Ministre Seile lūdz deputātus neatbalstīt skandalozos "tikumības grozījumus"
Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile lūdz Saeimas deputātus neatbalstīt parlamentārietes Jūlijas Stepaņenko (S) ierosinātos grozījumus Izglītības likumā, kas paredz noteikt aizliegumu skolās izplatīt bērnu tikumību ietekmējošus materiālus.
Vēstulē Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājam Jānim Vucānam (ZZS) Seile uzsver, ka nav atbalstāma "sasteigta un nepārdomāta priekšlikuma virzība". Tāpat ministre norāda, ka piedāvātie papildinājumi Izglītības likumā faktiski dublē jau spēkā esošās tiesību normas, kurās jau ir nostiprināts izvērsts tiesiskais regulējums, kas nodrošina izglītojamo tiesību un interešu, kā arī sabiedrības interešu aizsardzību un ievērošanu izglītības procesā.
Seile skaidro, ka jau tagad izglītības iestādēs nedrīkst izmantot mācību līdzekļus un citus materiālus, kas ir pretrunā Satversmei, likumiem un citiem normatīvajiem aktiem. Par to ir atbildīgs katrs skolotājs, sagatavojot mācību materiālu skolēnam, kā arī katras izglītības iestādes vadītājs.
Neesot pamata apgalvot, ka izglītības iestādes Latvijā apzināti pārkāpj likumdevēja jau noteiktus ierobežojumus izglītības procesā izmantojamā satura veidošanā vai materiālu izvēlē, tādējādi apdraudot izglītojamā tikumību, rakstīja Seile. Tāpat neesot pamata pieņemt, ka Latvijas izglītības iestādēs tiek ignorētas jau spēkā esošās tiesību normas un konstatēti būtiski vai regulāri profesionālās ētikas pārkāpumi izglītības procesa organizēšanā.
"Nav ziņu, kas ļautu saprātīgi pieņemt vai secināt - izglītojamo tikumība un vērtībaudzināšana Latvijas tiesiskajā regulējumā mūsu izglītības iestādēs ir apdraudēta, neatbilst paša izglītojamā vai sabiedrības interesēm," uzsvērts vēstulē.
Ministre norāda, ka "likumdevēja rīcība [..] sakņojas vispusīgā informācijā par kādu nepieņemamu sociālu fenomenu, kuru tas tiecas iegrožot, veidojot īpašu tiesisko regulējumu", turpinot, ka viņas rīcībā esošās ziņas neapstiprina likumdevēja bažas.
Tāpat Seile atgādina, ka Satversmes tiesa ir secinājusi, ka tiesību normai ir jābūt pietiekami skaidrai, lai persona varētu paredzēt tās piemērošanas sekas. Savukārt grozījumus likumā atbalstošie deputāti vārdam "tikumība" piešķir savu ļoti subjektīvo redzējumu, tai pašā laikā nesniedzot vecākiem, skolotājiem precīzu skaidrojumu viņu šī vārda nozīmei un rosināto grozījumu mērķiem, lai skaidrotu, kā un kādēļ jau spēkā esošais tiesiskais regulējums nepilnīgi aizsargā izglītojamā intereses mācību procesā.
Kā ziņots, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija atbalstīja Stepaņenko ideju Izglītības likumā iekļaut normu, kas paredz aizliegt izglītības iestādēs izplatīt un izmantot materiālus, kas var negatīvi ietekmēt izglītojamā tikumisko, estētisko, intelektuālo vai fizisko attīstību.
Priekšlikums izraisījis plašas diskusijas. Kritiku tam veltīja biedrība "Papardes zieds", uzsverot, ka, aizliedzot skolās izmantoto mācību materiālus, kas "negatīvi ietekmē tikumību", vairāki politiskie spēki tikumības vārdā vēlas vērsties pret pedagogu un skolēnu brīvību.
Savukārt Latvijas Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, Latvijas Pareizticīgās baznīcas Rīgas un visas Latvijas metropolīts Aleksandrs un Latvijas baptistu draudžu savienības bīskaps Pēteris Sproģis atklātā vēstulē aicina Saeimas deputātus balsot "par" grozījumiem Izglītības likumā.