Stradiņa slimnīcā, kas aizvien rūpējas par Černobiļā cietušajiem Latvijas iedzīvotājiem, piemin katastrofas gadadienu
foto: AFP/Scanpix
Sabiedrība

Stradiņa slimnīcā, kas aizvien rūpējas par Černobiļā cietušajiem Latvijas iedzīvotājiem, piemin katastrofas gadadienu

Jauns.lv

Šodien, 26.aprīlī, kad aprit 35 gadi kopš vienas no smagākajām ekoloģiskajām katastrofām pasaules vēsturē, pieminam traģiskās avārijas upurus un cietušos, ziņo VSIA "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" pārstāvji. 

Stradiņa slimnīcā, kas aizvien rūpējas par Černobi...

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Aroda un radiācijas medicīnas centrs ir vienīgā medicīnas iestāde Latvijā, kurā tiek nodrošināta Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas dalībnieku un cietušo personu stacionārā un ambulatorā medicīniskā aprūpe. 

"Tieši tāpēc 2002.gada 8.maijā mūsu slimnīcas teritorijā tika atklāta piemiņas plāksne Černobiļas traģēdijas upuriem, pie kuras ik gadu šajā dienā pulcējas gan biedrības Latvijas savienība "Černobiļa" pārstāvji, gan slimnīcas ārstniecības un aprūpes darbinieki, kuri iesaistīti darbā ar konkrēto pacientu grupu," klāsta slimnīcā. 

Dzīve Černobiļā: katastrofa, cilvēki, seku likvidācija un traģiskie dzīvesstāsti.

Unikāli un vēsturiski kadri - Černobiļa laiku lokos

Černobiļas AES katastrofa bija 1986. gada 26. aprīlī notikusī kodolkatastrofa Černobiļas AES, Ukrainas PSR (tagadējā Ukrainas teritorijā), PSRS. Tā tiek ...

Šogad, ņemot vērā pastāvošos ierobežojumus, ziedus pie pieminekļa nolika slimnīcas valdes pārstāve Ilze Kreicberga un biedrības Latvijas savienība "Černobiļa" vadītājs Arnolds Ārvaldis Vērzemnieks. Visas dienas laikā arī Černobiļas katastrofas seku likvidētāji individuāli ierodas nolikt ziedus.

1986.gada 26.aprīlī plkst.1.23 naktī pēc neveiksmīga eksperimenta eksplodēja Černobiļas atomelektrostacijas ceturtais reaktors. Mēģinot novērst avārijas sekas un apslēpt notikušo, padomju amatpersonas uz avārijas vietu nosūtīja tūkstošiem nepietiekami aizsargātu glābšanas dienestu un tiesībsargājošo institūciju darbinieku un karavīru.

No Latvijas avārijas seku likvidēšanas darbos tika iesaistīti vairāk nekā 6000 Latvijas iedzīvotāju. Radiācija ir dziļi ietekmējusi un pasliktinājusi šo cilvēku veselību - vairāk nekā trīs tūkstoši ir kļuvuši par invalīdiem, 1,5 tūkstotis cilvēku ir miruši, bet pārējie dažādu pakāpju apmērā ir zaudējuši darbaspējas.