Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Bojātu un saplēstu Latvijas valsts karogu jāiznīcina diskrētā veidā, lai neiedzīvotos pamatīgās nepatikšanās. (Foto: Evija Trifanova/LETA)

Kā no Latvijas valsts karoga atvadīties ar godu? 1

Sabiedrība
11. novembrī 06:58 2021. gada 11. novembrī 06:58
 
Elmārs
Barkāns
| "Likums un Taisnība"
Latvijas valsts karoga likums nosaka, ka ir aizliegts lietot bojātu, izbalējušu, netīru vai citādi nepiemērotu Latvijas valsts karogu. Tāpat šajā likumā noteikts, ka “lietošanai nederīgu valsts karogu iznīcina diskrētā veidā”, bet nav skaidrojuma, kāds ir šis “diskrētais veids”. Ja vējā sapluinītu, saulē izbalējušu vai mazgāšanās laikā sabojātu karogu vienkārši izmetīsiet miskastē, par to pat var nokļūt pat aiz restēm. Žurnāls “Likums un Taisnība” skaidro, kā pareizi atbrīvoties no nolietota karoga, lai tai pašā laikā neiedzīvotos lielās nepatikšanās.

Ja visiem redzamā veidā, publiski plēsīsiet, dedzināsiet vai gružu kaudzē izmetīsiet valsts karogu, to likuma izpratnē var uzskatīt par necieņas izrādīšanu valsts simbolam vai karoga zaimošanu par ko draud bargs sods. Valsts karoga likums nosaka, ka “par klajas necieņas izrādīšanu pret Latvijas valsts karogu piemēro administratīvo naudas sodu līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām (700 eiro)”. Savukārt Krimināllikuma 93. pants par Valsts simbolu zaimošana paredz daudz bargāku sodu: “Par Latvijas valsts ģerboņa vai Latvijas valsts karoga noraušanu, saplēšanu, salaušanu, iznīcināšanu vai par citādu šo valsts simbolu zaimošanu, kā arī par Latvijas valsts himnas publisku zaimošanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu”.

Tādējādi lietošanai vairs nederīgu valsts karoga likvidēšanu jāveic “diskrēti” – prom no svešām acīm, savās “četrās sienās”, varētu pat teikt – slepeni. Kā to pareizi izdarīt, “Likumam un Taisnībai” skaidro uzņēmuma “Latvijas tekstils” vadītājs Oskars Polmanis. Jāpiebilst, ka “Latvijas tekstils” jau gadu gadiem nodarbojas arī ar Latvijas karogu šūdināšanu un tas uzskatāms par ekspertu valsts karoga izgatavošanas un lietošanas noteikumos.

“Pienāk brīdis, kad ilgi kalpojušais Latvijas karogs ir izbalējis, saplīsis vai citādāk vairs neizskatās labi, tad parasti iegādājamies jaunu. Bet kā cienīgi atbrīvoties no vecā karoga, lai to nevarētu uzskatīt par valsts simbola zaimošanu?

Latvijas valsts karogs privātos apstākļos (privātmājas teritorijā, dzīvoklī un tamlīdzīgi) jāsadala pa krāsu lentēm, jāievieto atsevišķos atkritumu maisos un tikai tad jāizmet atkritumu konteinerā. Tādējādi personu nevarēs saukt pie kriminālatbildības par valsts karoga izmešanu atkritumos un nolietotais valsts simbols būs utilizēts atbilstoši etiķetes un ētikas prasībām. Nekādā gadījumā karogu vai tā detaļas nedrīkst dedzināt!” skaidro Polmanis.

Diskrēta valsts karoga iznīcināšanas tehnoloģija:

Karogs tiek rūpīgi sadalīts pa krāsu lentēm. (Foto: Latvijas Tekstils)
2. solis: Tas tiek darīts, griežot pa vīlēm. (Foto: Latvijas Tekstils)
3. solis: Karogs tiek sadalīts atsevišķi pa krāsu lentēm. * (Foto: Latvijas Tekstils)
4. solis: Krāsu lentes tiek ievietotas atsevišķos atkritumu maisos un izmestas atkritumu konteinerā. (Foto: Latvijas Tekstils)

Daudzi vecās lietas “ar vērtību”, piemēram, senas vēstules, čekus un tamlīdzīgi atdod arī uguns liesmām. Tas iespējams arī ar veco karogu, bet tas jādara “cēlā vientulībā”. Vairāku Latvijas pašvaldību mājas lapās norādīts: “ja veco, nolietoto karogu izlemts sadedzināt, tas jāizdara prom no citu acīm, piemēram, mājās” (iecava.lv).

Saistītās ziņas

Ostapenko par karoga nešanu: daudzi sapņo par šādu pieredzi
"Uzkāru, lepojoties par mūsu hokejistiem" Policija aizrāda sievietei par balkonā neatbilstoši izkārtu Latvijas karogu
Valsts svētku nedēļā skatu torņos visos novados plīvo Latvijas karogi

 

Citi šobrīd lasa

"Man bija jāmācās nedusmoties uz mammu" - psihoterapeite Aina Poiša par vecāku un pieaugušo bērnu attiecībām
"Vai mēs karojam?" - briti izsmej savdabīgā paskata egli, ko uzdāvinājusi Norvēģija 2
Aivars Lembergs cietumā saslimis ar Covid-19 4
Pievienot komentāru

ФОТО: Брежнева с декольте, Собчак с косой, Литвинова с проволокой на лице и другие звезды на гала-ужине Vogue

"Это же страх, а не балет!": Анастасию Волочкову подняли на смех за "деревянного кузнечика"