Liepājā atklāj muzeju, kur piedāvā apceļot trīs gadsimtus
foto: Ģirts Gertsons
19. un 20. gadsimta mijas apartamentu bērnistabā apskatāma leļļu māja, rāda muzeja vadītāja Ieva Dzintare.
Kultūra

Liepājā atklāj muzeju, kur piedāvā apceļot trīs gadsimtus

Kas Jauns Avīze

Liepājā 12. martā svinīgi atklāj Hoijeres kundzes viesu namu – ilgi loloto 17.–19. gadsimta interjera muzeju. Apmeklētājus gaida daudz pārsteigumu, tostarp 17. gadsimta ēdienu baudīšana Hoijeres krogā no tam laikam līdzīgiem traukiem. “Kas Jauns Avīze” muzejā viesojās vēl pirms atklāšanas.

Liepājā atklāj muzeju, kur piedāvā apceļot trīs ga...

“Ēka Kungu ielā 24 ir viena no vecākajām Liepājā, celta 17. gadsimtā. Vietējie to pamatoti dēvē par Pētera I namiņu – šis vīrs, iespējams, ir arī viens no iemesliem, kāpēc celtne laika gaitā izdzīvojusi. 1697. gada martā, savas Lielās sūtniecības laikā, taču vēl ne kā cars, bet inkognito veidā, nedēļas garumā viņš šeit mitis un Hoijeres kundze viesi izguldinājusi,” vēstures faktu atklāj muzeja vadītāja Ieva Dzintare.

foto: Ģirts Gertsons
Šī ir viena no vecākajām ēkām Liepājā, celta 17. gadsimtā.
Šī ir viena no vecākajām ēkām Liepājā, celta 17. gadsimtā.

Muzejā iekārtotas desmit senatnīgas istabas ar ekspozīcijām. Par pirmo saimnieci Hoijeri zināms, ka viņa bijusi holandiešu izcelsmes, 17. gadsimtam netipiski stipra sieviete. Vīrs pāragri devies aizsaulē, un uz viņas pleciem palikusi lielā viesu nama saimniecība un četras atvases.

foto: Ģirts Gertsons
Īsts holandiešu porcelāns.
Īsts holandiešu porcelāns.

“Tolaik, ja sieviete palika bez vīra, meklēja atkal nākamo dzīvesbiedru, bet Hoijere līdz mūža galam palikusi neatkarīga sieviete. Viņai bijusi sava veida uzņēmējdarbība – viesu nama uzturēšana un vadīšana, kas neraksturo sievietes lomu sabiedrībā 17. gadsimtā un Liepājā kopumā,” holandietes drosmi slavē Dzintare.

Sākot ar 1835. gadu, vairāk nekā gadsimta garumā nams saistīts ar Stenderu dzimtu. Otrā stāva ekspozīcija ir kā notāra Kristofa Vilhelma Stendera (1788–1867) radinieku dzīvoklis, atbilstoši 19. un 20. gadsimta mijai. Bērnistabu grezno leļļu māja, kuras saturu muzejnieki ar savām čaklajām rokām paši piepildījuši.

foto: Ģirts Gertsons
Stenderu dzīvojamā istaba, iekārtota atbilstoši laikmetam.
Stenderu dzīvojamā istaba, iekārtota atbilstoši laikmetam.
foto: Ģirts Gertsons

Vairāk lasiet jaunākajā “Kas Jauns Avīzes” numurā – kas bija gultas sildītājs 17. un 18. gadsimtā, ko varēja nopirkt par zelta dukātu, kādi senākos laikos bija trauki, kas viesus gaida Hoijeres krogā.

“Kas Jauns Avīze” raksta arī par enerģētiskās neatkarības iespējām; publicēta plaša intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu; aprakstīti Krievijas kara noziegumi Ukrainā; pasaules bizness aiziet no Krievijas; Ogres meistari palīdz Ukrainai ar kvadricikliem; vai ir jēga lietot joda tabletes; kas ir Putina piektā kolonna Eiroparlamentā.

 

Tēmas