Levits: Krievijas agresija pret Ukrainu nedrīkst samazināt starptautisko tiesību standartu
Krievijas agresija pret Ukrainu nedrīkst mazināt starptautisko tiesību standartu, Rīgas pilī pēc tikšanās ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 76. sesijas Ģenerālās asamblejas prezidentu un Maldīvijas Republikas ārlietu ministru Abdullu Šahidu sacīja Valsts prezidents Egils Levits.
Levits, tiekoties ar Šahidu, pārrunāja globālās dienaskārtības aktuālos jautājumus, tostarp klimata pārmaiņas, starptautisko tiesību jautājumus, Krievijas izraisīto karu Ukrainā, Latvijas aktīvo iesaistīšanos ANO darbībā.
Valsts prezidents izteica prieku par ANO Ģenerālās asamblejas prezidenta pirmo vizīti Latvijā un novērtēja sadarbību viņa prezidentūras laikā, pievēršoties gan ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, gan Covid-19 pandēmijas seku mazināšanai, ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai un citiem jautājumiem.
Šahids sarunā atzīmēja, ka Latvija ir respektēta ANO dalībvalsts ar konstruktīvu pieeju starptautiskajā apritē un ANO ietvaros. Tāpat arī Šahids pateicās Latvijai par aktīvo iesaistīšanos ANO struktūru darbā, aizstāvot noteikumos balstītu starptautisko kārtību, ilgtspējību, dzimumu līdztiesību un mieru.
Tikšanās laikā Levits atzīmēja, ka Latvija aktīvi turpinās uzsvērt tālāko ANO reformu nepieciešamību.
Levits un Šahids bija vienisprātis, ka globālajā dienaskārtībā jāturpina virzīt jautājumus par klimata pārmaiņām, tāpat viņi pauda cerību, ka nākamajā Pasaules klimata konferencē, kas notiks šā gada novembrī Ēģiptē, tiks panākts progress šajā tematikā, ļaujot izvairīties no lielākas humānās krīzes, ko klimata pārmaiņas varētu radīt.
Tāpat liela uzmanība tika veltīta starptautisko tiesību sistēmai un miera nodrošināšanai pasaulē. Abas puses akcentēja mazo valstu lomu multilaterālismā un starptautisko tiesību principu garantēšanā. Valsts prezidents uzsvēra, ka Latvija kategoriski nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu, un ir jāizvērtē iespējas veidot īpašu tribunālu agresijas noziegumu izmeklēšanai.
Tikšanās laikā tika pārrunāta ideja izveidot īpašu tribunālu, kur tiks lemts par šīs agresijas juridisko novērtējumu.
"Tas ir diezgan sarežģīti, jo ir nepieciešams vairākums ar vismaz divām trešdaļām Ģenerālās Asamblejas locekļu balsīm, taču esam vienisprātis, ka ideja jāvirza uz priekšu," sacīja Levits.
Levits novērtēja ANO Ģenerālās Asamblejas balsojumu, kurā ar 141 valsts atbalstu tika noteikts, ka, ja kāda ANO Drošības padomes dalībvalsts uzliek veto kādam no jautājumiem, tad tas jāskata diskusijā Asamblejas ietvaros.
Tikšanās laikā Valsts prezidents uzsvēra nepieciešamību ANO ietvaros turpināt uzturēt kiberdrošības un medijpratības jautājumus, tā kā tie saistīti ar vispārējo drošību pasaulē.
Valsts prezidents informēja Šahidu par Latvijas kandidatūru ANO Drošības padomē 2025. gada vēlēšanās uz padomes nepastāvīgā locekļa statusu.
Abas puses arī izteica vēlmi attīstīt turpmāko Latvijas un Maldīvijas divpusējo dialogu.