Salauž ratiņkrēslu un uzbrūk veikalā: vietējie Bieriņos gadiem ilgi baidās un cieš no agresīva jaunieša
foto: Ekrānuzņēmums no LTV raidījuma "4. studija"
112

Salauž ratiņkrēslu un uzbrūk veikalā: vietējie Bieriņos gadiem ilgi baidās un cieš no agresīva jaunieša

4. studija, LTV

Bieriņi ir neliela apdzīvota vieta Rīgā. Šeit pēc uzbrukuma cilvēkam ar īpašām vajadzībām ratiņkrēslā vietējie vairs nespēj klusēt un stāsta par kāda jaunieša pāridarījumiem ilgu gadu garumā. Iespējamo cietušo ir vairāki desmiti, ziņo LTV raidījums "4. studija".

Salauž ratiņkrēslu un uzbrūk veikalā: vietējie Bie...

Gunārs ir cilvēks ar īpašām vajadzībām jau kopš dzimšanas, taču patlaban viņš ne tikai strādā algotu darbu, bet arī, pateicoties mūsdienīgajam ratiņkrēslam, spēj nokļūt sev vēlamajā vietā. Nesenais brauciens gan beidzies pavisam nelāgi - viņam uzbrucis jaunietis, kurš Bieriņos jau sen zināms kā īpašs bērns - arī ar veselības traucējumiem.

Gunārs raidījumam "4. studija" stāsta, ka jaunietis spārdījis viņa ratiņkrēslu un draudējis. Pirmo reizi viņš jaunieti saticis 25. maršruta autobusā, kas no Rīgas centra ved uz Mārupi.

"Mani zākāja, ka es esmu baigais invalīds. Sadauzīšot ratus, nositīšot un tādā veidā," stāsta vīrietis.

foto: Ekrānuzņēmums no LTV raidījuma "4. studija"
Gunārs raidījumam "4. studija" stāsta, ka jaunietis spārdījis viņa ratiņkrēslu un draudējis.
Gunārs raidījumam "4. studija" stāsta, ka jaunietis spārdījis viņa ratiņkrēslu un draudējis.

Šoreiz puisis draudus mēģinājis arī īstenot, salaužot Gunāra ratiņkrēslu. Gunārs atzīst, ka puisi nevar vainot, jo agresija būtībā ir viņa slimības izpausme. Viņš par notikušo nolēmis dalīties Bieriņu grupā sociālajos tīklos. Tur izrādījies, ka vietējie cilvēki no šī jaunieša uzbrukumiem cieš jau gadiem.

Baidoties no puiša, vairs nebrauc ar autobusu

Arī vietējā iedzīvotāja Anna LTV atklāj, ka agresīvā jaunieša dēļ vienkārši pārstājusi braukt ar 25. maršruta autobusu un neiet ar kājām pa Tēriņu ielu. Puisis sievietei uzbrucis veikalā pie kases.

Savukārt raidījuma uzrunāto Baibu, kura turklāt stūmusi bērnu ratus, puisis fiziski pagrūdis, kāpjot autobusā.

Vietējais iedzīvotājs Valdis pastāstīja "4. studijai", ka no citiem cilvēkiem uzzinājis arī to, ka jaunietis aizskāris cilvēkus arī seksuāli, grābstoties un izsakot seksuāla rakstura piezīmes.

Bieriņos dzīvojošie ļaudis no jaunieša baidās, bet tai pat laikā saprot, ka viņam ir speciālas vajadzības. Vietējiem gadu gaitā pat nācies apgūt "komandas", kā agresijas laikā puisi savaldīt, piemēram, piedraudot, ka par nedarbiem izstāstīs tēvam. Tomēr Valdis atzīst, ka ne jau visiem apkaimē dzīvojošajiem tagad būtu jāmācās, kā apieties ar vienu šādu cilvēku.

Veselības traucējumu dēļ jaunieti nevar sodīt

"4. studija" noskaidrojis, ka jaunietis dzīvo Mārupē, taču biežāk sastopams Tēriņu ielā, kas atrodas Rīgas teritorijā. Mārupes pašvaldībai par jaunieša uzbrukumiem neviens neesot sūdzējies, taču vietējam sociālajam dienestam puisis un viņa ģimene esot zināmi. 

"Pašvaldības sociālais dienests var nodrošināt noteiktus pakalpojumus, bet jāsaprot, ka tas strādā tikai situācijās, kad cilvēks ir uz sadarbību vērsts," pastāstīja Mārupes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Žunde.

Bieriņu ļaudis gadiem ilgi klusējuši par verbālajiem uzbrukumiem un pazemojumiem.

Viņi nav centušies informēt atbildīgās institūcijas, piemēram, policiju, iespējams, arī tāpēc, ka puiša vecāki esot sabiedrībā ļoti labi zināmi ļaudis. Tā nu jauneklis ne reizi nav saukts pie atbildības.

Raidījums gan izpētījis, ka vienreiz, kad uzrakstīts iesniegums Valsts policijā par kādas meitenes apliešanu ar dzērienu un apsaukāšanu, likumsargi bija bezspēcīgi, jo, veselības traucējumu dēļ jaunieti administratīvi sodīt nedrīkstēja.

Bieriņu stāsts diemžēl Latvijā nav vienīgais. Teju katrā pilsētā, pagastā, apdzīvotā vietā ir šādi cilvēki ar speciālām vajadzībām, kuru uzvedība līdzcilvēkiem ne tikai traucē, bet arī viņus biedē.

Kā rīkoties, sastopoties ar šādu agresīvu personu?

Kā norāda Dauna sindroma biedrības vadītāja Līva Veiherte, jo agresīvāk cilvēki pret šādiem indivīdiem izturas, jo agresīvāki viņi kļūst. "Viņi aizstāvas, kā nu māk, līdz ar to tā situācija tāda izveidojas," stāsta Veiherte.

Šādu situāciju varētu būt mazāk, ja valstī tiktu sakārtota sistēma ar īpašo jauniešu nodarbinātību, tiktu veidotas grupu mājas un vairāk atbilstošu dienas centru, uzsver biedrībā.

"Tajā brīdī, kad jaunietis pabeidz skolu, viņš principā atrodas uz ielas. Dienas centri ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi. Protams, ka viņam būtu jāatrodas vietā, kur ir cilvēki, kas viņu saprot, kur viņam ir kompānija, draudzība, kur viņš lietderīgi pavada savu laiku," stāsta Veiherte.

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā (RPNC) skaidro, ka ne visi pacienti ar smagām saslimšanām mēdz būt agresīvi vai uzbrūk uz ielas. Tomēr šādi gadījumi notiek, un ikkatrs tādu var piedzīvot, tāpēc ir jāzina, kā sevi pasargāt.

"Šo pacientu bravūra vai agresivitāte, tā ir mānīga. Tad, kad viņš sajūt kaut kādu pretsparu, to, ka viņš nav situācijas noteicējs, bieži vien viņš tomēr nobīstas un bēg prom," norādīja RPNC Ambulatorās aprūpes centra "Veldre" un dienas stacionāra vadītājs Māris Taube.

foto: Ekrānuzņēmums no LTV raidījuma "4. studija"
RPNC Ambulatorās aprūpes centra "Veldre" un dienas stacionāra vadītājs Māris Taube.
RPNC Ambulatorās aprūpes centra "Veldre" un dienas stacionāra vadītājs Māris Taube.

Šādi cilvēki lieliski jūtot otra bailes un satraukumu, tāpēc ārsts iesaka saglabāt mieru. Iespējams, kaut ko asāku pateikt, jo lielākoties šādās situācijās ir vainojama pacienta uzvedība nevis murgi vai halucinācijas. Ja iedosiet konfekti vai mainīsiet sarunas tematu, arī tas mazinās agresijas situācijas.

Taube norāda, ka šādas situācijas nevajadzētu atstāt bez uzmanības, jo uzbrucējs cieš un viņam varbūt ir nepieciešama palīdzība. Šādus uzbrukumus ieteicams arī fiksēt ar policijas iesnieguma palīdzību.