Izstādē iekļauta arī vēsturiska atsauce uz darba vidi, kādā strādāja Satversmes komisija.

Latvijas pamatlikuma vēsturei veltītā izstāde “Satversme 100+” Nacionālajā vēstures muzejā

Latvijas svētku mēnesi Latvijas Nacionālais vēstures muzejs atklājis ar jaunu izstādi “Satversme 100+”, kas veltīta mūsu valsts pamatlikuma vēsturei. Izstāde ...

Sabiedrība

Latvijas svētku nedēļas noskaņās Nacionālajā vēstures muzejā atklāta valsts Satversmei veltīta izstāde. FOTO

Jauns.lv

Latvijas svētku mēnesi Latvijas Nacionālais vēstures muzejs atklājis ar jaunu izstādi “Satversme 100+”, kas veltīta mūsu valsts pamatlikuma vēsturei. Izstāde veidota kā daudzpusīgs skaidrojums par Satversmi, uzsverot Latvijas pamatlikuma tapšanas un darbības vēsturisko dimensiju un stāstot arī par Satversmes vērtību pēctecību līdz pat mūsdienām.

Latvijas svētku nedēļas noskaņās Nacionālajā vēstu...

Pamatlikuma pieņemšana 1922. gadā vainagoja jaundibinātās valsts izveidi un reizē bija vēsturisks pagrieziena punkts, pirmoreiz Latvijā nostiprinot demokrātiju. Satversmes izstrāde bija viens no uzdevumiem, kas tika izvirzīts 1918. gada 18. novembrī, taču praktiski to varēja īstenot tikai pēc Neatkarības kara beigām 1920. gadā, kad tauta vispārējās demokrātiskās vēlēšanās bija devusi uzticības mandātu Satversmes sapulcei. Jaunais Latvijas pamatlikums iemiesoja tās autoru – 34 Satversmes sapulces deputātu – priekšstatus par modernu valsti un demokrātisku sabiedrību. Un jāteic, ka mūsu valsts pamatlikums netapa vienprātībā, bet gan asās viedokļu sadursmēs.

foto: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Izstāde ir kā scenogrāfiski izteiksmīgs stāsts, kurā Satversmes tapšana 1920.–1922. gadā rādīta uz plašāka Latvijas vēstures fona.
Izstāde ir kā scenogrāfiski izteiksmīgs stāsts, kurā Satversmes tapšana 1920.–1922. gadā rādīta uz plašāka Latvijas vēstures fona.

Izstāde ir kā scenogrāfiski izteiksmīgs stāsts, kurā Satversmes tapšana 1920.–1922. gadā rādīta uz plašāka Latvijas vēstures fona. Tajā Satversmes autoru un deputātu diskusijas mūsdienīgā veidolā un interpretācijā iedzīvinājuši pazīstami Latvijas teātru aktieri. 

Apmeklētāji izstādē var izzināt Latvijas pamatlikumu ne tikai ar muzeja priekšmetu, bet arī ar interaktīvu taktilo elementu palīdzību, iedziļināties agrāko gadsimtu nevienlīdzīgo vēlēšanu principos un, izmantojot Satversmē ierakstītās pilsoņu tiesības, piedalīties improvizētos balsojumos par 2022. gadā aktuāliem politiskiem jautājumiem. Izstādē iekļauta arī neliela vēsturiska atsauce uz darba vidi, kādā strādāja Satversmes komisija, senajam Brīvības bulvāra nama telpu interjeram veidojot saspēli ar jaunveidotajiem izstādes elementiem.  

Izstādes saturu veidojuši Nacionālā vēstures muzeja speciālisti Imants Cīrulis, Toms Ķikuts un Arnis Strazdiņš, bet tās mākslinieciskās koncepcijas un dizaina autors ir režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs.

Ekskursijas izstādē tās veidotāju vadībā notiks valsts svētku dienā – 18. novembrī pulksten 13.00 un 16.00, kā arī 19. novembrī pulksten 12.00 un 26. novembrī pulksten 12.00.

Latvijas Nacionālajā teātrī notiek svinīgs koncerts "Turpinājums. Mūsu balsis", kas veltīts Saeimas simtgadei.

Saeimas simtgades koncerts

Latvijas Nacionālajā teātrī ceturtdien, 27.oktobrī, notika svinīgs koncerts “Turpinājums. Mūsu balsis”, kas veltīts Saeimas simtgadei. Koncertu atklāja Saeimas priekšsēdētāja Ināra ...

LNMM atklāj Latvijas Bankas simtgadei veltītu kolekcijas monētu izstādi

No svētdienas, 9.oktobra, līdz nākamā gada 15.janvārim LNMM galvenās ēkas 4. un 5. stāva izstāžu zālēs būs skatāma Latvijas Bankas ...

Latvijas Nacionālajā teātrī ceturtdien, 27.oktobrī, notika svinīgs koncerts “Turpinājums. Mūsu balsis”, kas veltīts Saeimas simtgadei. Koncertu atklāja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Viesi ierodas uz Saeimas simtgades jubileju

Latvijas Nacionālajā teātrī ceturtdien, 27.oktobrī, notika svinīgs koncerts “Turpinājums. Mūsu balsis”, kas veltīts Saeimas simtgadei. Koncertu atklāja Saeimas priekšsēdētāja Ināra ...