgotāju uzmācību, Kasjauns.lv pastāstīja:

„Lielākoties firmu piedāvātā pārbaude beidzas ar piedāvājumu kaut ko iegādāties, piemēram, ūdens attīrītājus... Pēc viņu pārbaudes datiem jūsu ūdens noteikti būs visnetīrākais Rīgā, jo mērķis ir nevis objektīvi novērtēt ūdens kvalitāti, bet pierādīt, ka jums ir nepieciešams filtrs. Ja tiešām esat sapņojusi par filtru, tad tā ir viena no iespējām to iegādāties.

Kad piekritīsiet iegādāties filtru, jums piedāvās atlaidi apmaiņā pret kādiem pieciem jūsu paziņu tālruņa numuriem. Tā, lūk, viņi iegūst tālruņa numurus. Man piezvanīja, es teicu, lai netērē savu laiku - ūdeni pārbaudīt varētu, bet neko no viņiem nepirkšu. Saruna izsīka.

Ja var ticēt „Rīgas ūdenim”, mums no krāniem tek ļoti tīrs ūdens un nekāds filtrs nav vajadzīgs. Es tiešām to dzeru nevārītu un nefiltrētu un jūtos tīri sprauna. Cik nav lasīts, ka firmas pudelēs pārdod to pašu krāna ūdeni, bet uz etiķetes saraksta brīnumu lietas par artēziskajiem urbumiem. Tiesa, jāpaseko, lai mājas apsaimniekotājs, kura ziņā ir ūdens caurules no mājas ārsienas (tur beidzas „Rīgas ūdens” saimniecība) līdz dzīvoklim sekotu cauruļu tīrībai.”


Elmārs Barkāns/Foto: Vida Press